Gilead Türkiye’den Remdesivir uyarısı: Karaborsada satılanlar sahte

17 Kasım 2020  |  Kategori: Sağlık Gündemi Print

ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından Covid-19 tedavisinde kullanımına tam onay verilen ilk ilaç olan Remdesivir, Türkiye’de kısıtlı sayıda bulunuyor. Uzmanlar, Sağlık Bakanlığının durumu ağır olan hastalar için ilacı tedarik ettiğini ancak tedarik edemediği kişiler için de ailelerin yurtdışından ilaca kendi imkânları ile ulaştıklarını söylüyor. Gilead Türkiye, son dönemde ülkeye yasa dışı yollardan Remdesivir girdiğine ve karaborsada satıldığına dair bilgi aldıklarını belirterek “Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilmeyen, Remdesivir içerdiği iddia edilen sahte olma olasılığı yüksek ürünler ülkemize yasa dışı yollardan girmiştir. Kullanımı tehlikeli olabilir” açıklamasında bulundu.

Remdesivir uyarısı: Sahte olabilir

Gilead Türkiye, Remdesivir’in Sağlık Bakanlığı’na bağışlanan adetler haricinde başka bir tedarikinin bulunmadığını duyurarak,”Remdesivir’in Sağlık Bakanlığı’na bağışlanan adetler haricinde başka bir tedariki bulunmamaktadır. Son dönemde Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilmeyen, Remdesivir içerdiği iddia edilen sahte olma olasılığı yüksek ürünler ülkemize yasa dışı yollardan girmiştir. Bu ürünlerin Veklury ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır ve de kullanılmaları tehlikeli olabilir” ifadelerine yer verildi.

İlaç Türkiye’de henüz ruhsatlandırılmadı

Son dönemde ülkeye yasa dışı yollardan Remdesivir içerdiği iddia edilen sahte olma olasılığı yüksek ürünlerin girdiği ve karaborsada satıldığı bilgisi aldıkları ifade edilen açıklamada şöyle dendi:

  • Covid-19’un tedavisi için Gilead tarafından geliştirilen etkililiği kanıtlanmış ve onaylanmış ilk ve tek antiviral molekül olan Remdesivir’in orijinal ticari marka ismi Veklury’dir. Veklury, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Japonya, Kanada, Avustralya, Tayvan, Singapur, BAE, İsrail, Hong Kong ve Hindistan gibi dünya genelinde 50’nin üzerinde ülkede ruhsatlandırılmıştır. Veklury, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nca henüz ruhsatlandırılmamış, ticari olarak kullanıma sunulmamıştır ve yüksek öncelikli olarak değerlendirilip ruhsatlandırılması için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile görüşmelerimiz devam etmektedir.”

Remdesivir Resmi Kurumlar aracılığıyla tedarik edilebilir

  • Sağlık Bakanlığı’ndan Mayıs 2020’de tarafımıza ulaşan bin hastayı tedavi edecek miktarda Veklury talebinin ardından 3 bin hastanın tedavisini karşılayacak miktarda (17 bin 378 flakon) Veklury’yi bedelsiz olarak tedarik ettik. Türkiye’de Veklury’ye erişim talebi yalnızca hekimler tarafından Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Yurtdışı İlaç Temini Prosedürü kapsamında yapılabilmektedir. Bakanlıkça Veklury kullanımı uygun görülen hastalar için ilacın sevkiyatı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından talep yapılan ilin İl Sağlık Müdürlüğü’ne sağlanmaktadır.

Sağlık Bakanlığı’na başvuruldu

  • Yasa dışı yollardan Sağlık Bakanlığı kontrolü ve denetimi olmaksızın, hastalara temin edilmeye çalışılan ürünlere ilişkin kamuoyuna bu açıklamayı yapmayı sorumluluğumuzun bir gereği olarak yerine getiriyoruz. Sağlık sektöründe görevli tüm hekimlerin, Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilmemiş/onaylanmamış sahte ürünler konusunda halk sağlığını göz önüne alarak mesleki sorumluluklarına uygun hareket edeceğine inanıyoruz. Sağlık Bakanlığı’na da bu konuyla ilgili resmi başvurunun yapıldığını, yasa dışı yollarla ülkemize gelen söz konusu ürünlere ilişkin firmamızın incelemelerinin devam ettiğini ve üzerimize düşen tüm yasal görevleri yerine getirmeye hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla