Aile hekimleri aşırı iş yükü nedeniyle tükenmişlik sendromu yaşıyor

7 Mart 2014   |    16 Kasım 2017    |   Kategori: Aile Hekimliği Print

muhterem-kolayMesaiden sonra adli nöbet, defin nöbeti gibi ek işler yapmak zorunda kalan aile hekimlerinin tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya olduğu belirtildi. Aile hekimlerine getirilen ‘nöbet’ uygulaması ile ilgili bir basın açıklaması yapan İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkanı (İZAHED) Dr. Muhterem Kolay, acil servisler ücretsiz olduğu için acil olmayan hastaların başvuruda bulunduğunu belirtti. Ayda bin 200 kişiye poliklinik hizmeti veren bir aile hekiminin başka hiçbir iş yapmasa ve mola vermese bile bir kişiye en fazla 8 dakika ayırabildiğini dile getiren Dr. Kolay, mesaiden sonra adli nöbet, defin nöbeti gibi ek işleri de yapmak zorunda kalan aile hekimlerinin tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya olduğunu savundu. Dr. Kolay, “Şimdi bir de acil servislerde nöbet eklenmeye çalışılmaktadır” dedi.

Acil servislerdeki yoğunluğu, acil durumu olmayan hastaların artırdığını ve bu duruma acilen çözüm bulunması gerektiğini söyleyen Dr. Muhterem Kolay, şu değerlendirmeyi yaptı: “Acil servislere acil olmayan hastaların başvurmasının en önemli nedeni ücretsiz olmasıdır. Acil olmayan hastalar için acil servis hizmetlerinin ücretli olması ve aile hekimliğinde de ücretin minimuma çekilmesi sorunu büyük oranda çözecektir. Vatandaşa boğaz ağrısının acil olmadığının anlatılması ve hangi durumlarda acile başvurması gerektiği kamu spotları ve üst düzey yetkililer tarafından duyurulduğunda sorunun bir kısmı daha çözülecektir. Acil nöbeti altında aile sağlık merkezlerinin normal mesai sonrasında da açık tutulması birçok sorunu beraberinde getirecektir.”

Asıl önemli konunun gereksiz acil başvuruları azaltmak olduğunu belirten Dr. Kolay, “Aksi uygulamalar sistemde gelinen noktadan geri gidişlere sebep olacaktır. Zorunlu nöbet uygulaması zaten bunalmış olan aile hekimi ve ebe, hemşire arkadaşlarımızın sistemden ayrılma düşüncelerinin yoğunlaşmasına neden olacaktır. Birkaç yıl önce ‘mutsuz ama umutluyuz’ diyorduk ama biz artık mutsuz, umutsuz ve kaygılıyız” diye konuştu.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla