Yeni yapılan iki klinik çalışma kanser aşısı umudunu daha da artırdı

Yazan Nuray Tarhan
Kategori: Güncel / Literatür, Kanser, Üye Yazıları Print

ABD ve Almanya’da cilt kanseri hastalarında yürütülen 2 ayrı klinik çalışma, kişiye özel olarak üretilen kanser aşılarının başarılı sonuçlar verdiğini bir kez daha kanıtladı. Boston Dana-Farber Kanser Enstitüsü’ndeki klinik çalışmada 6 hastadan 4’ü 25 ay sonra tamamen iyileşirken, Almanya’daki BioNTech’te yürütülen araştırmada 13 hastadan 8’inde kanser 12-23 ay içerisinde kanser tamamen yok oldu.

Kanser aşısı modern tıp araştırmalarının “kutsal kase”si olmaya devam ediyor. Bağışıklık sistemini uyararak kanser hücrelerini yok etmenin çok da kolay olmadığı bugüne kadar yürütülen birçok denemede kanıtlandı. Ancak ABD’de cilt kanseri konusunda insanlar üzerinde yürütülen 2 klinik çalışmanın sonuçları, hastanın tümörlerine uygulanan kişiselleştirilmiş kanser aşılarının geliştirilmesi için umut vadetti.

İmmüno onkoloji ile kanser tedavisinde yeni bir çağın kapıları açılıyor!

Her iki çalışma da sadece kanser hücrelerinin yüzeyinde bulunan mutasyona uğramış moleküller olan neoantijenler üzerine yoğunlaşıyor. Neoantijenler sağlıklı hücreler üzerinde bulunmadıklarından immünoterapi için ideal hedefler olduğu kanıtlandı. Çünkü bir aşıdan beklenen şey, yalnızca hedef neoantijenleri tutan spesifik tümör hücrelerini avlayarak öldürmek için T hücreleri olarak bilinen vücudun bağışıklık hücrelerini eğitmek.

Boston Dana-Farber Kanser Enstitüsü’ndeki ilk araştırmada, 6 cilt kanseri hastasından tümör örnekleri alındı. Gruptaki ameliyatla tümörleri alınan hastalar, “nüksetme riski yüksek” olarak tanımlandı. Araştırmacılar, her hastanın tümörüne özel 20 kadar neoanjijen belirlediler. Ardından araştırmacıların hangi spesifik neoantijenler tarafından vücudun T hücrelerinin en iyi şekilde uyarılacağını seçmesine yardımcı olmak için bilgisayar algoritmaları kullanıldı. Bu neoantijenler daha sonra sentezlenerek bağışıklık tepkisini artırmak için bir yardımcı maddeyle karıştırıldı ve hastalara enjekte edildi.

Diğer kanser türlerinde de etkili olup olmadıklarına bakılacak

Bu ilk çalışmada 6 hastadan 4’ünde, aşı uygulandıktan 25 ay sonra kanser nüksetmedi. Diğer 2 hastada kanser tekrarladı ancak bu vakalarda kanser zaten akciğerlere kadar yayılmıştı. Pembrolizumab ilacı ile ikinci bir tedavi uygulandıktan sonra bu hastalarda da kanser tam bir remisyona girdi yani duraklatıldı.

Almanya’daki Biopharmaceutical New Technologies (BioNTech) tarafından yapılan ikinci testte ise 13 melanoma hastasında hedeflenmiş neoantijenlerle benzer bir strateji kullanıldı. Bu aşılar her bir hastada 10’a varan sayıda spesifik neoantijen hedefledi ve 12 ila 23 ay sonra 8 hasta kanseri yenmeyi başardı. Her 2 aşıda da her 2 tür kanseri yok eden T hücreleri başarıyla kullanıldı: CD8 + hücreleri ve onların CD4 + yardımcı hücreleri. Çalışmalarda T hücrelerinin bir hastanın tümörünü spesifik olarak hedef alabildiği de ortaya çıkmış oldu.

Kanser tedavisinde yeni bir umut ışığı: İmmünoterapi

Araştırma henüz erken aşamada ancak bu sonuçlar son derece umut verici. Yakın gelecekte yapılacak daha geniş ve kapsamlı klinik araştırmalarda, bu tür kişiselleştirilmiş aşıların çok çeşitli kanser türlerinde ne kadar etkili olduğunu görmemiz mümkün olacak. Mesane ve akciğer kanserlerini de içeren daha geniş bir klinik araştırma da halen devam ediyor. Dataylar için: >>>

Tek bir aşının maliyeti 60 bin dolardan başlıyor

Bu kişiselleştirilmiş tedavi biçiminin başarılı olduğu kanıtlanırsa, bu özel aşıların geliştirilmesinde üstesinden gelinmesi gereken en büyük zorluklar maliyet ve zaman faktörleri olacak. Mevcut tahminler, tek bir hastanın neoantijen aşısının üretim maliyetinin 60 bin dolara kadar çıktığını gösteriyor. Diğer yeni ilaç yenilikleriyle birlikte piyasaya çıkmadan önce bu tedavileri almak isteyen hastaların birkaç yüz bin doları gözden çıkarması gerekecek. Ayrıca zaman da bu bireysel aşılarda önemli bir endişe kaynağı.

Her iki çalışmada da aşıların üretilmesi birkaç ay sürdü ancak araştırmacılar bu zaman diliminin 6 hafta veya daha kısa süreye indirilebileceğinden eminler. Bununla birlikte, eğer geniş çaplı uygulamalarda üretim süresinin daha uzun süreceği aşikar.

Tüm bu zorlukları bir yana bırakacak olursak, bu neoantigen aşıları kişiselleştirilmiş kanser tedavilerinde yeni bir çığır açabilirler. Çünkü kişiye özel üretilen bu aşıların, bağışıklık sisteminin spesifik tümörleri hedefleyerek yok etmesini sağladığı artık bir sır değil. Dana-Farber Kanser Enstitüsü’nün test sonuçları Nature.com dergisinde yayınlandı. Makalede, Biopharmaceutical New Technologies (BioNTech) tarafından yürütülen ikinci denemenin https://www.nature.com/nature/ sonuçları da yer aldı.
Kaynak: http://newatlas.com/cancer-personalized-vaccine-success-trial/50402/#gallery

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla