Görme bozuklukları çocukların okul başarısını olumsuz etkiliyor

Yazan Hatice Pala Kaya
13 Eylül 2018  |   Kategori: Göz Sağlığı, Üye Yazıları Print

Okulların açıldığı dönemde, ailelerin çocukların göz sağlığı konusunda hassas olmaları gerektiğini ve gerekli muayenelerini yaptırmaları uyarısı yapan Dünyagöz Ankara Hastanesi’nden Op. Dr. Hüseyin Avni Uludağ, görme bozukluklarının okul başarısını etkilediğini hatırlattı. Çocukluk döneminde öğrenmenin yüzde 80’inden fazlasının görme duyusuyla gerçekleştiğine işaret eden Op. Dr. Uludağ, hem eğitim, hem de yaşam kalitesi açısından iyi bir görüşün önemli olduğunu vurguladı. Çocukluk döneminde başlayan rahatsızlıkların ilerleyen dönemlerde geri dönüşü olmayan etkilere dahi yol açabildiğini vurgulayan Op. Dr. Uludağ, sorularımıza şu yanıtları verdi:

Göz tembelliği ve şaşılık çocuklarda en sık görülen rahatsızlıklar

 “Çocuklardaki göz yapısı ile yetişkinlerin sahip olduğu göz yapısını ayrı değerlendirmek gerekiyor. Çocuk göz sağlığında karşılaşılan sorunların büyük bir bölümü, çocuğun gelişim döneminde yaşanan sorunlarından kaynaklanıyor. Göz tembelliği, kırma bozuklukları ve şaşılık çocuklarda en sıklıkla görülen rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Bu rahatsızlıklar, ilerleyen dönemlerde çok daha ciddi ve görmede büyük etkiler yaratabilecek durumların oluşmasına sebep olabiliyorlar. Bu sebepten dolayı okul öncesinde çocukların göz muayenelerinin gerçekleştirilmesi, eğitimlerine odaklanmalarında ve başarılı olmalarında önemli rol oynuyor”

Ebeveynler çocukların göz sağlığı için şu belirtilere dikkat etmeli

“Çocukların davranışları, gözlerindeki problemleri ele verebilir. Çocuklarda görme problemlerini ele veren en önemli belirtiler; TV veya kitaplara sürekli yakınlaşarak takip etmesi, okuduğu yazıları parmakla takip etmesi, daha net görmek için kafayı yana yatırmak, gözlerin sıklıkla ovuşturulması, ışığa karşı hassaslık, bir gözü kapatarak okumak, ağır baş ağrıları ve bilgisayar kullanırken ağrı çekmektir.

Çocuklarda görülen önemli göz bozuklukları ve belirtileri…

Bunların yanı sıra, ödevlerini yapmak istememesi, okuldaki notların düşmesi, huzursuzluk yaratan hareketler veya davranış bozuklukları göstermesi de görme problemleri yaşayan çocuklarda sıklıkla gözlemlenen belirtiler arasında yer alıyor. Aileler bu belirtilerin gözlemlendiği çocuklarını uzman bir göz doktoruna muayeneye götürerek, okuldaki başarılarının yanı sıra geleceklerine de çok büyük katkıda bulunabilirler.”

Çocukların görme sistemleri gelişirken yapılan erken teşhis önem taşıyor

Çocukların görme sistemlerinin hayatlarının ilk yıllarında geliştiğini anlatan Op. Dr. Uludağ, erken teşhisle saptanan sorunların ileride yaşanacak daha ciddi problemleri engellediğine işaret ederek, “Özellikle göz tembelliği, yedi yaşın öncesinde tedavisi yapılması gereken bir rahatsızlık. Ancak bu hastalığa 10 yaşına kadar müdahalede bulunmak mümkün. Şaşılık ve göz tembelliği, ebeveynler veya öğretmenler tarafından kolayca fark edilebilir. Ancak fark edilmediğinde çocuğun görmesindeki sorunlar, ilerleyen yıllarda okuldaki başarısını, davranış eğilimlerini ve hatta iyi bir görüş gerektiren iş kollarına girmesini dahi etkileyebilecek sonuçlar oluşturabiliyor. Rutin muayeneler ve erken müdahale sayesinde, bütün bu sorunlar oluşmadan hızlıca çözüme kavuşturulabiliyor” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

Araç çubuğuna atla