AHEF: Giresun’da yaşanan olayda meslektaşımız sadece görevini yaptı

30 Temmuz 2018 |   Kategori: Aile Hekimliği, Sağlık Gündemi Print

Geçtiğimiz günlerde Giresun’da yaşanan ve Yusuf Topal, isimli vatandaşın ölümü ile sonuçlanan olay ile ilgili bir açıklama yayımlayan  Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), olayda görevli hekimin görevini kusursuz şekilde yaslara uygun şekilde yerine getirdiğini vurgulayarak buna rağmen açığa alınmasının kabul edilemez olduğunu belirtti. AHEF adına açıklama yapan İkinci Başkan Dr. Serkan KALINOMUZ, olayın takipçisi olacaklarını belirterek olay ile ilgili olarak ‘ AHEF Yönetim Kurulu olarak da 01.08.2018 Çarşamba günü saat 19.00’da Giresun’da basın açıklaması yaparak meslektaşımızın açığa alınmasını, sosyal medyadan yapılan tehdit, hakaret ve linç girişimlerini protesto edeceğiz’ dedi.

‘Haksız ve hukuk dışı yapılan bu girişimlere karşı meslektaşımıza gerekli her türlü desteği vereceğimizi ifade ederiz’ denilen açıklamada vefat eden vatandaşın yakınlarına başsağlığı dilediklerini vurgulandı.

Giresun’daki olay nasıl olmuştu

24 Temmuz’da eşine ilaç yazdırmak için aile hekimine başvuran Yusuf Topal isimli vatandaş, doktorun ‘yalara uygun değil, hastayı görmem lazım’ yanıtı üzerine tartışma çıktı. Vatandaşın bu cevabı kabul etmemesi üzerine tartışma çıkmış ve doktor “beyaz kod” talebinde bulunmuştu. Polis tarafından gözaltına alınmak istenen Topal, gözaltı işlemi sırasındaki arbedede fenalık geçirdi. Tedavi için Giresun Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülen Yusuf Topal, müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Olayın ardından Topal’ın yakınları, savcılığa başvurarak polisler hakkında şikayetçi oldu. Haklarında adli ve idari soruşturma başlatılan polisler, Giresun Valiliğince açığa alındı. Ancak olayın devamında görevli doktorunda açığa alınacağı belirtildi.

AHEF tarafından yapılan açıklamanın tam metnini okurlarımızın dikkatine sunuyoruz:

Edinilen bilgilere göre bahse konu olan meslektaşımıza Giresun’da olay günü hasta yakını elinde birtakım ilaçlardan oluşan bir liste ile gelmiş ve eşi için listedeki ilaçların reçete edilmesini istemiştir. Meslektaşımız kişinin geriye dönük ilaç kullanım kayıtlarına baktığında bu ilaçların eşine uygun olmayabileceği, eğer eşini kendisine muayeneye getirirse ilaçları düzenleyip tedavisini verebileceğini ifade etmiştir.

Ayrıca hastayı hayatında hiç görmediğini, kendisine kayıtlı bir hasta olmadığını, Giresun’da daimi ikamet etmediğini ona rağmen eğer hastayı getirirse bakabileceğini söylemesine rağmen; “Sen benim kim olduğumu biliyor musun bu ilaçları yazacaksın” deyip masayı birkaç defa şiddetlice yumruklamış ve polikliniğe oturup dışarıda bekleyen onlarca hastanın muayene olmasını engellemeye çalışarak, poliklinik hizmetini durdurmaya çalışmıştır. Sözlü tüm ikna çabaları da sonuçsuz kalınca meslektaşımız tarafından polis çağrılmak zorunda kalınmıştır.

Polisler gelince hasta yakınını ikna etmeye çalışmışlar ve ikna olmayan hasta yakını orada bulunan polisin silahını almaya kalkmış, bunun üzerine de polisler kişiyi ikna edemeyeceklerini anlayınca kendisini karakola götürmek için dışarıya çıkarmışlardır.

Meslektaşımızın bu konuda herhangi bir kastı ve ihmali söz konusu değildir. Başka çaresi kalmayan meslektaşımız masayı yumruklayan hasta yakınına ne yapılması gerekiyorsa onu yapmıştır ve kolluk kuvvetini göreve davet etmiştir.

Hasta eğer aile sağlığı merkezine getirilmiş olsaydı hastanın bilinçsiz kullanıldığı düşünülen ilaçların düzenlemesi yapılacaktı, kaldı ki; hiç bir hekimin reçetesine müdahale edilemeyeceği gibi herhangi bir şekilde bir reçete de dikte ettirilemeyeceği açıktır.

Aldığımız duyumlara göre meslektaşımızın açığa alınacağı öğrenilmiştir. Bunun hukuksuz bir uygulama olacağı açıktır.

Neye ve hangi mevzuata göre açığa alınacaktır?
Meslektaşımız neyi yanlış yapmıştır?
Bizlerden hasta veya yakınlarından gelen her türlü ilaç yazma isteğini yerine getirmemiz mi isteniyor?
Hastayı görmeden, muayene etmeden, tedavi düzenlememiz mi isteniyor?

Her şeye rağmen şunu belirtmeliyiz ki, keşke bu olay yaşanmasıydı ama elim bir kalp krizi sonrası hayatını kaybeden kişinin vefatının sorumlusu olarak meslektaşımızı göstermek tam anlamıyla insafsızlıktır.

Bu konuda hukuk dışı uygulamalara karşı gerekli tüm girişimlerimizi ve hazırlıklarımızı yapmış bulunmaktayız. Pazartesi en kısa zamanda avukatımız Giresun’a gidecek ve hukuki süreci başlatacağız. AHEF Yönetim Kurulu olarak da 01.08.2018 Çarşamba günü saat 19.00’da Giresun’da basın açıklaması yaparak meslektaşımızın açığa alınmasını, sosyal medyadan yapılan tehdit, hakaret ve linç girişimlerini protesto edeceğiz. Haksız ve hukuk dışı yapılan bu girişimlere karşı meslektaşımıza gerekli her türlü desteği vereceğimizi ifade eder ve bu vesileyle bir kez daha vefat eden vatandaşımızın yakınlarına başsağlığı dilediğimizi, siz değerli aile hekimlerine ve kamuoyuna saygılarımızla ilan ederiz.
AHEF YÖNETİM KURULU adına, Dr. Serkan KALINOMUZ / İkinci Başkan

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla