Belirtisi sırt ağrısı olan 5 ciddi hastalık!

  |   Kategori: Diğer Hastalıklar

ayceSırt ağrısı; boyun alt ve arka kısmı, omuzların arka kısımları, kürek kemikleri çevresi ve bele kadar uzanan geniş bir alanı kapsıyor. Yapılan geniş çaplı araştırmalara göre her 5 kişiden birinin sorunu olan sırt ağrısı gençlerden ileri yaştaki kişilere kadar hemen her yaş grubunda ortaya çıkabiliyor. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ayçe Atalay, sırt ağrılarının kimi zaman kas incinmesi gibi basit bir nedenle oluşabilirken, kimi zaman ise fibromiyaljiden osteoporoza kadar pek çok ciddi hastalıkların habercisi olabileceğine  dikkat  çekerek, “Bu nedenle, özellikle sabit bir bölgede ve sürekli devam eden sırt ağrıları mutlaka ciddiye alınmalı.” uyarısında bulunuyor.

Belirtisi sırt ağrısı olan 5 hastalık
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ayçe Atalay, belirtisi sırt ağrısı olan hastalıkları şöyle sıralıyor:

1. Myofasiyel ağrı sendromu
Sırt bölgesinde kaslara ve yumuşak dokulara bağlı gelişen ağrıların görülme sıklığı bilgisayarın hayatımıza daha fazla girmesi nedeniyle özellikle genç ve orta yaştaki kişilerde arttı. Yapılan çalışmalara göre; uzun süreli sırt ağrısından yakınan hastaların yaklaşık yarısında Myofasiyel Ağrı Sendromu mevcut. Bu sendrom özellikle ofis çalışanları gibi oturarak uzun süre çalışan kişileri etkiliyor.
            Ağrının tipik özelliği: Bu hastalarda, genellikle sırt bölgesindeki kaslarda, üzerine basmakla ağrının tetiklendiği noktalar bulunuyor. Kişilerin duruşlarının bozuk oluşu yakınmaları arttırıyor.

2. Boyun fıtığı: Boyun, sırt ve omuz birbirine yakın olduğu için bu bölgelerin ağrıları birbirleri ile karışabiliyor Boyundan kaynaklanan ağrılar bazen boyunda şiddetli hissedilirken, bazı hastalarda ise sırt bölgesine kadar, bazen de kol boyunca uzanabiliyor. Boyun ve sırt omurgalarındaki eklemleri tutan kireçlenmeler de sırt ağrısı kaynağı olabiliyor. Sırt bölgesindeki omurlar arasında fıtıklar olabilmekle beraber, bu sorun daha nadir olarak görülüyor.
          Ağrının tipik özelliği: Ağrıya özellikle kolda güç kaybı veya uyuşukluk eşlik ediyorsa, boyun fıtığının habercisi olabiliyor.

sırt-ve-bel-agrisi3. Fibromiyali: Fibromyalji kadın hastalarda daha sık görülen ve boyun ile sırt bölgesi başta olmak üzere, yaygın vücut ağrısına neden olan bir tablo. Hastalar sıklıkla sabah yorgun kalktıklarından, çabuk yorulduklarından şikayetçi oluyor. Şikayetler soğuk, yorgunluk ve stresle artıyor. Bu grup hastada baş ağrıları, bağırsak sorunları (özellikle şişkinlik) ellerde uyuşma ve şişlik hissi gibi bazı başka şikayetler de sık gözleniyor. Depresif duygudurum hastaların ağrıya hassasiyetini arttırıyor. Bu nedenle hastaların bu yönden de tedavi olmaları ağrıların tedavisini kolaylaştırıyor.
         Ağrının tipik özelliği: Hastalar sabah yorgun ve ağrılı olarak uyanırlar. Bazen vücudun sağ, bazen sol yarısı etkilenebiliyor. Yaygın nitelikte olan ağrıya bel ve sırt ağrısı da eşlik edebiliyor.

4. Skolyoz: Sırt ağrısı ile başvuran hastaların yaşı da dikkate alınıyor. Çünkü farklı yaşlardaki hastalarda farklı hastalıklar kendini sırt ağrısı olarak gösterebiliyor. Örneğin gelişme çağındaki çocuklarda skolyoz adı verilen omurga eğriliğinin tipik belirtisi sırt ağrısı olabiliyor. Şikayetler uzun süre bilgisayar başında kalındığında artış gösterebiliyor. Bu hastalığın sıklıkla takip edilmesi gerektiği için erken dönemde doktora başvurulması gerekiyor.
            Ağrının tipik özelliği: Çocuk ve adolesanlarda genellikle ağrı olmayabiliyor. Omuz, kürek kemikleri ve kalçalardaki asimetri bu hastalığa işaret edebiliyor.

5. Osteoporoz: Yaşlı ve kadın hastalarda ise kemik erimesi (osteoporoz) işaretini sırt kemiklerinde kırılmalar ve buna bağlı boy kısalması ile sırt ağrısı olarak verebiliyor. Bu durumda ilaç tedavisini yanı sıra sırt kaslarına yönelik egzersizler kişinin sırtında kalıcı kamburluk oluşmasını engelleyebiliyor.
           Ağrının tipik özelliği: Belli bir sırt omuru üzerinde yoğunlaşan ağrı ve hassasiyet oluyor. Ağrı sürekli ve şiddetli nitelikte özellik sergiliyor.

Bu belirtilere dikkat!
Daha nadir olmakla beraber omurgaları tutan kötü huylu hastalıklar da sırt ağrısına neden olabiliyor. Bu yüzden ağrı gece başlıyorsa veya sürekli ya da şiddetli ise ve kilo kaybı varsa zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekiyor.


Hepatit B Tedavisi ve hastalık takibi ile yaşamak

aaabms-katagori-resmiHastalık takibi, hepatit B hastası olan herkes için gereklidir. Kronik hepatit B’nin iyileştirilemeyecek olması ve uzun dönemde komplikasyonlara yol açabilecek olmasından dolayı, hayatınızın kalanı boyunca gözlemlenmeye ihtiyacınız olacağı olasıdır. Devamı

İlgili Aramalar: geçmeyen sırt ağrısı, sirt ve gogus agrilari, sırt ve gögüs agrısı sebebleri, gögüs ve sırt ağrısı, sırt ve gögüs agrısı sebepleri, sirt ve gogus agrısı, gögüs ve sırt agrısı sebepleri

“Belirtisi sırt ağrısı olan 5 ciddi hastalık!” için 6 yorum yapıldı

 1. doğuş pehlivan 27 Mart 2015, 10:30 #

  bnm boynum arıyo 11 yaşındayım kalktım arıyo kafam arıyo yani her yerim arıyo nie böle oluyo allah rızası için çözüm bulun :(

 2. Eslem 12 Nisan 2015, 17:31 #

  korkma +Doğuş pehlivan 11 yaşında ciddi bir hastalık olduğunu zannetmiyorum.Uyku düzensizliği,ağır okul çantaları vb sebeplerden olabilir

 3. ruveyda idil gündüz 12 Nisan 2015, 23:16 #

  12 yaşındayım hergün sırtımda veya küreklerimde ağrı oluyor son hafta başlayansol kokolumun arka bölümünün ağrısı tüm şiddetiyle devam ediyor çok canım acıyor hergün anneme sırtımı ovduruyorum bazen kardeşim bir tane basıyo babam ise beni sıkıyo.ve sırtımdan sesler çıkıyo.
  Yanlız bu kol ağrısı geçmedi sol kürek.
  Ne yapmam lazım??

 4. emre 16 Nisan 2015, 23:04 #

  sırtım sürekli arıyor 26 yaşındayım

 5. esat 22 Nisan 2015, 13:49 #

  Bazen sağ kolundan ağrıyyanıyor ellerim üzülüyor neden acaba

 6. Icemann 23 Nisan 2015, 14:14 #

  Benim sorunum sirt agrilari gece yatarken ve sabahlari sirtim cok agiriyor. dr gidiyom belimi kiriyor rahatlioym ama buda care degil. benmim ne yapma gerekiyor bu durumda.

Bir Cevap Yazın

 
 
 
 
 
 
 
Araç çubuğuna atla