Büyümenin Koruyucuları Projesi start aldı, boy kısalığı sorunu anlatılacak

Kategori: Çocuk Sağlığı, Sağlık Gündemi Print

Boy kısalığı hakkında ebeveynlerde farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan “Büyümenin Koruyucuları” isimli kampanyaya start verildi. Hem aileleri bilinçlendirmek hem de çocukların dikkatini çekmek için hazırlanan; anne, baba, doktor ve hemşireyi simgeleyen “Büyümenin Koruyucuları” karakterlerinin tanıtıldığı Facebook ve Instagram sayfaları aktif olarak yayına başladı. Yıl boyunca devam edecek dijital kampanyanın yanı sıra çocuklar ve ebeveynlerin bir arada olacağı çeşitli etkinlikler ve bilinçlendirme toplantıları yapılması planlanıyor. Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği, Merck’in katkılarıyla boy kısalığı hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla hazırladığı “Büyümenin Koruyucuları” projesini hayata geçirdi. Dernek, yıl boyu gerçekleştireceği etkinliklerle ebeveynleri bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Büyümenin önemli kısmı ergenlikten önce oluyor

Çocuğun boyunun toplum standartlarının ve anne – baba boy ortalamasının altında seyrediyor olması şeklinde tanımlanan boy kısalığında ailelerin fark edebileceği önemli belirtiler; çocuğun sınıfta arkadaşlarına göre küçük olması, pantolonunun kısalmaması veya ayakkabısının küçülmemesi olarak söylenebilir. Çocukların belirli aralıklarla çocuk doktorları tarafından izlenmeleri gerektiğini vurgulayan uzmanlar, büyümenin en büyük kısmının ergenlikten önce olduğunu belirtiyor.

Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği Başkanı Prof. Dr. Feyza Darendeliler, sağlıklı da olsa her çocuğun büyüme sürecinin yakından takip edilmesi gerektiğinin altını çizdi. “Çocuğun sağlıklı büyüme süreci çeşitli etkenlerin kontrolü altındadır. Anne babadan geçen kalıtım ve sağlıklı beslenme çocuğun boyunu belirleyen önemli etkenlerdir” diyen Darendeliler, “Patolojik kaynaklı boy kısalıkları ise bazı iskelet sistemi hastalıkları, uzun süreli beslenme bozuklukları ya da altta yatan başka sistemik hastalıklardan kaynaklanır ve mutlaka tetkik gerektirir.” dedi.

Patolojik kaynaklı boy kısalığının toplam boy kısalıklarının % 15 ila % 20’sini oluşturduğunu belirten Prof. Dr. Feyza Darendeliler, su bilgileri verdi: “Bu kampanyayla boy kısalığı, boy kısalığının çeşitli nedenleri, büyüme hormonu eksikliği ve sadece kız çocuklarında görülen Turner Sendromu’na dikkat çekmeyi ve doktorunuzun kontrolünde erken yaşlarda tedaviye başlanmasının tedavi başarısı açısından öneminin altını çizmeyi hedefliyoruz.”

Aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip ederek “Büyümenin Koruyucuları” kampanyasına destek verebilir ve bu konuda merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz:
https://www.facebook.com/buyumeninkoruyuculari/
https://www.instagram.com/buyumeninkoruyuculari/

Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği Hakkında: Pediatrik Endokrinoloji ve Diyabet biliminin yurt içinde gelişmesine ve ilerlemesine katkıda bulunmak amacıyla 1994 yılında kurulan dernek, bu konu ile uğraşan yurt dışı kurum ve kuruluşlarla bağlantı kurarak bilgi ve kaynak aktarımı sağlamayı hedeflemektedir. Ayrıca Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği farklı disiplinler ile işbirliği çerçevesinde bilgi aktarımı sağlamak, eğitim alan yan dal uzmanlık öğrencilerimizin bu alanda bilgi ve beceri kazanımlarını çeşitli eğitim etkinlikleri ile desteklemek, pediatrik endokrinoloji ve diyabet eğitiminin ulusal düzeyde uyumunu sağlamak ve denetlemek, toplum çalışmaları ile sık görülen hastalıkların yakalanması ve tedavisi için gerekli çalışmaları yapmak, pediatrik endokrinoloji ve diyabet alanında sorunları olan çocuklarımızın tıbbi ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında gerekli girişimleri yaparak çözüm bulmak ve toplumda bu hastalıklar ile ilgili farkındalığı geliştirmek amaçlarıyla faaliyetler göstermektedir.
http://www.cocukendokrindiyabet.org/

 

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla