60 yaş üzerindeki kişilerde tansiyonda tehlike sınırı değişti

20 Ocak 2014   |    24 Ocak 2014   |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

diyabet-hipertansiyonHipertansiyon konusunda uzmanların yol haritası olarak gördüğü Birleşik Ulusal Komite 8’in (JNC 8) son raporuna göre, 60 yaş üzerindeki bireyler için büyük tansiyonda 150, küçük tansiyonda 90 değerlerinin üstü tehlikeli olarak kabul edilecek ve kan basıncı bu değerler üzerinde olan kişilere tedavi verilecek.

 

Yayımlanan yeni raporla ilgili AA’ya açıklam yapan Gazi Üniversitesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Kadriye Altok, hipertansiyon ya da kan basıncı yüksekliğinin erişkin nüfusta, kan basıncı ölçüm değerinin büyük tansiyonda 140, küçük tansiyonda 90 mm Hg’nin üzerinde olması anlamına geldiğini belirterek, Türkiye’de erişkin nüfus değerlendirildiğinde, her 10 kişiden 3’ünün hipertansiyon hastası olduğunu bildirdi.

hipertansiyon-kalpBunun da Türkiye’de yaklaşık 18 milyon kadar hipertansif bireye denk geldiğini anlatan Prof. Dr. Altok, kan basıncının ilerleyen yaşla birlikte yükseldiğini söyledi. Doktorların kendilerine kılavuz olarak gördüğü JNC 8 raporu ile ileri yaştaki bireylerde kan basıncının üst limitinin değiştiğini anlatan Prof. Dr. Altok, 60 yaş üzerindeki kişilerde kan basıncının daha genç yaştakilere oranla yüksekliğinin tercih edilen bir durum olduğunu, hipertansiyonu bulunan ileri yaştaki bireylerde kan basıncını fazla düşürmenin riskli olabileceğini ifade etti.

Kan basıncının özellikle ileri yaştaki bireylerde fazla düşürülmesinin kalp, beyin, böbrekler gibi hayati organların kanlanmasına, dolayısıyla beslenmesini bozabileceğine işaret eden Prof. Dr. Altok, ”60 yaşın üstündeki bireylerde kan basıncı 150 / 90 mm Hg’nın üzerine çıkmadıkça tedavi önerilmemektedir. Daha yüksek değerlerde uygun tedavi seçenekleri kullanılmalı, hedef organ hasarı ve tedavinin etkinliği yönünden hastalar düzenli olarak izlenmelidir” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla