15 yıldır bitkisel hayatta olan hasta, elektrik dalgaları tedavisiyle uyandırıldı!

Yazan Nuray Tarhan

Kategori: Beyin, Güncel / Literatür, Üye Yazıları Print


Fransa’da 15 yıldır bitkisel hayatta olan bir adam, boynundaki 10. kafa siniri vaginin elektrik dalgalarıyla uyarılmasıyla bilincinin bir kısmını geri kazandı. 35 yaşındaki hasta 2001’de meydana gelen trafik kazası sonrasında bitkisel hayata girmişti ve durumunda o tarihten itibaren hiç bir değişiklik olmamıştı. Bron’daki Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nden Angela Sirigu ve meslektaşları bitkisel hayatta olan hastalar için vagi sinirine odaklanan yeni bir teknik denedi.

Vagi siniri nedir? Bu sinir beyinden akciğer ve mide de dahil vücudun çeşitli alanlarına kadar uzanıyor; diğer işlemlerin yanı sıra kalp atış hızı ve akciğer fonksiyonunu kontrol eden parasempatik sinir sistemini de düzenliyor. Duyguları düzenleyen amigdala ve yoğun olarak anılardan sorumlu hipokampusu birbirine bağlayan, talamus da dahil olmak üzere beyin bölgelerini doğrudan ya da dolaylı olarak bağlıyor. Sinir aynı zamanda uyarılma ve uyanıklık içeren beyin kimyasallarının salımını kontrol eden locus coerulus bölgesini uyarıyor.

Hasta 6 aylık tedavi sonrası tepki vermeye başladı

Sirigu ve ekibi, vagi sinirinin uyarılmasının, insanların bilinç kazanmasına yardımcı olabilecek beyin bölgelerinin aktivitesini artırdığını düşünüyor.  Ekip, vagi sinirinin etrafını çok ince elektrotlarla kaplayarak, hastayı tedaviden önce bir ay boyunca gözlemlediler. Sonraki 6 ay boyunca da 30 saniye uyarı ve 5 dakika dinlenmeyle devam eden elektrik akımı tedavisini uygulamaya başladılar. 0.25 miliamperle başladıkları elektrik akımını bir hafta sonunda 1.5 miliampere kadar çıkardılar.

Pozitron emisyon tomografisi kullanılarak beyni taranan hastanın, tedavi başlar başlamaz gözlerini daha sık açmaya başladığı görüldü. Bir ay sonra da odadaki insanları gözleriyle izlemeye başladı. Başını bir taraftan diğerine çevirme taleplerine bile cevap verebilir hale geldi. Hatta gülümseme talimatlarını bile izlemeye çalıştığı gözlendi.

Tüm bu ölçümler, hastanın bitkisel hayattan çıkarak “kısmen bilinçli bir durum”a girdiğini gösterdi. Beyni büyük hasar gördüğü için konuşma ve yürüme yeteneklerini geri kazanmasının göründüğünü belirten ekip gelişmeleri izlemeye devam ediyor.

Potansiyel bir tedavi olabilir

Bilinci bozulmuş insanlarla kapsamlı olarak çalışan Belçika’daki Liege Üniversitesi’nden Steven Laureys, sonuçları görmekten mutluluk duyduğunu belirterek, “Doktorlar, çok uzun süre bitkisel hayatta olan hastaların ölmeyi beklediklerini düşünüyorlardı. Bu araştırma, bunun doğru olmadığını gösterdi. Ben vagi sinirinin uyarılmasının potansiyel yeni bir tedavi olduğuna inanıyorum” diyor.

Laureys, tekniğin klinik ortamda kullanılmaya hazır olduğunu iddia etmeden önce birden fazla merkezde kontrollü çalışmaların yapılması gerektiğini vurgulayarak, “İnsanlara sahte umut vermemeliyiz ama bu sahte çaresizlik de olmamalı” diye konuşuyor.

Zor karar: Yaşam ünitesinin fişini çekmek mi, çekmemek mi?

Bitkisel hayattaki insanların kaderi tartışmalı bir konu. Yaşam ünitesine bağlı olan hastanın fişinin çekilip çekilmeyeceğine ailesi karar verebiliyor. Eğer tedavinin başarısı kanıtlanırsa bu durumdaki hastalar için umut dolu yeni bir dönem başlayacak.Kaynak: https://www.newscientist.com/article/2148350-electric-zap-wakes-man-after-15-years

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla