Almanya’da koronavirüse yakalananların yaş ortalaması 36’ya düştü

16 Ağustos 2020  |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

Almanya’da bulunun Robert Koch Enstitüsü’nin yeni raporu ülkede Covid-19 ile enfekte olan nüfus arasında gençlerin sayısının giderek arttığını ortaya koydu. Robert Koch Enstitüsü raporuna göre ülkede koronavirüse yakalanan hastaların yaş ortalaması nisan ayında 52 civarında seyrederken ağustos ayında yaş ortalaması 36’ya düştü.

Semptom göstermeyenler önemli

Hamburg Üniversitesi’nden epidemiyolog Ralf Reintjes Almanya merkezli Focus dergisine yaptığı açıklamada vaka sayısındaki bu yeni ortalamayı şöyle açıklıyor: “Virüs gençler arasında ne kadar yayılırsa, çeşitli şekillerde toplumda o oranda geniş kitlelere yayılır. Zira bir yandan, gençlerin virüsü bulaştırabilecekleri sosyal temasları yaşlılara göre daha fazla diğer yandan semptom göstermemeleri nedeniyle enfeksiyonu genellikle fark etmiyorlar ve bu nedenle kendilerini izole etmiyorlar. Ne kadar çok insan enfekte olursa, hastalıkların sayısı da o kadar artar.”

Okulların açılması tartışmaları

Euronews’in haberine göre ise epidemiyolog Reintjes, gelecek günlerde ve haftalarda enfeksiyon sayısının muhtemelen yeniden önemli ölçüde artacağını düşünüyor. Epidemiyolog, enfekte olanların yaş ortalamasının da düşmeye devam edeceğini de savunuyor. Reintjes, okulların açılmasından sonra ise şöyle öngörülerde bulunuyor: “Bu durum, yakın gelecekte daha önce yoğun bir şekilde korunan ve enfeksiyon sürecinden uzak tutulan yaşı çok genç insanları giderek daha fazla etkileyecek. Artık daha fazla ortaya çıkıyorsunuz. Sonuç olarak; yaş ortalaması önemli ölçüde düşecek.”Kaynak:Bianet

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla