AHEF: Evde doğum hizmeti aile hekimlerine verilemez

9 Ağustos 2017 |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print


Aile Hekimleri Dernekleri Federasyon (AHEF) Başkanı Erkut Coşkun, evde doğum hizmetinin aile hekimlerine verilmesinin doğru olmayacağını, söz konusu düzenlemenin evlilik dışı gebelikleri ve sağlıkta şiddeti artıracağını söyledi.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyon (AHEF) Başkanı Erkut Coşkun, evde doğum hizmetinin aile hekimlerinin üzerine verilmesinin doğru olmayacağını, söz konusu düzenlemenin evlilik dışı gebelikleri ve sağlıkta şiddeti artıracağını söyledi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın, aile hekimlerinin evde doğumları kontrol edeceğine dair açıklamasını doğru bulmadıklarını söyleyen AHEF Başkanı Erkut Coşkun, “Biz bugüne kadar Sağlık Bakanlığı olarak bütün doğumların hastanede yapılmasına yönelik çalışmalarımızı yürüttük. Aile hekimliğinin temelinde de koruyucu sağlık hizmetleri mevcut olup sağlıklı doğumların olması için gebelerimizin sağlıklı, düzenli takiplerini yapmak ve doğumların hastanede yapılması yönünde sürekli yönlendirmelerimiz oluyordu. Gebelerin risk durumlarını belirliyorduk. Ancak evde doğumla ilgili yapılacak böyle bir düzenleme sağlıklı doğumların önüne geçer” dedi.

“DOĞUMLARIN HASTANEDE YAPILMASI DAHA SAĞLIKLI”
Evde doğumların evlilik dışı gebelikleri ve sağlıkta şiddeti artıracağını da söyleyen AHEF Başkanı Coşkun, “Bu getirilecek hüküm ile birlikte biz evde doğum oranlarının artacağını, aile hekimliklerine kişilerin müracaatının azalacağı yönünde kaygıları taşımaktayız. Bu görev kesinlikle aile hekimleri üzerine verilemez. Bu şekildeki bir uygulamanın pek çok olumsuz etkileri olacaktır. Sağlıkta şiddetin ve evlilik dışı doğumların artacağını düşünüyoruz. Yine yapılacak gebe tespitlerinin aile hekimleri tarafından bu ortamlarda yapılması gibi bir şey tıbbi olarak da mümkün değildir. Zira kişinin beyanında doğum yaptığını söylediği bebeğin o kişiye ait olup olmadığını bilmemiz bu şartlar altında mümkün değildir. O yüzden biz bu uygulamadaki bu tasarının bu kısmı ile ilgili yeni bir düzenlemeye gidilmesini bu görevin aile hekimliklerinden alınarak hastanelerde doğumun tekrardan Sağlık Bakanlığı doğrultusunda hastanelere verilmesini ve doğumların hastanede yapılması ve bildirimlerinde hastanedeki hekim arkadaşlarımızın tarafından yapılmasını daha uygun olarak düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla