GSK 2050’ye kadar ‘karbon ayak izini’ sıfırlayacak

Kategori: Sosyal Sorumluluk / İK Print

İSTANBUL – Önde gelen araştırmacı ilaç ve aşı firmalarından GlaxoSmithKline (GSK) 2010 Kurumsal Sosyal Sorumluluk raporunu açıkladı. Çevrenin ve doğal kaynakların korunmasına öncelik veren şirket bu konuda önemli adımlar atıyor. Geçen yıl enerji tüketimini ve sera etkisine yol açan gazları %5 oranında azaltmayı başaran GSK, su tüketimini de 2006 yılından bu yana %16 azalttı.

 

GSK çevre konusunda iddialı bir program hazırlayarak 2050 yılına kadar karbon ayak izini sıfıra indirmeyi hedefliyor. GSK 2010 yılında hayır işlerine yaptığı harcamaları %36 artırarak, 222 milyon sterlin düzeyine çıkardı. GSK 2050 yılı itibarı ile Ar – Ge, üretim ve dağıtım faaliyetlerinde karbon salınımını ortadan kaldırmayı, karbon ayak izini sıfırlamayı hedefliyor.

 

2010 yılında çevre performansı yüksek
GSK geçen yıl enerji tüketiminde ve sera etkisine yol açan gazlarda önemli oranında azalma sağlayarak hedeflerine ulaştı. 2010’daki önemli bir başarı ise, GSK’nın dünyada karbon salınımının azalmasını destekleyen Carbon Trust Standard adlı kuruluşun küresel sertifikasını alması oldu. Carbon Trust Standard, bu sertifikayı vermeden önce 3 yıl boyunca 65 ülkede GSK’nın 200 tesisinde ve 8 iş biriminde incelemeler yaptı. Bu alandaki başarılı performansının ardından GSK Ar – Ge, üretim ve dağıtım faaliyetlerinde ortaya çıkan karbon salınımını azaltmak için kendisine önemli hedefler koydu. Buna göre GSK karbon salınımını 2015 yılına kadar % 10, 2020 yılına kadar % 25 oranında azaltacak. 2050 yılı itibarı ile de GSK faaliyetlerindeki karbon salınımı açısından “nötr” olacak

 

GSK olarak sorumlu ve çevreci bir yaklaşımla gelişmeyi hedeflediklerini söyleyen GSK CEO’su Andrew Witty, çevreci projeleri ile ilgili şu bilgileri verdi: “Bizim temel ilkelerimiz arasında sorumlu ve şeffaf olmak önemli bir yer edinmektedir. Bu anlamda çevreye duyarlı olmak bizim için önemli bir sorumluluk. Gelecekteki hedeflere ulaşmak için her zaman yapacak daha fazla şey vardır. Ancak bu gün itibariyle bu alanda başardıklarımız bize gurur veriyor.  Carbon Trust Standard  raporu bizim çevreye olan duyarlılığımız konusunda çok iyi bir hedefe doğru gittiğimizin iyi bir göstergesidir. GSK olarak sosyal sorumluluklar konusunda halen yapılabilecek çok şey olduğunu biliyoruz. Bu amaç doğrultusunda sivil toplum kuruluşları ve hükümetlerle işbirliği yaparak özellikle gelişmekte olan ülkelere yönelik çok önemli yardım faaliyetleri yürütmeye devam edeceğiz.”

 

GSK’dan 222 milyon sterlin karşılıksız yardım
GSK sosyal sorunların çözümüne katkıda bulunmak ve dünya nüfusunun en yoksul kesimlerini desteklemek için yaptığı yardımları geçen %36 düzeyinde artırarak 222 milyon sterline çıkardı. Bu miktarın 147 milyon sterlini ürün bağışı, 53 milyon sterlini nakit bağış, 18 milyon sterlini idari harcamalar, 4 milyon sterlini ise ayni bağışlar şeklinde gerçekleşti. Etkin tedavilere küresel düzeyde erişim olması için çalışan GSK bu kapsamda alım gücü düşük yoksul ülkeler için özel programlar ve işbirlikleri geliştirdi.

 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla