Doç. Alper Çelik: Diyabetin ameliyatla tedavisi giderek yaygınlaşıyor

Kategori: Diyabet, Zayıflama ve Obezite Print

alper-celik-kongreTürkiye’de yaklaşık 7 milyon diyabet hastası olduğunu söyleyen Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Doç. Alper Çelik, diyabet tedavisinde ameliyat yönteminin giderek daha fazla ön plana çıkmaya başladığını belirterek, “Etkisi ispat edilmiş tedavileri ne kadar çok lokasyonda uygulayabilirsek o kadar çok hastaya ulaşma imkânımız olur” dedi.

Şeker hastalığının ameliyat ile tedavi edilmesi konusunda hizmet veren Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı, yöntemi Türkiye geneline yaymak için çalışmalar yapıyor. Vakıf bünyesinde hizmet veren Metabolik Cerrahi Okulu aracılığıyla diyabet ameliyatları konusunda uzmanlaşmak isteyen hekimlere önce eğitim, sonra da ameliyatları uygulamak için destek veriliyor. Çalışmaların ilk adresi 26 Aralıkta Samsun olacak.

Tip 2 diyabet hastalığına cerrahi yollarla çözüm getiren metabolik cerrahi ameliyatları hakkında halkı bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla kurulan Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Doç. Dr. Alper Çelik, Türkiye’nin metabolik cerrahi alanında dünyanın en büyük ikinci serisine sahip olduğunu söyledi.

ESKİDEN BU AMELİYATLARI ÖĞRENMEK İÇİN DÜNYAYI DOLAŞIYORDUK

“Yöntemin ve hastalardan elde edilen bilgi ile tecrübelerindiğer hekimlerle paylaşılması gerekir” diyen Doç. Çelik şöyle konuştu: “Bizler girdiğimiz her platformda bilginin paylaşılarak arttığını belirtiyoruz. Bilimsel her çalışmanın temelinde bu davranış esastır.

Obezite cerrahisi hangi durumlarda kimlere uygulanabilir, faydalı mı zararlı mı?

Bildiklerimizi ne kadar çok meslektaşımıza aktarırsak, diyabetle savaş konusunda o kadar çok yol kat edeceğiz. Önceden bu ameliyatlarla ilgili bilgi sahibi olabilmeniz için dünyayı dolaşmanız gerekiyordu. Ama artık bu ameliyatlar Türkiye’de de başarıyla uygulanıyor. Hatta yaptığımız ameliyatlarla şu anda dünyanın en büyük ikinci hasta serisine sahibiz. Dolayısıyla artık metabolik cerrahiye ilgi duyan ve çalışmalarına bu alanda devam etmek isteyen meslektaşlarımızın hiçbir yere gitmesine gerek kalmadı.

Metabolik Cerrahi Tip 2 diyabet tedavisinde güçlü bir alternatif olabilir!

etabolik Cerrahi Okulu ile tip 2 diyabetin cerrahi tedavisi adına elde ettiğimiz her bilgiyi ve tecrübeyi hekim arkadaşlarımız ile paylaşıyoruz. Elde ettiğimiz her yeni tecrübeyi Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı çatısı altında toplayıp dünyada bu alanda yapılan bilimsel çalışmalara öncülük ediyoruz. Bu ameliyatların daha ulaşılabilir olması gerekiyor.”

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla