Esrardaki THC maddesi Alzheimer’ı tedavi edebilir

29 Ağustos 2014   |    30 Ağustos 2014   |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri, Psikiyatri / Nöroloji Print

esrar-alzheimer-mariuanaEsrarın(hint keneviri) çok düşük bir yüzdesinde bulunan ve delta-9-tetrahydrocannabinol (THC) isimli maddenin Alzheimer hastalığını durdurabileceği ya da yavaşlatabileceği keşfedildi. Güney Florida Üniversitesi’nden nörologlar tarafından yapılan araştırma Alzheimer dergisinde (Journal of Alzheimer’s Disease.) yayınlandı.

Alzheimer hastalığının hücresel modeli üzerinde yapılan deneylerden elde veriler, düşük dozlarda THC’nin, amiloid beta üretimi(yaşlanan beyinlerde biriken bir protein) düşürdüğü gösterildi. Düşük miktardaki THC hücrelerde seçici mitokondriyal fonksiyonu geliştirerek, sağlıklı bir beyin için gereken sinyal iletim(sinirler arası)  enerjisine yardımcı oluyor.

“THC’nin nöro koruyucu aktivitelerde potansiyel antioksidan olduğu biliniyordu fakat,bu yeni çalışmayla Alzheimer patolojisini doğrudan etkilediği, birikimi engelleyerek mitokondriyal fonksiyonu geliştirdiği gösterildi,” diyor araştırmanın baş yazarı Nöroloji Dr. Chuanhai Cao. THC doğal ve bağıl olarak güvenli bir amiloid inhibitörü, belki de gelecekte etkili bir tedavi aracı olacak. Araştırmacılar düşük dozlarda çalışarak , THC ‘ye bağlı toksisite ve hafıza bozukluğu risklerinden kaçınmış oldu.

alzheimer-grafik-sekil-buyutecDoktora adayı Tıp Dr. Neel Nabar Amerika’da son zamanlarda yapılan medikal esrar(marihuana)  tartışmalarını takip etmiş. “Bu konuda halen fikir birliğine varmamışken, araştırmamız THC ve THC’ye ilişkin bileşiklerin Alzheimer hastalığında tedavi amaçlı kullanılabileceğini gösteriyor. Peki biz insanların uyuşturucu kullanmasının hastalığı engelleyeceğini mi söylüyoruz? Hayır tabi ki. Burada uyuşturucular etkili olsa da herkes tarafından güvenli olarak kullanılabileceği anlamına gelmez. Buna rağmen bu gibi maddelerin geliştirilmesiyle Alzheimer hastalığının tedavisinde güvenle kullanılabileceğini gösteriyor,” diyor Nabar.

Vücudumuzdaki cannabinoid reseptörleri, doğal olarak cannabinoid molekülleriyle etkileşime giriyor ve bu moleküllerin fonksiyonu esrardan(cannabis)  izole edilen THC ile benzer özellikler gösteriyor. Dr. Cao’nun laboratuarı THC kafein ve diğer doğal bileşenleri kullanarak Alzheimer hastalığında ilaç kokteylerinin etkilerini halen araştırıyor. Bu gibi araştırmalarda THC ‘nin gibi maddelerin miktarlarını kontrol etmek oldukça önemli.

Kaynak :  http://www.sciencedaily.com/releases/2014/08/140827131801.htm Araştırma Referansı : Chuanhai Cao et al. The Potential Therapeutic Effects of THC on Alzheimer’s Disease. Journal of Alzheimer’s Disease, August 2014 DOI: 10.3233/JAD-140093 – Yazının Orjinalini görmek için;

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla