Depresyon, aşıyla tedavi edilebilir

29 Kasım 2014 |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print


depresyon tedavisi kanserDepresyonun enfeksiyon hastalıkları gibi parazit, bakteri ya da virüslerden kaynaklanıyor olabileceğini ileri süren ABD’deki Stony Brook Üniversitesi’nden Türk asıllı Dr. Turhan Canli, depresyonun ilerde aşıyla tedavi edilebileceğini söyledi.

Amerikan Stony Brook Üniversitesi’nde görevli Türk asıllı Dr. Turhan Canli, depresyonun duygu durum bozukluğundan ziyade bir enfeksiyon hastalığı olarak yeniden tanımlanabileceğini ileri sürdü.

Canli, depresyondaki kişilerin bulaşıcı hastalıklara yakalanan kişilerinkine benzer belirtiler gösterdiklerini, enerjilerinin azaldığını, yataktan kalkmakta zorlandıklarını, çevrelerine ilgilerinin azaldığını belirtti.

Depresyondaki kişilerin katıldığı araştırmaların, bu kişilerin beyninde enfeksiyon belirtilerine rastlandığını ortaya koyduğunu belirten Canli, bu bulguların bakteri, parazit veya virüse karşı bağışıklık sisteminin harekete geçtiğini gösterdiğini vurguladı.

“Biology of Mood and Anxiety Disorders” dergisinde yayımlanan makalede Canli, bakteri, virüs ve parazitlerin genetik yapıda değişikliklere yol açabileceğine, parazitlerin doğum sırasında ya da ebeveynler ve çocuklar arasındaki temasla bulaşabileceğine dikkati çekti.

Depresyona yakalananlar ve sağlıklı kişilerin katıldığı geniş çaplı araştırmaların parazit, virüs ya da bakterilerin depresyonun nedeni olduğunu göstermesi halinde hastalığın ilerde aşıyla tedavi edilebileceğini belirtti. (Ntvmsnbc)

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla