Adenoid Vejetasyon nedir? Geniz eti büyümesinin belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Kategori: Cerrahi, Çocuk Sağlığı, Sağlık Sözlüğü Print


tekrarlayan_geniz_eti_buyumesiGeniz eti büyümesi çocuklarda en sık karşılaşılan hastalıklardan biridir. Çocuklarda Geniz Eti büyümesinin iyi takip edilmesi gerekir ve büyümesi durumunda gerekli müdahalenin mutlaka yapılması çok önemlidir. Geniz eti büyümesinde cerrahi müdahalelerde operasyon günü taburcu olunabiliniyor. Geniz burun arkasında burun ile ağzı birleştiren boşluğa verilen isimdir. Geniz eti ya da tıp dilinde adenoid doku ise bu bölgede yer alan lenfoepiteliyal bir dokudur. Geniz eti bademcikler ile birlikte, burun ve ağız yoluyla vücuda giriş yapan enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemin bir parçası olarak mücadele eder. Geniz eti büyümesi genellikle çocukların en sık enfeksiyonla karşı karşıya kaldıkları dönemde, 3-7 yaş arasında görülür. Yaş ilerledikçe büyüme azalır ve erişkinlikte geniz eti neredeyse kayıp olur.

Geniz eti büyümesinin belirtileri

Geniz eti büyümesini belirtileri burun tıkanıklığı, burundan nefes alma zorluğu, buna bağlı olarak ağız solunumu, ağız açık uyuma, horlama, sık geçirilen üst solunum yolu ve orta kulak enfeksiyonlarıdır.

Çocukluk çağında geniz eti hastalıkları ve tedavisi

Geniz eti büyümesi tanısı nasıl konulur?

Tanıda hastaların öyküsü ailelerin anlattıkları hemen hemen yeterlidir. Kulak burun boğaz muayenesine geniz eti özel enstrümanlar ile endoskopik olarak ağız ve burun yoluyla görülebilir. Gerekli hallerde röntgen de tanı koyulmasına yardımcı olabilir.

Geniz eti büyümesi (Adenoid Vejetasyon) tedavisi

Geniz eti büyümesinin tedavisi cerrahidir. Cerrahi endikasyon doğru olduğu durumlarda her yaşta ameliyat yapılabilir. Ameliyat hem cerrah hem de çocuk için oldukça kolay bir ameliyattır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve süresi yaklaşık 5-10 dakikadır.

Ameliyat tekniği olarak farklı yöntemler kullanılabilir. Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın ameliyata bağlı komplikasyonlar oldukça azdır. Ameliyat olan çocuk aynı gün içerisinde taburcu edilir. Çocuklar ameliyattan bir sonraki gün normal hayatlarına dönebilir. Yarık damağı olan veya kan pıhtılaşması problemi olan çocuklarda ameliyattan kaçınılmalıdır.

Uygun şekilde ele alınmayan veya zamanında tedavi edilmeyen geniz eti büyümesi daha büyük ve kalıcı sorunlara yol açabilir. Büyümüş geniz eti anatomik pozisyonu nedeniyle orta kulak havalanmasını olumsuz olarak etkileyebilir.

Orta kulağın yeterince havalanamaması sonucu orta kulakta sıvı toplanması, işitmede azalma ve kronik orta kulak iltihabına yol açabilir. Burun tıkanıklığı ve horlama nedeniyle uyku kalitesi azalır. Azalan uyku kalitesi dikkat dağınıklığı ve buna bağlı olarak ders başarısında azalmaya yol açabilir.

Çocuklarda geniz eti problemleri, nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yine zamanında tedavi edilmemiş kronik geniz eti büyümesi çocuklarda tıkayıcı uyku apnesi, üst solunum yolu direnç sendromu, yutma ve konuşma bozukluğu, tat ve koku alma da azalma, anormal yüz ve diş gelişimi, büyüme ve gelişme geriliği, sinüzit, farenjit ve akciğer enfeksiyonları gibi çeşitli problemlere yol açabilir. Çok sık görülen, tanı ve tedavisi oldukça kolay ve komplikasyonsuz olan bu çocukluk çağı hastalığının zamanında ele alınması çocukların sağlıklı gelişimi için çok önemlidir.

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla