Dünya Eczacılık Gününde COVİD-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanları anılıyor

Yazan Hatice Pala Kaya
26 Eylül 2020  |  Kategori: Sağlık Gündemi Print

Dünya Eczacılık Günü, salgın gölgesinde kutlanıyor. TEB tarafından organize edilen etkinlikler kapsamında, geleneksel resepsiyon verilmeden Eczacılık Ödülleri dağıtıldı. Ayrıca SGK ile TEB arasında genel sağlık sigortası kapsamında hizmet sunmayı düzenleyen protokol imzalandı. Türk Eczacıları Birliği TEB ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında hizmet sunumu esaslarına yönelik protokol 4 yıllık olarak imzalandı. Önceki yıllarda bir ve iki yıllık protokoller yapılmış ve görüşme sürecinde zaman zaman taraflar görüş ayrılığına düşmüştü.

Protokol imza töreni Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un katılımıyla gerçekleştirildi. Bakan Selçuk, imza töreninde yaptığı konuşmada genel sağlık sigortası sistemi kapsamında 8 bin 746 ilacın geri ödemesinin yapıldığını hatırlatarak, protokol kapsamında çeşitli kanallardan eczanelere yıllık 235 milyon TL iyileştirme sağlandığını vurguladı. Selçuk, 26 bin 586 eczanenin sisteme dahil olduğunu hatırlatarak, “Aylık olarak, ortalama 30 milyonun üzerinde reçeteye işlem yapmaktayız.

Yeni protokol 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe girecek ve 4 yıl süreyle geçerli olacak. Yeni protokolümüzde baremler, iskonto oranları ve reçete başına hizmet bedelleri yeniden belirlendi. İşte bu düzenlemeler sonucunda eczanelere, yıllık 235 Milyon Lira’ya ulaşmasını beklediğimiz bir iyileştirme sağladık. Protokolümüzde 76 ana madde, 110 alt madde olmak üzere toplamda 186 madde var” dedi.

Eczacılar hayatını kaybedenler için profillerini kararttı

25 Eylül Dünya Eczacılık Günü kapsamında TEB Başkanı Erdoğan Çolak düzenlediği basın toplantısında salgın döneminde 11 eczacı ve 2 eczane çalışanının hayatını kaybettiğini hatırlatarak, hem hayatını kaybeden eczacılar, hem de sağlık çalışanları için anma amacıyla eczacıların sosyal medya profillerini siyaha dönüştürmesi kararını aldıklarını kaydetti.

COVID-19 salgınında birinci dalgada ikinci pik döneminin yaşandığını belirten Erdoğan Çolak, eczacıların yoğun biçimde hastalıkla mücadeleye katıldığını vurguladı. Çolak, “Vaka sayısındaki artışla birlikte eczanelerdeki iş yükümüz arttı. Bununla birlikte bulaş riski de artmış durumda. Ne yazık ki tablo giderek kötüleşiyor ve eczaneler halkımızın uğrak noktalarından birisi. Bu noktada bulaş riskini en çok artıran durumların başında kağıt reçeteler geliyor.

Bir an evvel, tam anlamıyla elektronik reçeteye geçilmesi konusundaki uyarımızı yineliyoruz. Öte yandan pandeminin ilk sürecinde COVID pozitif hastalar, ilaçlarını yalnızca hastanelerden ve pandemi eczanesi ilan edilen eczanelerden temin edilebiliyordu. Ancak şu anda COVID pozitif hastalar tüm eczanelere gelebiliyor. Bu durum hem eczane çalışanlarımızı, hem de diğer hastalarımızı riske atıyor. Bulaş riski katlanarak artmış oluyor” dedi.

İlaç ve eczacılık kritik önemde

Salgının bilimin önemi, ilaç, eczacılığın stratejik değerini herkese gösterdiğini belirten Erdoğan Çolak, ABD’nin Ankara Büyükelçisinin, ABD’li ilaç firmalarının kamudan alacaklarını tahsil edemezlerse ilaç vermeyi kesebilecekleri açıklamasının da ilacın kritik önemine bir delil olduğunu vurguladı. Çolak, “İlaca erişimde yaşanabilecek herhangi bir durum, büyük bir halk sağlığı zararına sebep olacaktır. Öte yandan ilaç gibi stratejik bir üründe dışa bağımlılığın sona erdirilmesi adına yerli ilaç politikaları bir an evvel hayata geçirilmeli, ilaçta dışa bağımlılık Türkiye’nin kaderi olmaktan çıkmalıdır” diye konuştu.

TEB Başkanı Erdoğan Çolak, kamunun COVID-19 ilacı ve/veya aşısının bulunması halinde bunun halka adil şekilde ulaştırılmasına yönelik planların şimdiden yapılması gerektiği uyarısında da bulundu.

İlaç fiyatları yeniden düzenlenmeli

TEB olarak ilaç fiyatlarının gerçekçi olarak yeniden belirlenmesi yönündeki taleplerini tekrarlayan Erdoğan Çolak, “İlaç Fiyat Kararnamesi’nde düzenleme yapılması elzem. O nedenle Sağlık Bakanlığımızdan da İlaç Fiyat Kararnamesi’ni acilen güncellenmesi noktasında beklenti içerisinde olduğumuzu belirtmek isteriz” diye konuştu.

Sağlıkta şiddet sorununun devam ettiğini vurgulayan Erdoğan Çolak, “Nisan ayında Sağlıkta Şiddet Yasası çıktı ancak ne yazık ki sağlıkta şiddet vakaları son bulmadı, aksine ivme kazandı. Bakın, henüz eylül ayı bitmedi. Ancak eylül ayında bugüne dek sağlık çalışanlarına 168 saldırı gerçekleşti ve 53 sağlık çalışanımız şiddet mağduru oldu” dedi.

Sağlık çalışanları tükeniyor

Sağlık çalışanlarının salgınla mücadelede çok emek harcadığını ve motivasyonlarının kırılma tehlikesi bulunduğunu belirten Erdoğan Çolak, sağlık çalışanlarının bu süreçte bir de şiddete maruz kalmasının süreci daha zor hale getirdiğini anlattı.  TEB Başkanı Erdoğan Çolak, eczacı ve sağlık personeline yönelik taleplerini şöyle sıraladı:

  • Futbolculara ve siyasetçilere düzenli aralıklarla test yapılıyor, basından bunu takip edebiliyoruz. Ancak salgının yükü sağlık çalışanlarının üzerinde, bu bilinen bir gerçek. Tüm sağlık çalışanları ile birlikte eczacılarımızın ve eczane çalışanlarımızın da düzenli aralıklarla testten geçirilmesini talep ediyoruz.
  • Eczanelerimize ve eczane çalışanlarımıza ücretsiz koruyucu ekipman sağlanması için acilen destek bekliyoruz.
  • Eczanelerimizde bulaş riski her geçen gün artıyor. Kağıt reçeteler bu riskin artmasına sebep oluyor. Kağıt ortamda düzenlenen reçetelerin tamamen kaldırılarak elektronik reçete sistemine geçilmesini istiyoruz.
  • İlaç Fiyat Kararnamesi’nin acilen güncellenmesini ve konu hakkındaki belirsizliğin ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz.
  • Kamudaki eczacılarımızın tüm diğer sağlık çalışanları ile aynı şartlarda gözetilmesini ve mağduriyetlerinin giderilmesini talep ediyoruz.
  • Bilim Kurulu’nda Türk Eczacıları Birliği’nin temsiliyetinin sağlanmasını istiyoruz.
  • Bunun yanında yerel ölçekli pandemi kurullarının tamamında eczacı odası başkanlarımızın yer almasını talep ediyoruz.

TEB Ödülleri

TEB Başkanı Erdoğan Çolak, her yıl geleneksel olarak verilen ödülleri ve organize edilen resepsiyonun salgın nedeniyle yapılmayacağını belirterek, bu yılın ödüllerini açıkladı. TEB “Yaşam Boyu Onur ve Değer Katan Eczacı Ödülleri”ni kazanan isimler şöyle:
-Yaşam Boyu Onur Ödülü: Hem meslek örgütü hem de akademideki deneyimi ile mesleğimizi ileriye taşıyanlardan Prof. Dr. Nurettin Abacıoğlu ve Eczacı kooperatifçiliğine yaptığı büyük katkıları onurlandırmak için Ecz. Sait Yücel.  Değer Katan Eczacı Ödülü: Ecz. Hilmi Şener, Ecz. Bora Hazır ve Ecz. İlker Sarı.

FIP Başkanından kampanyaya destek

Bu arada, TEB tarafından başlatılan hayatını kaybedenler için sosyal medya hesaplarını siyaha dönüştürme ve #yaşatmakiçinyaşamakistiyoruz ve #rengimizikaybediyoruz etiketleri ile farkındalık oluşturma kampanyasına Uluslararası Eczacılık Federasyonu (FIP) Başkanı da destek verdi. FIP Başkanı Dominique Jordan, TEB tarafından duyurulan açıklamasında “FIP, bu eczacılık kahramanlarını anmak için Türk Eczacıları Birliği ile dayanışma içindedir” ifadesini kullandı.

FIP Virtual 2020’nin açılış töreninde, salgın sırasında toplumlarına ilaç hizmeti vermeye devam etmeleri sonucu hayatını kaybeden meslektaşları için bir anma töreni düzenlendiğini hatırlatan Jordan, Türkiye’den de çok sayıda eczacının anıldığını kaydetti. Jordan, “Geçtiğimiz birkaç ayda pek çok ders çıkardık, ancak bu salgın her zaman bildiğimiz bir şeyi de doğruladı; eczacıların rolü küresel sağlık için hayati öneme sahiptir” değerlendirmesini yaptı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla