GSK’ya 3 milyar dolarlık rekor tazminat cezası

Kategori: Sektör Print

Dünyanın en büyük ilaç üreticilerinden GlaxoSmithKline (GSK) Paxil, Wellbutrin ve Avandia ilaçları hakkında hatalı bilgi vererek sağlık sistemini dolandırdığı gerekçesiyle Amerika Birleşik Devletleri’nde şimdiye kadarki en büyük sağlık yolsuzluğu davasında 3 milyar dolarlık rekor tazminat cezasına çarptırıldı. Şirket, ciddi yan etkilerine rağmen doktorların bu ilaçları reçetelerine yazması için rüşvete başvurmaktan suçlu bulundu. BBC ve Euronews’ın haberine göre; GSK’nın ödemeyi kabul ettiği bedelin 1 milyar dolarının suç cezası, kalan kısmının ise sivil ceza kapsamında olduğu bildirildi. GSK iki ilacını onaylanmamış durumlarda kullanılmasını teşvik ettiğini; diyabet ilaçlarının da güvenlik verilerini Amerika Gıda ve İlaç Kurumu’na (FDA) bildirmediğini kabul ediyor.

Firma hakkında devam eden yolsuzluk davasında 3 milyar dolar bedel ödeyerek uzlaşma sağlamayı kabul etmiş bulunuyor. GSK; Paxil, Wellbutrin ve Avandia isimli ilaçları tıbbi güvenliği konusunda ilgili makamlara yeterli bilgilendirme yapmadan piyasaya sunmakla suçlanıyordu. Soruşturmayı yürüten Amerika Federal Savcı yardımcısı Stuart Delery, yaptığı açıklamada, insan hayatıyla oynayan bir anlayışa tolerans göstermenin söz konusu olamayacağını belirterek şu ifadeleri kullandı: “Sağlık sisteminde dolandırıcılık, hayatımıza her yönden dokunan bir salgın. Ve dahası, ilaç endüstrisinin bunları sadece ticaret hayatının olağan bir parçası olarak gördüğünü duyuyoruz. İşte bu yüzden yargı, mümkün olan her yolla sağlıkta dolandırıcılığa meydan vermemek için mücadeleye kararlı.”

Verilen ceza ile ilgili basına yansıyan uzman yorumlarında şu görüşlere yer verildi: “Avandia kullanımıyla ilintili olarak 50 bin ile 100 bin arasında diyabet hastasında, beklenmedik, istenmeyen kalp krizi vakasına rastlandı. Bu ilaç çok fazla insanın canını yaktı.”

GSK, Paxil ve Wellbutrin adlı antidepresanların, belli kullanım alanları onaylanmamasına rağmen çocuklar ve ergenlerde kullanılabileceğini söylediğini kabul etti. Firma ayrıca diyabeti ilacı olan Avandia’nın tüm verilerini açıklamadığını ve güvenlik uyarılarını belirtirken bunların aslında kanıtlanmamış olduğunu da kabul etti. Bu suçlara ek olarak GSK’in ilaçlarını hastalara vermeleri için doktorlara rüşvet verdiği ileri sürüldü. İddialara göre, GSK, ilaçlarını yazmaları için doktorlara çeşitli rüşvetler önerdi. Bu rüşvetler arasında pahalı tatiller, milyonlarca dolarlık sunumlar ve Madonna’nın konserlerine biletler olduğunu belirtiliyor.

Tazminat anlaşması gereğince GSK 5 yıl boyunca hükümet yetkilileri tarafından gözlem altında olmayı kabul etti. GSK yaptığı açıklamada tazminatın hali hazırda bulunan nakit kaynaklarından ödeneceğini ifade edildi. GSK yöneticisi Andrew Witty, firmanın pazarlama ve satış yöntemlerinin değiştirildiğini açıkladı. Witty “Hatalarımızdan ders aldık. Gerekli gördüğümüz durumlarda görevini kötüye kullanan çalışanlarımızın işlerine son verdik” dedi.

GSK’dan tazminat açıklaması
ABD’de ilaç firmasına, ruhsal dengeleyici bir ilacın uygunsuz pazarlanması nedeniyle kesilen tazminat cezası üzerine firmadan açıklama geldi. GSK, şirketin bazı ürünlerinin ABD’de pazarlanması ve satışı hakkında 2004 yılından bu yana yürütülmekte olan soruşturmanın sonlandırılması konusunda ABD Federal Hükümeti ile anlaşmaya varıldığı belirtildi. Bu anlaşma gereğince GSK, hazır kaynaklarından toplam olarak 3 milyar dolar ödeme yapacak ve ABD Sağlık Bakanlığı ile Kurumsal Anlaşma imzalayacak. GSK, uzun bir sürecin sona ermiş olmasını memnuniyetle karşılarken soruşturma konusu olan uygulamaların önemli bir kısmının 10 yıl öncesi veya daha önceki dönemlerde meydana geldiği belirtildi. Açıklamada yürütülen soruşturmanın kapsadığı faaliyetlerin hastalara zarar verdiği yönünde herhangi bir suçlama yapılmadığı da hatırlatıldı ve anlaşma gereği GSK’nın kendisine yöneltilen bütün suçlamaları kabul ettiği anlamına gelmediği dile getirildi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla