Janssen, telaprevir için EMA’ya başvurdu

16 Şubat 2011   |    12 Nisan 2013   |   Kategori: Farmasötik / İlaçlar Print

Hepatit C tedavisinde yeni bir seçenek

Janssen-Cilag International, kronik hepatit C virüsünün (HCV) en yaygın formu genotip 1’in tedavisi için geliştirilen ve doğrudan etkili bir oral antiviral olan telaprevir için, Avrupa İlaç İdaresi’ne (EMA) ruhsat başvurusu yaptığını açıkladı. Telaprevir, pegile-interferon ve ribavirin (güncel tedavi standardı) ile kombine edildiğinde, güncel standart tedaviye kısmi yanıt veren, hiç yanıt vermeyen ve nüks edenler de dahil, tedavisi yeni başlamış ve daha önce tedavi görmüş ancak iyileşememiş hastalarda etkin olan potent ve selektif bir proteaz inhibitörü olarak tanımlanıyor.

Janssen’den yapılan açıklamada, Telaprevir başvurusunun hızlandırılmış olarak değerlendirilmesi, insan sağlığına büyük faydalar sağlayabilecek yenilikçi ve yeni ilaçlara erişimi çabuklaştırmak üzere EMA tarafından kabul edildiği belirtildi. Janssen’e bağlı ve viroloji alanında özelleşmiş bir global araştırma ve geliştirme firması olan Tibotec BVBA, telapreviri Vertex Pharmaceuticals işbirliğiyle geliştiriyor.

HCV tedavisinde dönüm noktası olabilir
Janssen Bulaşıcı Hastalıklar ve Aşılar Global Tedavi Alanı Başkanı Johan Van Hoof, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Telaprevirin EMA’ya sunulması, HCV tedavisinde bir dönüm noktasıdır ve bulaşıcı hastalıklar için yenilikçi tedaviler geliştirerek, daha önce karşılanmamış ihtiyaçlara yanıt bulmaya yönelik kararlılığımızı göstermektedir. Hepsinden önemlisi ise bu başvuru, HCV ile yaşayan ve etkili yeni tedavi seçeneklerine ihtiyaç duyan insanların telaprevire ulaşması için atılmış önemli bir adımdır.”

Dünyada 170 milyon insanın HCV ile yaşadığı tahmin ediliyor2 ve bunların beş milyondan fazlasının Avrupa’da olduğu düşünülüyor3.  Kronik HCV, ciddi uzun süreli sağlık sorunlarına yol açabiliyor ve hastaların yaklaşık yüzde 30’unda, siroz da dahil (karaciğerde hasar ve skarlar oluşması), progresif karaciğer hastalığına neden oluyor. Bu da hastaları karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanseri riski altında bırakıyor.

EMA’ya yapılan başvuru, telapreviri genotip 1 hastalarında mevcut HCV tedavi standardıyla kıyaslayan ve daha önce görülmemiş sonuçları olan üç Faz 3 çalışma ile desteklenmekte. Frankfurt J W Goethe Üniversitesi Hastanesi Tıp Fakültesi, Tıp Departmanı Şefi ve Tıp Profesörü Stefan Zeuzem’in konu ile ilgili yorumu ise şöyle: “Şu anda kullanılan hepatit C tedavisi uzun sürüyor ve daha önce tedavi görmemiş hastaların ancak yarısında etkili. Daha önceki tedavisi başarısız olan hastalarda ise bu oran daha da düşük. Eğer onaylanırsa, telaprevir mevcut standart tedaviye göre, HCV ile yaşayan pek çok insanın iyileşme oranlarını anlamlı ölçüde geliştirmeye ve tedavi sürelerini azaltmaya yardımcı olacaktır.”

Referanslar
The Hepatitis C Trust. The hepatitis C virus: Genotypes of HCV. [cited 2010 Nov 11] Available from: http://www.hepctrust.org.uk/hepatitis-c/The+hepatitis+C+virus
2 World Health Organization. Hepatitis C, surveillance and control. [cited 2010 November 29] Available from: http://www.who.int/csr/disease/hepatitis/whocdscsrlyo2003/en/index4.html
3 Biggins SW. Treatment of recurrent hepatitis C after liver transplantation. Infect Dis Clin North Am. 2006 Mar;20(1):155-74.  Journal of Hepatology. 1999; 31:80-83

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla