Gut bakterilerindeki değişim inmeye karşı koruma sağlıyor

20 Mayıs 2013   |    17 Ocak 2020    |   Kategori: Güncel / Literatür, Kardiyoloji Print

gut-bakterisiİsveç’te bulunan Gothenburg ve Chalmers Teknik Üniversitesi araştırmacıları tarafından yeni yapılan bir çalışmada, insanlarda değiştirilen gut mikrobiotasının semptomatik ateroskleroz ve inme ile ilişkili olduğu gösterildi. Nature Communications dergisinde yayımlanan çalışmada, bir grup inme geçirmiş hastayı, sağlıklı katılımcılarla karşılaştıran araştırmacılar, gut mikrobiotalarında majör farklılıklar olduğunu saptadılar. Araştırmacılar probiyotik almanın gut mikrobiotasını olumlu etkilediğini ve dolayısıyla ateroskleroz ve inmeye karşı koruma sağlayabileceği öngörüsünde bulunuyorlar.

İnsan vücudu, insan hücrelerinden on kat daha fazla bakteriyel hücre içermekte olup; bunların çoğu bağırsakta bulunmaktadır. Bu bakteriler, konak genomumuza ek olarak çok sayıda gen içermektedir ve bunlar toplu olarak gut metagenomu olarak bilinmektedir. ‘Metagenom sağlığımızı nasıl etkiler?” Bu soru, hızlıca genişleyen bir alan olan metagenomik araştırmalarda, araştırmacılar tarafından sıklıkla ele alınmaktadır. Birçok hastalık metagenomda değişiklikler ile ilişkilendirilmiştir. Çalışmayı yürüten araştırmacılar, gut metagenomundaki değişikliklerin ateroskleroz ve inme ile ilişkili olabileceğini gösterdiler.

bakteri-gutGut mikrobiotasında farklılıklar: Araştırmacılar, bir grup inme geçirmiş hastayı, bir grup sağlıklı katılımcı ile karşılaştırmış ve gut mikrobiotalarında majör farklılıklar saptamışlardır. Araştırmacılar, özellikle, kerotenoid üretimi için gerekli olan genlerin, sağlıklı katılımcıların gut mikrobiotasında daha sıklıkla bulunduğunu ve sağlıklı katılımcıların kanında inmeden sağkalan kişilere göre anlamlı oranda yüksek düzeylerde karotenoid görüldüğünü saptadılar.

Hastalık durumlarını etkilemektedir
Karotenoidler bir antioksidan türüdür ve yıllardır angina ve inmeye karşı koruma sağladıkları iddia edilmektedir. Bu nedenle, sağlıklı katılımcıların bağırsağında karotenoid üreten bakteri insidansının artması, gut metagenomun hastalık durumlarını nasıl etkilediğini açıklayan ipuçları vermektedir. Karotenoidler, bugün besin takviyesi olarak kullanılmaktadır. Ancak angina ve inmeye karşı sağladıkları korumadaki etkililiklerine ilişkin klinik çalışmalar bu güne kadar değişken bulgular vermiştir.

Önemli sağlık yararları
gut-rostrup-nielsenÇalışmanın verilerini değerlendiren Chalmers’da Sistem Biyolojisi Profesörü olan Dr. Jens Nielsen, probiyotik almanın (karotenoid üreten bakteri türleri içeren besin takviyeleri) tercih edilebilir olduğunu belirterek şu analizi yapıyor: “Bulgularımız, bakteriler tarafından üretilmeleri ile karotenoidlere karşı meydana gelen uzun süreli maruziyetin önemli sağlık yararları olduğuna işaret etmektedir. Bu sonuçlar ile yeni probiyotiklerin geliştirilmesi mümkün hale gelmelidir. Probiyotiklerdeki bakteriyel türlerin kendilerine bağırsakta kalıcı bir kültür olarak yer bulacaklarını ve uzun süreli etkisinin olacağını düşünmekteyiz.”

Risk prognozları gelişimi
Gothenburg Üniversitesi, Moleküler Tıp Profesörü Dr. Fredrik Bäckhed, “Bu çalışmadan hareketle, hastanın bakteriyel mikrobiotasını inceleyerek, kardiyovasküler hastalıklar için risk prognozları geliştirilebilir veya tamamen yeni hastalık-önleme seçenekleri sunmak mümkün hale gelebilir” diyor.

Bu çalışma; Knut and Alice Wallenberg Foundation, the Chalmers Foundation, Swedish Heart Lung Foundation, Torsten Söderberg’s Foundation, IngaBritt och Arne Lundbergs Foundation, AFA Insurances, the Swedish Research Council, and the Swedish Foundation for Strategic Research tarafından desteklenmiştir.

Kaynak: Symptomatic atherosclerosis is associated with an altered gut metagenome. Fredrik H. Karlsson, Frida Fåk, Intawat Nookaew, Valentina Tremaroli, Björn Fagerberg, Dina Petranovic, Fredrik Bäckhed, Jens Nielsen. Nature Communications, 2012; 3: 1245 DOI: 10.1038/ncomms2266

Makalenin tam metnine aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23212374

Abstract
gut-clostridium difficileRecent findings have implicated the gut microbiota as a contributor of metabolic diseases through the modulation of host metabolism and inflammation. Atherosclerosis is associated with lipid accumulation and inflammation in the arterial wall, and bacteria have been suggested as a causative agent of this disease. Here we use shotgun sequencing of the gut metagenome to demonstrate that the genus Collinsella was enriched in patients with symptomatic atherosclerosis, defined as stenotic atherosclerotic plaques in the carotid artery leading to cerebrovascular events, whereas Roseburia and Eubacterium were enriched in healthy controls. Further characterization of the functional capacity of the metagenomes revealed that patient gut metagenomes were enriched in genes encoding peptidoglycan synthesis and depleted in phytoene dehydrogenase; patients also had reduced serum levels of β-carotene. Our findings suggest that the gut metagenome is associated with the inflammatory status of the host and patients with symptomatic atherosclerosis harbor characteristic changes in the gut metagenome.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla