Hekimler için zorunlu olan Mali Sorumluluk Sigorta limitleri %100 arttı

Kategori: Hukuk / Mevzuat Print

sağlık bakanlığıSağlık Bakanlığı tarafından yapılan ve resmi gazetede yayımlanarak uygulamaya giren yeni düzenlemeye göre, hekimlerin tıbbi uygulamalar esnasında yaşadıkları mesleki hatalar nedeniyle, haklarında açılan tazminat davalarında karşılaştıkları yüksek tutardaki mali riskler için 2010 yılında Mali Sorumluluk Sigortası ile ilgili bazı değişiklikler yapıldı. Buna göre, vaka başına olan 400 bin TL olan üst tazminat limiti, özellikle riski yüksek cerrahi branşlarda 600 bin TL ve 800 bin TL’ye çıkarıldı. Yeni düzenleme ile birlikte hekimlerin 400 bin TL’yi aşan tazminat ödemelerinde limitleri %50 ve %100 arttırılarak, mesleki mali sorumluluk sigorta güvencelerinin koruma düzeyi yükseltildi.
Konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan açıklamanın tam metnini okurlarımızın dikkatine sunuyoruz:

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
28.10.2015 / BASIN AÇIKLAMASI
resmi-gazete-anaHekimlerimizin tıbbi uygulamalar esnasında yaşadıkları çeşitli mesleki hatalar nedeniyle, haklarında açılan tazminat davalarında karşılaştıkları çok yüksek tutardaki mali riskler için 2010 yılında Mali Sorumluluk Sigortası getirilmişti. Söz konusu sigorta ile primlerin %50’si hekimlerimizce, %50’si de kamu ya da özel işveren tarafından ödenmektedir.
Mali Sorumluluk Sigortasına ilişkin yeni bir takım düzenlemeler yapılarak, bugünkü Resmi Gazetede yayınlanmıştır.

28 Ekim 2015 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan tebliğe göre, vaka başına olan 400.000 TL üst tazminat limiti, özellikle riski yüksek cerrahi branşlarda 600.000 TL ve 800.000 TL ye çıkarılmıştır. Böylelikle hekimlerimizin 400.000 TL yi aşan tazminat ödemelerinde limitleri %50 ve %100 arttırılarak, mesleki mali sorumluluk sigorta güvencelerinin koruma düzeyi yükseltilmiştir.

Ayrıca, yıllık limit olan 1.800.000 TL de aynı şekilde üst limit olarak uygulanmaya devam edecektir. Düzenlemede ödenmekte olan primlerde herhangi bir artış söz konusu değildir.
Kamuoyunun bilgilendirilmesi için ilgilerinize sunulur.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla