Raynaud Fenomeni nedir? Belirtileri ve nedenleri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

Kategori: Diğer Hastalıklar, Sağlık Sözlüğü Print


raynaud_fenomeni_nedir_belirtileri-tedavisiRaynaud hastalığı genellikle el ve ayak parmaklarındaki kan damarlarında nadir görülen bir hastalıktır. Soğukken veya stres altındayken kan damarlarının daralmasına neden olur. Bu olduğunda, kan derinin yüzeyine ulaşamaz ve etkilenen alanlar beyaz ve mavi olur. Kan akışı döndüğünde cilt kırmızıya döner veya karıncalanır. Ciddi durumlarda kan akışı kaybı yaralara veya doku ölümüne neden olabilir. Sigara, stres ve soğuk havanın tetiklediği bu hastalık kimi zaman romatizmanın da habercisi olabilmektedir. Isı değişikliklerine ve strese bağlı olarak el ve ayaklarda renk değişimine neden olan Primer Raynaud Fenomeni çoğu zaman kendi başına olur ve sebep bilinmemektedir. Yaralanmalar, diğer hastalıklar veya bazı ilaçların neden olduğu Sekonder (ikincil) Raynaud ise hastalığın diğer türüdür.

Raynaud Fenomeninin belirtileri

Raynaud Fenomeni, tıkayıcı olmayan bir damar rahatsızlığı olarak kabul edilir. Bazı romatizmal hastalıkların bir parçası olabileceği gibi çoğunlukla bir hastalıktan bağımsız olarak da ortaya çıkabilir. Daha çok el ve ayaklarda kan dolaşımın azalması veya yavaşlaması sebebiyle uzuvlarda üşüme, ağrı, morarma, karıncalanma, soğukluk gibi şikayetler doğurur. Kan damarları soğuk havalarda ısı kaybını azaltmak için daralır ama bu hastalığa sahip kişilerde bu süre oldukça uzundur.

Cushing hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

Reyno hastalığının bazı belirtiler arasında 

  • Soğuk veya güçlü duygulara maruz kalma değişiklikleri tetikleyebilir
  • İlk olarak parmaklar, kulaklar veya burun beyazlaşır ve sonra maviye dönüşür
  • Kan akışı döndüğünde alan kırmızı renkte olur ve daha sonra normale döner
  • Her periyot bazen birkaç dakika sürebilir
  • Primer Raynaud olgusuna sahip insanlar her iki tarafın da aynı parmaklarında sorunlar yaşarlar. Çoğu kişinin fazla acısı yoktur.
  • İkincil Raynaud fenomeni olan insanlarda parmaklarda ağrılar veya karışıklık olması daha olasıdır. Ağrı nadiren ciddidir. Bununla birlikte, ataklar çok kötü olursa, etkilenen parmaklarda ağrılı ülser oluşabilir.

Raynaud Fenomeni nedenleri

Sigara, ağır duygusal stres ve soğuk; hastalığı tetikleyen en bilinen sebeplerdir. Bunun yanı sıra uzun süren kullanılan çeşitli ilaçların yan etkisiyle de bu hastalığa neden olabilir. Özellikle eskiden daha çok kullanılan bazı migren – baş ağrısı ilaçları ve eski jenerasyon bazı kalp ilaçları bu hastalığı tetikleyebilir. Genellikle bu şikayetleri olan hastalar, tıkayıcı damar hastalarının aksine daha genç yaştadır.

Ağır sınav ve iş stresi yaşayan genç yetişkinlerde hatta bazen çocuklarda da görülebilir. Soğuk bölgelerde yaşayan, soğuk ortamlarda çalışan insanlarda şikayetler artar. Bazen ileri derecede bulgular veren Raynoud, tıkayıcı damar hastalıklarının son dönemlerindeki kadar ciddi sonuçlar verebilir. İlaç ve cerrahi tedavi seçenekleri de mevcut olan bu rahatsızlıkta öncelikle alınacak bazı önlemler ile % 90 üzerinde şikayetler azaltılabilir. Önlemlere rağmen şikayetleriniz devam ediyorsa en kısa zamanda bir Kalp Damar Cerrahisi uzmanı tarafından muayene edilmeniz de fayda var.

Buerger hastalığı nedir, belirtileri ve tedavisi

Raynaud Fenomeni tedavisi

1.  Alışkanlıkları Değiştirin: Sigara gibi tütün ürünlerinin kullanmaktan kesinlikle vazgeçilmeli ve dumanlı ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulmalı. Sigarayı bırakmakta zorluk yaşayanlar, biyorezonans gibi alternatif yöntemleri deneyebilir veya sigara bıraktırma klinikleri üzerinden profesyonel yardıma başvurabilir.

2. Fiziksel Ortamı Değiştirin: Soğuktan ve soğuk ortamlardan mümkün olduğunca uzaklaşılmalı. Soğuğa çıkmadan önce özellikle eldiven ve kalın çorap giyilmeli, soğuk su ile temas azaltılmalı, soğuktan koruyucu yağ bazlı kremler kullanılmalı. Elle bulaşık veya çamaşır yıkamak zorunda olanlar mutlaka eldiven kullanmalı. Çok ileri vakalarda mümkünse yaşanılan bölgeden daha ılıman iklimli bir bölgeye taşınılmalı.

3. Psikolojik Durumu Değiştirin: Kişinin kendini aşırı üzüntü, heyecan ve korku gibi stres artırıcı bir ruh halinden korumayı öğrenmesi gerekmektedir. Bu sürece çeşitli gevşeme teknikleri, bedensel ve ruhsal egzersizler ile başlanabilir. Ancak stresle tek başına başa çıkılamıyor ise psikolojik destek ve gerekirse ilaç destekli psikiyatrik tedavi gerekebilir.

4. Hekime görünün: Şikayetlerinin asıl kaynağının tıkayıcı bir damarsal hastalıktan olmadığını araştırmak, eşlik eden bir romatizmal hastalık olmadığı göstermek, Rayanoud’u tetikleyen bir ilaç kullanmadığı anlamak ancak profesyonel bir hekim kontrolü ile mümkündür.

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla