Aile hekimleri için iki yeni uygulama geliyor: Gece mesaisi ve tarlada muayene

21 Haziran 2014 |   Kategori: Aile Hekimliği Print


aile-hekimi-genel-logoSağlık Bakanlığı, aile hekimleri için uygulamaya koyduğu görevlere iki yeni ekleme daha yapmayı planlıyor. Buna göre, aile hekimleri hafta sonları ve hafta içi akşam 22:00’ye kadar belli merkezlerde nöbet tutacaklar. Yapılması planlanan ikinci uygulama da ise aile hekimleri tarlaya muayeneye için gidecekler ve ayrıca hastalarını eğitecekler.

Bakanlık hastane acil servislerindeki yoğunluğu azaltmak için aile hekimlerine yeni bir çalışma modeli getiriyor. Her semtte yeni nöbetçi bir aile hekimliği merkezi belirlenecek ve bu merkezlerdeki nöbetçi aile hekimleri Cumartesi ve Pazar günleri ile hafta içi akşam 22:00’ye kadar bu merkezlerde nöbet tutacaklar. Böylelikle durumu acil olmayan vatandaşlar önce nöbetçi aile hekimine gidecek.

Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaya koymayı planladığı bir diğer planda ise aile hekimleri tarlaya muayeneye için gidecek. Buna göre özellikle yaz aylarında doktora gidemeyen mevsimlik işçilere aile hekimi gidecek. Hamile ve lohusa kadınlarla çocuklar öncelikli olacak.Sürekli yer değiştirdikleri için çeşitli hastalıklara yakalanma ihtimalleri olan mevsimlik işçilerin sağlıkları yakından takip edilecek.

hasta_doktorGöç halinde oldukları için erken ölüm, sakatlık ve bulaşıcı hastalıkların daha fazla görüldüğü gruplar arasında olan mevsimlik tarım işçilerinin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için çalışma yapılacak. Bu kapsamda  kayıtlı oldukları aile hekimlerinden yeterli ve düzenli sağlık hizmeti alamayan, mesai saatleri içerisinde tarlada çalışmak durumunda olan mevsimlik tarım işçilerine mobil sağlık hizmeti sunulacak. Aile hekimleri kendilerine kayıtlı olan mevsimlik tarım işçilerini yakından takip edecek. Gerekli görülmesi durumunda ise mobil sağlık ekipleriyle tarlada işçilere sağlık hizmeti verilecek.

Yeni uygulama ile mevsimlik tarım işçilerinin koruyucu sağlık hizmetlerine erişimleri arttırılacak, nitelikli sağlık hizmeti almaları sağlanacak ve sağlık okur yazarlıkları geliştirilecek, ailelere bireysel su klorlanması öğretilecek ve klor tabletlerini temin etme konusunda destek olunacak. Mobil sağlık ekipleri 15-49 yaş kadın, gebe, lohusa, bebek ve çocukları yakından takip edecek. Ayrıca işçi ve ailelerine bağışıklama ve aile planlaması hakkında bilgi verilecek.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla