Akdağ: Diyabet programı kararlılıkla sürdürülecek

17 Şubat 2011   |    22 Şubat 2014   |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

 

Türkiye’de diyabet sıklığı %7’den 13’e çıktı

İSTANBUL – Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sigara önleme programında olduğu gibi toplumu tehdit eden diyabete karşı da kararlılıkla mücadele edileceğini belirtti. İstanbul Swissotel’de gerçekleştirilen ‘Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı Eylem Planı 2011- 2014’ tanıtım toplantısında konuşan, Bakan Akdağ, “Sigara önleme programında olduğu gibi diyabeti önleme programını da büyük bir kararlılıkla uygulayacağız” dedi.

 

Bakan Akdağ, Sağlık Bakanlığı’nın öncülüğünde çok sayıda paydaşın katılımıyla hazırlanan diyabet kontrol programıyla önemli hedef ve vizyonlar ortaya koyduklarını belirtti. Sağlıkta dönüşüm programında son 8 yıl içinde Türkiye’nin sağlık yapısında önemli değişiklikler olduğunu dile getiren Bakan Akdağ, şu bilgileri verdi: “8 yıl önce Türkiye’nin yüksek anne ve bebek ölüm hızı, aşılama programlarındaki sıkıntılarla baş etmeye çalıştık. Şimdi bütün toplum için yeni tehlikelerle ve tehditlerle ilgilenme zamanı geldi. Artık toplum bu tehditlerden ve risklerden korumaya yoğunlaşma zamanı geldi. İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı’nın 1998 yılında yaptığı bir araştırmada 20 yaş üzerinde diyabet görülme sıklığı %7 olarak tespit edilmişti. Bu rakamın son yapılan araştırmada %13’lere kadar yükseldiği ortaya çıktı.”

 

Diyabete karşı kapsamlı mücadele
‘Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı’nın obezite programı ile birlikte, yaklaşık 2 yıl önce hazırlanmaya başlandığını, dile getiren Bakan Akdağ, “Çalışmada 60’ın üzerinde bilim adamı, bakanlıklar, sivil toplum kuruluşları ve basın yer aldı. Bu programı kararlılıkla uygulayacağız. Diyabet artışının nedenleri arasında yaşam biçimi ile ilgili problemler ön sırada geliyor. Şu anda ülkemizde, insanımızın sadece 3’te 1’i normal kiloda bulunuyor. Yani tıbbın sağlıklı insan için öngördüğü kiloda olanların oranı 3’te 1 düzeyinde. 3’te birimiz kilolu, 3’te birimiz ise obez. Diyabet önleme ve kontrol programı ile beraber, şişmanlığı ve hareketsizliği önleme programını da başlattık” diye konuştu.

 

Obezite önemli bir sorun
Kendisinin de tıp biliminin kıstaslarına göre ‘kilolu’ kapsamına girdiğini belirten Bakan Akdağ, “Normal kiloya dönmek için kendime bir hedef koydum. Gençliğimde çok spor yaptım ama son 8 sene bu hususta biraz ihmalde bulundum. Milletvekilliğine başladığımda 72 kiloydum, şimdi 80 kiloyum. Ben kilolu bir bireyim ve şişman olmamak için gayret ediyorum. Şimdi bir hedef koydum. Madem topluma kilolarını atmayla ilgili bir hedef koyuyoruz buna bizim de uymamız gerekiyor. Son 4 ay içinde 4 kilo verdim ama 10 kilo daha vermem gerekiyor. Diyabetin genetik bir yönü var, ancak hareketsizlik ve uygun olmayan beslenme bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden oluyor. Bakanlık olarak bu hastalığın farkındalığının artırılması için çalışmalar yürüteceğiz. Ancak vatandaşların da bu konuda üzerine düşeni yapması gerekiyor” dedi.

 

Kızamıkla mücadelede önemli gelişmeler sağlandı
Kızamıkla mücadelede çok önemli gelişmeler sağlandığını dile getiren Bakan Akdağ, son yıllarda yapılan kapsamlı aşılama çalışmaları sayesinde artık kızamık virüsünün Türkiye’de görülmediğini söyledi. Avrupa’dan Türkiye’ye kızamık bulaşmasından çekindiklerini belirten Bakan Akdağ, şu bilgileri verdi: “Tespitlerimize göre Avrupa´dan az da olsa Türkiye´ye kızamık bulaştırma vakaları görülüyor. İstanbul´da yurt dışından gelen kişinin bulaştırmasıyla kaynaklanan on civarında vaka saptandı. Bunlar çocuk vakaları değil yetişkin vakalar. Bizim dönemimizden önce aşılanması gereken ama muhtemelen aşılanmamış vakarlar. Çocuk yaşta şu anda bir kızamık vakası bulunmuyor.”

 

Şeker ölçüm çubukları ücretsiz dağıtılabilir
Diyabetli hastalarının şeker ölçüm çubuklarını alma konusunda bazı sıkıntılar yaşadığını hatırlatan Bakan Akdağ, “Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) şeker ölçüm çubuklarının her biri için 55 kuruş ödüyordu. Mahkeme, bu ödeme şekliyle ilgili bir yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bence yanlış bir yürütmeyi durdurma kararı verildi. Sağlık Bakanlığı olarak biz bu çubukları ortalama hastanelere 25-30 kuruşa alabiliyoruz. Kaldı ki bizim kullandığımız miktarlar çok büyük miktarlar değil. Şeker ölçüm çubukları hastanelerde yılda 7 milyon civarında kullanılıyor. SGK, 200 milyona yakın ölçüm çubuğu parası ödüyor. Biz vatandaşın parasını çarçur edecek değiliz. Gerekirse Sağlık Bakanlığı olarak SGK ile bir anlaşma sağlayıp vatandaşımıza şeker ölçüm çubuklarını ücretsiz olarak doktorlar eliyle dağıtırız. Bunun hazırlıklarına başladık. Tabii bunların alımı için bir süre gerektiriyor. Gecikme bundan dolayı yaşanıyor. Onun dışında eğer ilgili firmalar kaliteli ürünleri SGK’ya uygun fiyatlarla verirlerse eskiden olduğu gibi vatandaşlar doğrudan eczanelere gidip bu çubukları alabilecekler. Sonuç olarak kesinlikle şeker hastası olan vatandaşlarımızı bu çubuklardan mahrum etmeyiz” diye konuştu.

 

Tam gün yasasının amacı
Tam Gün Yasası’nın ödeme güçlüğü çeken vatandaşların sağlık hizmetine ulaşmasını sağlamayı amaçladığını belirten Bakan Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Amacımız, yıllarını hizmete adamış öğretim üyelerinin yaşamlarını zorlaştırmak veya onların hakları olan kazançlarını azaltmak değil. Bunu, üniversite yönetimleri ile birlikte çözebileceğimizi biliyoruz. Üniversite tarafının başlangıç yaklaşımı, yöneticilerin önemli bir kısmı ve YÖK tarafının, Tam Gün Yasası’nın arkasında durulması, ama bazı meslektaşlar açısından buna karşı çıkılması şeklinde, çatışma süreci olarak geçti. Artık bu çatışma sürecini bırakmalıyız. TBMM kararlar verdi, bunlar kanun haline getirildi, bununla ilgili ikinci düzenlemeler yapıldı. O zaman, bundan sonra yapacağımız iş, öğretim üyesinin huzur içerisinde, bir taraftan hastalarına hizmet ederken, öbür taraftan öğrencilerine, asistanlarına en iyi nasıl hizmet vereceğini birlikte araştırmak ve bu emeğin karşılığını hakkaniyetli bir biçimde nasıl onlara takdim edebileceğimizi ortaya koymaktır.”

 

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla