Antibiyotik direnci nedeniyle 10 milyondan fazla kişi ölecek

28 Kasım 2016 |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

felaketin-ayak-sesleri-antibiyotik-direnciAşrı ve yanlış antibiyotik kullanımının dünya genelinde önemli bir soruna dönüştüğünü söyleyen Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ender Yarsa, insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da antibiyotiklerin reçetesiz satılmaması gerektiğini belirtti. Yeni yapılan araştırma bulgularına göre, 2050’ye kadar antibiyotik direncinden kaynaklanacak hastalıklar nedeniyle 10 milyondan fazla kişinin öleceğini dile getiren Prof. Dr. Yarsa, yanlış antibiyotik kullanımının sadece insanlarda değil hayvan sağlığında da önemli bir sorun haline geldiği uyarısı yaptı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Amerikan İlaç Dairesi (FDA) ve birçok ülkenin sağlık otoritesi tarafından çağın sorunu olarak gösterilen “antibiyotik direnci”, insan sağlığını tehdit ediyor. Hayvan sağlığı hizmetlerinde, insanlardan iki kat fazla kullanılan antibiyotiklerin et, süt ve diğer ürünlerle insana geçiş yaptığını anlatan Prof. Dr. Yarsan, “İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da antibiyotiklerin reçetesiz satılmaması gerekiyor. Araştırmalar gösteriyor ki 2050’ye kadar antibiyotik direncinden kaynaklanacak hastalıklardan 10 milyon ölüm yaşanacak” diye konuştu.

Aşırı antibiyotik kullanımı nedeniyle her yıl 25 bin kişi ölüyor!

SOĞUK ALGINLIĞINDAN ÖLÜM

Dünya ülkelerinin antibiyotik direnci ile ilgili mücadelenin yollarını aradığını belirten Prof. Dr. Yarsan, “Artık ilaçlar etkisiz kalıyor. Çok basit bir soğuk algınlığında bile artık tedaviler yapılamayacak ve ölümlere yol açacak. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde her yıl en az 25 bin insan antibiyotik direnci sonucu gelişen hastalıklar nedeniyle ölüyor. Türkiye, Avrupa’da antibiyotik kullanımında birinci sırada.

Antibiyotiğin hayvan sağlığında kullanımına bakarsak, insanlarda kullanımının neredeyse iki katı. Biz, ilacı hayvanlarda enfeksiyonu önlemek ve verimliliği artırmak için kullanıyoruz. Bu durumda bakteri direnç kazanmışsa et, süt ve diğer ürünlerle bu dirençli mikroorganizma insana geçiyor. ABD, tavuklarda kullanılan ve insana bulaşan bir antibiyotiği yasakladı. Eczaneler artık insanlara reçetesiz antibiyotik veremiyor. Veteriner hekimliklerde de bu karar alınmalı ve uygulanmalı” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla