50 yıllık bilimsel araştırmaya göre kısa erkekler daha uzun yaşıyor

16 Mayıs 2014   |    15 Şubat 2017   |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Kuakini Honolulu Kalp Programı(HHP) ve Kuakini Honolulu Asya Yaşlanma Araştırması’ndan gelen sonuçlara göre Japon erkeklerinde kısa boy ve uzun ömür arasında doğrudan bağlantı bulundu. 1,57’den kısa ve uzun erkekleri iki gruba ayıran bilim insanları 1,57 m ve daha kısa olan erkeklerin daha uzun yaşadığını keşfetti. 152 ile 1,82 arası bölgeyi inceleyen bilim insanları boy uzunluğu arttıkça ömrün kısaldığını keşfetti.

Havai Üniversitesi’nden Dr. Bradley Willcox ve Geriatri Bölümü’nden Prof. John A. Burns’ün yürüttüğü araştırmada FOXO3 adı verilen uzun ömür geninin daha küçük bir bedene ve uzun yaşama neden olduğunu tespit etti. Ayrıca kısalarda daha düşük kan basıncı ve daha az kanser riski görüldü. “Bu çalışma sayesinde bu genin ilk kez vücut büyüklüğüyle ilişkisi ortaya kondu. Hayvanlarda yaşlanmaya dair modelleri bilsek de,insanlarda bu konuya ilişkin pek fazla bilgi yoktu. Farelerde,solucanlarda,sineklerde ve hatta bira mayasında bu uzun ömür geninin biraz farklı versiyonları var.

‘Az ye uzun yaşa’ önermesi sonunda bilimsel olarak ta kanıtlandı

Dr.Willcox , araştırmada herhangi bir spesifik boyun veya yaş aralığının olmadığını belirtiyor, “ Ne kadar boyunuz olduğu önemli değil, halen sağlıklı bir şekilde yaşayabilirsiniz,” diyor.

Kuakini Honolulu Kalp Programı 1965’lerde başladı ve Japon kökenli 8006 Amerikan’ı kapsayarak , 1900 ila 1919  arasında doğanları ele aldı. Bu program bünyesinde bu erkeklerin yaşam biçimleri yakından izlenerek, yıllar boyunca sağlık durumları kontrol edildi. Kuakini Honolulu Kalp Programı yaklaşık 50 yıl boyunca boyu takip eden tek Amerikan-Japon araştırması aslında. Tüm Dünya çapında ise boya ilişkin demografik, yaşam biçimi ve tıbbi bilgi taşıyan ve biyolojik örneğin toplandığı yegane araştırma programı.  Araştırmadaki 1200 erkek 90 ila 100 yaş yaşadı ve  erkeklerin 250’si yaşıyor.

Kaynak : Gercekbilim.com – ScienceDaily

Araştırma Referansı : Qimei He, Brian J. Morris, John S. Grove, Helen Petrovitch, Webster Ross, Kamal H. Masaki, Beatriz Rodriguez, Randi Chen, Timothy A. Donlon, D. Craig Willcox, Bradley J. Willcox. Shorter Men Live Longer: Association of Height with Longevity and FOXO3 Genotype in American Men of Japanese Ancestry.PLoS ONE, 2014; 9 (5): e94385 DOI: 10.1371/journal.pone.0094385

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla