Adli Tıp: Çift kol-bacak naklinde ameliyat yanlıştı ve ölüm kaçınılmazdı

15 Haziran 2015 |   Kategori: Hukuk / Mevzuat, Sağlık Gündemi Print


yazihuyuklu_sevket_cavdarin_olumuyle_ilgili_adli_tiptan_aciklamaHacettepe Üniversitesi’nde aynı anda çift kol ve çift bacak naklinden 3 gün sonra ölen Şevket Çavdar’ın ailesinin açtığı davada Adli Tıp raporunda, ameliyatın ölüm riskini arttırdığı için kararın uygun olmadığı belirtildi. Nevşehir’in Derinkuyu İlçesi Yazıhöyük beldesinde oturan 27 yaşındaki Şevket Çavdar, 12 yıl önce elektrik çarpması sonucu sağ kolunu omuzdan, sol kolunu dirsek üstünden ve iki bacağını da diz altında olacak şekilde kaybetti. Organ nakli için başvuran Şevket Çavdar’a ulaşan Hacettepe Üniversitesi yetkilileri, organ nakli için kuruma çağırdı. Kendisi ve ailesine çift kol ve çift bacak nakli yapılacağı bildirilen Şevket Çavdar, hastanedeki gerekli tetkiklerin yapılması ardından 24 şubat 2012 tarihinde ameliyata alındı.

İzmir’in Çeşme İlçesi’nde oturan ve Alaçatı’da geçirdiği trafik kazasının organları bağışlanan 40 yaşındaki Nazım Akan dan alınan çift kol ve bacaklar, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Nasır, başkanlığındaki ekip tarafından Şevket Çavdar’a nakledildi. Daha sonra takibe alınan Şevket Çavdar’ın ilerleyen süreçte kalp-damar ve kan sisteminin nakledilen dokuların idamesini sağlayamadığı için önce sol bacağı, ardından nakledilen diğer uzuvları tekrar alındı. Bu süreçte bir kaç kez kalbinin durduğu belirtilen Şevket Çavdar, ameliyattan 3 günün sonunda kurtarılamadı.

Resen soruşturma açıldı

Şevket Çavdar’ın ölümü ardından Sağlık Bakanlığı resen soruşturma başlattı. Doç. Dr. Serdar Nasır ve nakile onay veren Üniversite Bilim Konseyi üyelerinin kusurlu olduğu saptandı. Ardından ilgililer hakkında YÖK Başkanlığı’na ve Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu. Ancak, Hacettepe Üniversitesi yönetimi, soruşturmaya izin vermedi. Üniversite’nin kararı Çavdar’ın avukatları Danıştay’a itirazda bulundu.

‘Aynı seansta yapılmamalıydı’

Savcılık ve YÖK incelemeleri sürerken, yaşamını yitiren Şevket Çavdar’ın ailesi, 18 Eylül 2012 tarihinde Ankara İdare Mahkemesi’ne Hacettepe Üniversitesi ve doktoru aleyhine dava açtı ve 600 bin lira manevi tazminat talebinde bulundu. Ankara 2’nci İdare Mahkemesi de Adli Tıp Kurumu raporunun alınmasını istedi. İstanbul 1’inci Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından 18 Mayıs 2015 tarihinde hazırlanan raporda, “Kişiye yapılan çift kol ve çift bacak naklinin aynı seansta yapılmasının ameliyat sonrası ölüm riskini arttıracağından bilimsel kurul tarafından hastaya verilen ameliyat kararının uygun olmadığı oy birliği ile mütalaa olunur” denildi.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla