‘HİDERİM’ Hastane infeksiyonlarına karşı platform olacak

5 Mayıs 2011   |    4 Ocak 2020   |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

‘Hiderim Projesi’ yayına başladı

Türk Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneği tarafından hazırlanan HİDERİM projesi Nisan ayı başında yayına geçti. Hastane infeksiyonlarının tüm dünyada giderek daha ciddi bir sağlık sorununa haline geldiğini söyleyen Dernek Başkanı Prof. Dr. Sercan Ulusoy, ‘Hiderim Projesi’ ile soruna dikkat çekmeyi amaçladıklarını belirtti.

Dernek olarak hastane infeksiyonları ile ilgili kapsamlı çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Prof. Dr. Ulusoy, şu bilgileri verdi: “Dernek olarak 2000 yılından bu yana, beş kongre ve altı eğitim programının yanı sıra toplantılar, kurslar, kılavuzlar, dergi ve kitaplarla konuya ilişkin yoğun bir çaba içinde olduk. Kuruluşumuzdan beri sürdürdüğümüz yoğun bilimsel faaliyetlerimizi, teknoloji ve iletişimin getirdiği yeniliklerden yararlanarak, daha verimli, daha etkili ve daha hızlı bir şekilde sunabilme arayışıyla ‘Hiderim Projesi’ adlı çalışmayı başlattık.”

Eğitim ve iletişim amaçlı önemli bir proje
‘Hiderim Projesi’nin temel olarak bir bilgisayar programı ve internet üzerinden erişilebilen bir sosyal ağdan oluştuğunu belirten Prof. Dr. Ulusoy, “Bu proje, dernek üyeleri arasındaki iletişimi artırmak, sürekli eğitimi gerçekleştirmeye yönelik yeni, çağdaş ve etkin kanallar oluşturmak, online gerçekleştirilebilen canlı konferanslar, yönetim kurulu, çalışma grubu, uzmanıyla tartışma toplantıları gibi bir çok fonksiyonla bilgiyi en hızlı şekilde paylaşarak, çoğaltmak amacındadır” diye konuştu.

Projenin detayları
‘Hiderim Projesi’ne dahil olan kullanıcıların online olarak iletişim kurabildiklerini dile getiren Prof. Dr. Ulusoy, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üyeler sistem içerisinde mesajlaşabilmekte, yönetim kurulu ve çalışma grubu toplantıları sesli ve görüntülü olarak yapılabilmekte, canlı konferanslar düzenlenebilmekte, canlı konferanslara katılımcılar da sesli, görüntülü, yazılı sorularla katılabilmekte, sosyal ağ içerisinde bütün üyeler mesaj, fotoğraf, video, dosya ve link paylaşabilmekte, online tv ve sunu merkezi bölümlerinde çok sayıda eğitim videosu ve sunumlarını izleyebilmekte ve anketlerle düşüncelerini ifade edebilmektedirler. Özetle, bazı işlevlerini anlatmaya çalıştığımız HİDERİM projesi; sosyal içerikle bilimsel içeriği aynı platformda buluşturan, üyelerinin katılımı ile zenginleşen, derneğimizin gururla sunduğu Türkiye’de bir bütün olarak benzeri bulunmayan bir çalışmadır.”

Online bilimsel veri ve iletişim merkezi
Proje kapsamında hiç bitmeyen sürekli eğitim ihtiyacına yönelik çalışmalar yapıldığını belirten Prof. Dr. Ulusoy, “Daha şimdiden onlarca saatlik eğitim videosu ile binlerce slayttan oluşan sunum üyelerimize sunulmuş, sunulmaya devam etmektedir. Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek canlı konferanslar için oluşturulan modül; katılımcıların salona girişinden, koltuk seçebilmelerine, salondakilerle sohbet edebilmekten, güncel haberleri okuyabilecekleri ekranlara kadar büyük bir özenle hazırlanmıştır. Ayrıca soru sormak isteyenlerin dilerlerse yazılı, dilerlerse bağlanarak sesli ve görüntülü soru sormalarına olanak tanıyarak, dinleyenleri konferansa dahil etmek ve katılımcılığı artırarak eğitimin verimini yükseltmeyi hedeflemektedir. Bütün bu çabalar, derneğimizin üyelerine verdiği önemin doğal bir sonucudur” dedi.

Kapsamlı bilgi için:

http://www.hider.org.tr

http://www.hiderim.org

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla