Hamilelerde bulantı ve kusmaya akupunkturlu önlem

4 Ocak 2018   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Gebelik Print

Gebeliğin erken dönemlerinde ortaya çıkan bulantı ve kusma, sadece hamilelere değil, fetusa da zarar verebiliyor… Bazen çok şiddetli de seyredebilen bulantı ve kusmaya karşı en etkin tedavi yöntemi ise hiçbir yan etkisi olmayan akupunktur… Akupunktrist Dr. Buğra Buyrukçu, mide bulantısı ve kusmanın özellikle hamileliğin 5-18. haftaları arasında sık görülen şikâyetler olduğunu söyledi. Bulantı ve kusmanın şiddetinin kişiye göre değişebildiğini, hatta aynı kişide hamilelikler arasında bile farklılıklar olabileceğini bildiren Dr. Buyrukçu, şöyle devam etti:

Düşük Doğum Ağırlığı, Gelişim Geriliği…

“İlk gebelikte hiç olmazken ikinci gebelikte çok yoğun olabilir. Çoğu durumda kendiliğinden geriler.  Ancak bulantı ve kusma bazen çok güçlü görülebilir, anne adayının günlük yaşamını bozabilir, fiziksel ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Bütün bunların yanısıra elektrolit bozuklukları, ishal ve diyafram spazmı nedeniyle fetus gelişimi için zararlı olabilir.

Mide bulantısı neden olur? Bulantı ve kusmaya ne iyi gelir?

İlaç Yerine Doğal Yöntem İstiyorlar

Dr. Buğra Buyrukçu, bulantıya karşı hekimler tarafından önerilen ilaçların ise bebeğin etkilenme riskinden korkan çoğu gebe tarafından kullanılmadığını anımsattı. Dr. Buyrukçu, “Anne adayları ilaç kullanmak yerine doğal yöntemler ile tedavi olmak isterler. Bu aşamada en güvenilir yöntem akupunkturdur. 2006’da yılında yayınlanan bir meta-analizde, akupunkturun hamilelerde bulantı ve kusma üzerine etkilerini inceleyen 14 bilimsel çalışma incelenmiş ve sonuçları yazılmıştır.

Buna göre akupunktur noktalarının hem akupresürü hem de elektrik stimülasyonunun bulantı ve kusmaya karşı etkili bir tedavi yöntemi oluşturduğu sonucuna varılmıştır. Bu tedavi yönteminin kaç seans olacağı ise hastanın tedaviye vereceği cevaba göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak gebelerde daha ilk seansın ardından dahi bulantı ve kusmaların azaldığı, aynı zamanda iştahlarının arttığı görülmektedir” şeklinde konuştu.

Akupunktur nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Tedavisi ve faydaları

YAZIYI PAYLAŞ

Araç çubuğuna atla