GSK ender rastlanan hastalıklara karşı özel birim kurdu

26 Kasım 2010   |    1 Mart 2013   |   Kategori: Sektör Print

 

İSTANBUL – Dünyada az sayıda hastayı etkilediği için hükümetlerden ve ilaç sektöründen yeterli ilgiyi göremeyen ender rastlanan hastalıklara karşı GlaxoSmithKline (GSK)  özel bir birim oluşturdu.

 

Halen yaklaşık 6000 – 8000 arası hastalık dünyada az sayıda insanı etkilediği için ender görülen hastalıklar olarak kabul ediliyor. Ender görüldüklerinden, bu hastalıklara karşı mücadele edecek yenilikçi ilaçlar geliştirmek için yeterli yatırımlar yapılmıyor. Ancak tek tek bakıldığında az sayıda insanı etkileyen bu hastalıkların yarattığı risk,  toplu şekilde ele alındıklarında büyüyor. Bugün sadece ABD’de 25 milyon, Avrupa’da ise 30 milyon kişinin çok ender görülen hastalıklarla mücadele ettiği biliniyor. Buna karşılık, tüm dünyada bu hastaların sadece % 10’dan daha azının tedavi olabildiği tahmin ediliyor. GSK tarafından kurulan Ender Hastalıklar Bölümü, ilk aşamada, en yaygın görülen ve en ağır sonuçları olan 200 ender hastalığa yönelik yeni ilaçlar geliştirmek olarak belirlendi.

 

Heyecan verici bir gelişme
GSK Ender Rastlanan Hastalıklar Global Başkanı Marc Dunoyer konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “GSK bu hastalıklara karşı yenilikçi ilaç ve tedaviler geliştirmek üzere bugüne kadar son derece başarılı Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirmiştir. Ender rastlanan hastalıklar konusunda çalışmak için bunları iyi anlamak, gereken özgün bilgi ve becerilere sahip olmak ve kararlılıkla çalışmak gerekmektedir. GSK bu özelliklere sahip bir araştırmacı ilaç firmasıdır. Şimdi bu özel bölümün kurulmasıyla daha da odaklı bir şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ender rastlanan hastalıklarla mücadele edenlerin sadece % 10’dan daha azının gerekli ilaç ve tedavilere erişebildiğini göz önünde bulundurursak, daha uzun ve daha kaliteli bir yaşama katkıda bulunarak insanlığa hizmet edebileceğimiz önemli bir alanda çalışmanın heyecanını yaşıyoruz.”

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla