AIDS tedavisinde denenen yeni molekül olumlu sonuçlar verdi!

18 Şubat 2015   |    24 Şubat 2015   |   Kategori: Arşiv Print

aids hiv

Sonuçları Nature dergisinde yayımlanan yeni bir araştırmada, eCD4-Ig adı verilen yeni bir molekülü maymunlar üzerinde denedi ve olumlu sonuçlar elde edildi. Makak maymunlarına enjekte edilen molekülün hayvanları en az 8 ay AIDS’ten koruduğu görüldü. Araştırmaya imza atan Michael Farzan, HIV-1’e karşı koruma sağlayan molekülün, virüsün çoğalmak üzere bağışıklık sistemi hücrelerine girmesini önlediğini vurguladı.

Mevcut AIDS tedavilerinde kullanılan ilaçlar hastaların kanındaki virüs sayısını azaltmaya yönelik. Ancak bu ilaçlar HIV’in tamamen ortadan kalkmasını sağlayamıyor ve hasta hayatı boyunca ilaçları almak zorunda kalıyor.

Molekülün virüsün hücrelere girmesi için gereken iki alıcıyı (reseptör) etkisiz hale getirdiğine de dikkati çeken Farzan, konuyla ilgili geniş çaplı başka araştırmaların gerektiğini ancak sonuçların umut verici olduğunu belirtti.

Bilinen ilk AIDS vakaları 1981’de ABD’nin New York ve California eyaletlerinde rapor edildi. BM verilerine göre, 1981’den bu yana yaklaşık 78 milyon kişi HIV kaptı, 39 milyon kişi AIDS nedeniyle yaşamını yitirdi.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla