4 yıl boş yere MS tedavisi gören hasta davacı olacak

Kategori: Multipl Skleroz, Sağlık Gündemi Print

yanlis-teshis-kurbani-hukuk-mucadelesi-verecegimIsparta’da 4 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonrası doktora giden ve Multipl Skleroz (MS) teşhisi konulan hastanın yıllar sonra MS hastası olmadığı ortaya çıktı. Kullandığı ilaçlar yüzünden yürüme, görme ve işitme problemleri yaşayan Mehmet Ulupınar, hakkını arıyor. 4 yıl buyunca MS tedavisi görüp ilaç kullanan Mehmet Ulupınar’ın bu süre içinde gözleri görmez, kulakları işitmez oldu. Geçirdiği ikinci bir kaza ile kalça kemiği kırılan Ulupınar’a, ortapedi doktoru MS olmadığını söyledi.

Süleyman Demirel Üniversitesi’nde yapılan tetkiklerde dört yıl sonra MS hastası olmadığını öğrenen Ulupınar, ilaçları bıraktı, göz ve kulağında yüzde 60 oranında düzelme oldu. BİMER’e başvuran Ulupınar, şimdi hukuk mücadelesine başlıyor. 2008 yılında Kurban Bayramı arefesinde traktör kazası geçiren Mehmet Ulupınar, traktörün altından kendi imkanıyla çıktı. Ancak olayın şokunu üzerinden atamadı. Bayram tatili bitince Isparta Devlet Hastanesi’ne başvuran Ulupınar’a, belinin kaydığı gerekçesiyle beyin cerrahı tarafından ilaç tedavisi başlandı.

Multipl Skleroz (MS) nedir? Belirtileri ve yeni tedavi seçenekleri

İlaçları kullandıktan sonra boynunda ve omzunda ağrılar oluşan ve bunun için aynı hastanede nörolojiye sevk edilan Ulupınar, bundan sonra gelişen olayları şöyle anlattı: “MR sonuçlarına göre bana MS şüphesi teşhisi konuldu. Antalya’dan gelen MS birimi hemşiresi tedavi için gereken enjeksiyonların nasıl kullanacağımı gösterdi. İlaçları kullanmaya başladıktan sonra bende görme, işitme ve yürüme kaybı meydana geldi. İlaçları kullandıkça bu durum daha ileri gitti. Devlet Hastanesi’ne sürekli kontrole giderken bir de kortizon uygulaması için hastanede yataklı tedavi almaya başladım. Kortizon aldıktan sonra 11 kilo daha aldım.

Şikayetlerimde hiç bir düzelme olmadı. Hatta daha kötüye gittim. Sonra tedavi aldığım Nöroloji Uzmanı hekimi tayinini istemiş. Başka hastaneye gitmiş. 4 yıl boyunca MS için tedavi gördükten sonra başka nöroloji uzmanlarına göründüm. Onlar da ayın ilaçlara devam etmemi istediler. İlerleyen süreçte yürürken düştüm kalçam kırıldı. Bunun üzerine ortopediye gittim. Kalça protezi takıldı. Bu sırada ilaçlara devam ederken durumum daha da kötüleşti. sağlık durumu o kadar kötüye gitmişti ki yürüteçle yürüyordum. Bildiğiniz yatalak hastaydım. Hatta hasta bezi kullanıyordum.”

4 YIL MS TEDAVİSİ GÖRDÜ AMA MS OLMADIĞIMI ÖĞRENDİM

Ortopedi hekiminin bu durumun kullandığı ilaçlardan kaynaklanabileceğini, Multiple Skleroz olup olmadığını araştırmasını istediğini ileten Ulupınar, “Bunun üzerine Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne gittim. Profesöre anlattığımda bana yeterli tetkik yapılmadan teşhis konulduğunu söyledi. Gerekli tetkikler yapıldı. MS olmadığıma dair sonuç geldi. Kullandığım ilaçlar kesilince sağlığımda düzelme başladı.

Sağ gözümde ve sağ kulakta yüzde 30 düzelme oldu. Sol göz ve sol kulakta yüzde 60’larda düzeldi. Teşhis konulmadan önce hiç bir sorunumun olmadığını öğrendim. Benim hastaneye gitme sebebim boynu ve omuz ağrılarıydı. Bu ağrılar halen sürüyor ve halen geceleri uyuyamıyorum. Bunun sebebini bilmiyorum. Omuz ve boyundaki ağrılarıma çare bulunması için de nereye gideceğimi hangi hekime gideceğimi bilmiyorum. Bu ağrılar bitince de diğer ortopedik ameliyatların yapılmasını istiyorum. Omuz ve dizlerde, kalça protezleri değişecek. Uyuyamıyorum. Ağrılarımı dindirecek hekim arıyorum” diye konuştu.

HUKUK SAVAŞI BAŞLATACAK

Yanlış teşhis nedeniyle mağdur edildiğini öne süren Ulupınar, “BİMER’e başvurdum. Buradan cevap bekliyorum. Hakkımı hukuk önünde aramak için de mücadelemi vereceğim. Ben sağlığımı yitirdim. Maddi ve manevi tazminat davası açacağım. Sorumluların hukuk önünde hesap vermesini istiyorum” diye konuştu.

Hastane yönetiminden ise konuyla ilgili açıklama yapılmayacağı bildirildi.

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla