Beyaz pirinç diyabet riskini % 17 arttırıyor

22 Temmuz 2010   |    28 Mart 2013   |   Kategori: Güncel / Literatür Print

Esmer pirinç ise diyabet riskini azaltıyor

Harvard Üniversitesi’nde yapılan yeni ve kapsamlı bir araştırma, beyaz pirinç ile diyabet arasındaki bağı daha da güçlendirdi. Araştırmaya göre beyaz pirinç tüketenlerde tip 2 diyabet riski % 17’ye kadar yükseliyor. Çalışma, esmer pirinç tüketilmesi durumunda ise diyabet riskinin üçte bir oranında azaldığına işaret ediyor.

Harvard Üniversitesi’nde yürütülen kapsamlı araştırmada 22 yıl boyunca 200 bin kişiyle mülakat yapıldı. Sonucunda beyaz pirinç tüketenlerde tip 2 diyabet riskinin % 17’ye dek yükseldiği gösterildi. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, esmer pirinç tüketilmesi ise, diyabet riskini azaltıyor. Araştırmacılar beyaz pirincin, vücutta glukozun daha hızlı kana karışmasına ve diğer gıdalardan daha hızlı şekilde kan şekerinin yükselmesine neden olduğunu belirtiyorlar.

Esmer ürünler diyabetten korur
Kalkınmış ülkelerde tüketilen pirincin % 70’inin beyaz olduğunu belirten uzmanlar beyaz pirinç yerine esmer pirinç, makarna ve ekmek tüketmenin, diyabet riskini üçte bir oranında azaltabileceğini söylüyorlar.

Esmer ürünler, glukozun daha yavaş kana karışmasını sağlıyor. Haftada iki ya da daha fazla porsiyon esmer pirinç tüketenlerde, ayda bir porsiyondan az tüketenlere kıyasla diyabet riskinin % 11 oranında azaldığı gösterilmiş. Diabetes UK adlı vakıftan Doktor Victoria King de tip 2 diyabeti önlemenin en iyi yolunun aktif olmak ve yağ, tuz ve şeker oranı düşük şekilde, sebze ve meyve açısından bol beslenmek olduğunu söylüyor.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla