Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tezer: Türkiye’ye özgü koronavirüs varyantları saptandı

14 Şubat 2021   |    15 Şubat 2021    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Türkiye’ye özgü koronavirüs varyantlarının tespit edildiğini söyleyen Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, Türkiye’ye has mutasyonların olduğunu ama bunların nasıl etki edeceğini henüz bilmediklerini açıkladı. Yapılan çalışmalar sonucu bu mutasyonların özelliklerinin “yakın zamanda” tespit edilip açıklanacağını belirten Prof. Dr. Hasan Tezer, “Türkiye’de mutasyonlu virüs artışının durdurulamaması durumunda daha farklı mutasyonlar da gerçekleşebilir. Bu virüs her ay 1-2 kez mutasyona uğruyor. O yüzden koruyucu önlemlerin şu dönemde özellikle daha sıkı uygulanması gerekiyor ki önümüzü görebilirim. Virüs her çoğaldığında değişik mutasyonlar meydana gelebiliyor. Her ülkenin farklı mutasyonu, genetik haritası olabilir” diye konuştu.

Yeni varyantların ortaya çıkması beklenmedik bir durum değil. Tüm virüsler yayılabilmek ve çoğalabilmek için kendilerini kopyalarken mutasyon geçiriyor. Bu değişikliklerin çoğu büyük farklılıklar içermiyor. Hatta bazıları virüsün hayatta kalmasını zorlaştırıyor. Ama bazı mutasyonlar virüsü daha bulaşıcı ve tehlikeli hale getirebiliyor. İngiltere’de ortaya çıkan varyant virüsün daha hızlı yayılmasına yol açarken Güney Afrika’daki varyant ise bazı aşıların etkinliğini bir miktar azaltıyor.

Şubat’ın ikinci yarısı uyarısı

Prof. Dr. Tezer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu an tam etkilenmiş durumda değiliz; ama etkilenmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Veriler şubatın ortasından sonra bunun olabileceğini gösteriyor. Bu yüzden de bu dönemde alınacak önlemler bunun önünü kesmede önemli olacak.”

Nisan sonuna kadar İngiltere’deki mutasyonlu virüsün Avrupa’da baskın tip olmasının beklendiğini söyleyen Prof. Dr. Tezer, Türkiye’de de bugüne kadar 400 civarında mutasyonlu virüs vakası tespit edildiğini açıkladı. Prof. Dr. Tezer, Avrupa’daki vaka sayılarında yaşanan artışa paralel olarak Türkiye’de de bir artış yaşanabileceği uyarısında bulundu ve “Ülkemizde de mutasyonlu virüsler artıyor ve bunlar çok daha kolay yayılıyor” diye konuştu.

İngiltere’de Aralık ayında başlayan ve Ocak’ta zirveye ulaşan koronavirüs vakalarındaki artışın arkasında bu mutasyonun olduğu düşünülüyor. Ocak ayı başında İngiltere’de hastane kapasitelerinin sınırına gelinmesi nedeniyle okullar kapatılmıştı. Hükümet yeni vakaları kısıtlamak için yüksek riskli ülkelerden gelenlerin 10 gün boyunca otellerde kalıp otel masrafını da kendilerinin ödemesi gibi bir dizi önlem açıklamıştı. Uzmanlar aşıların yeni varyantlar karşısında büyük ölçüde etkin olduğunu fakat ihtiyaç duyulması halinde aşıların hızlıca modifiye edileceğini belirtiyor. Kaynak:BBC

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla