Beyin taramaları sayesinde kişinin davranışları tahmin edilebilir

9 Ocak 2015   |    15 Ocak 2015   |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri, Psikiyatri / Nöroloji Print

emar-ve-suçYeni yayınlanan bilimsel bir araştırmaya göre beyin taramaları sayesinde bireyin gelecekte gerçekleştireceği davranışlar tahmin edilebilir. Yapılan çalışmada beyin taramlarının bireyin gelecekte suç işleme olasılığından, öğrenme kabiliyetini, sağlık durumunu veya ilaçlara tepkisini tahmin edebilir.

Normalde manyetik rezonans görüntüleme, insan beyni hakkında bir takım buluşların yapılmasına imkan verse de bunların etkisi sınırlı olmuştur. Cell Neuron Dergisinde yayımlanan çalışmada beyin taramlarının bireyin gelecekte suç işleme olasılığından ,öğrenme kabiliyetini, sağlık durumunu veya ilaçlara tepkisini tahmin edebilir. Bu teknoloji sayesinde eğitimsel ve kliniksel pratikleri kişiselleştirme fırsatları öngörülebilir.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Dr. John Gabrieli ve meslektaşları; bireylerin gelecekteki farklı davranışlarından, çocukların  öğrenme , okuma ve matematiksel faaliyetlerine, suçluların suçu tekrarlama yatkınlıklarını ve gençlerin gelecekte uyuşturucu ve alkol kullanımı ve bağımlılıklarının tekrarına ilişkin  hareketleri tahmin etmede beyin taramalarının gücünü ortaya koydu. “Günümüzde okul hayatında ve akıl sağlığındaki problemlerin ortaya çıkması için bekleriz, fakat sonrasında çok fazla hasar oluşabilir. Eğer bireylerin gelecekteki hatalarını belirlemede nöro görüntüleme kullanırsak bireylere daha erken yardımcı olabiliriz,” diyor Dr. Gabrieli. Daha öncesinde New Mexico’da yapılan bir araştırmada, suçluların tekrar suç işleyip işlememelerinin beyin taramalarından bulunabileceği haberini yapmıştık.

Kaynak: Gerçek Bilim / ScienceDaily
Referans: John D.E. Gabrieli, Satrajit S. Ghosh, Susan Whitfield-Gabrieli. Prediction as a Humanitarian and Pragmatic Contribution from Human Cognitive Neuroscience. Neuron, 2015; 85 (1): 11 DOI: 10.1016/j.neuron.2014.10.04

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla