Kalp hastalıkları için yeni bir risk faktörü tanımlandı: Epikardiyal yağ birikimi

Kategori: Kalp Hastalıkları, Kardiyoloji Print

img-20161022-wa0017Dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalıklarından ölüm oranları tüm ölümler arasında birinci sırada yer alıyor. Kalp hastalıklarının, özellikle kalp damar hastalıklarının oluşumunda birçok risk faktörü olduğunu söyleyen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Keleş, “Kalp hastalıklarından korunmak amacıyla öncelikle bu risk faktörleriyle mücadele etmek gerekir. Yüksek tansiyon, sigara, kolesterol, stres, cinsiyet gibi risk faktörlerinin yanı sıra yapılan yeni çalışmalar ve bizim de yaptığımız bir çalışma “epikardiyal yağ birikimi”nin yeni bir kardiyometabolik risk faktörü olduğu gösteriyor” dedi.

Kalbin dış tabakalarını ve ana koroner damarların etrafını kaplayan bu yağ birikimi olgusunun diğer risk faktörlerinden bağımsız olarak artık önemli bir risk faktörü olarak tanımlandığını dile getiren Prof. Dr. İbrahim Keleş, şu bilgileri verdi: “Epikardiyal yağ birikimi ekokardiyografi ile ölçülmekte ve tanı koyulmaktadır. Nitekim ekibimizin yaptığı çalışmada; hamile kadınların preeklampsi denilen ve ölümcül olabilen yüksek tansiyon ve kalp tulumu ile kendini gösteren hastalığın varlığı ve ciddiyetinin bu yağ birikiminden kaynaklanabildiği gösterilmiştir.”

Yapılan bu çalışmayı Eylül ayı sonunda Güney Kore’nin başkenti Seul’de yapılan uluslararası konferansta sunduğunu belirten Prof. Dr. Keleş, çalışmanın üçüncülük (bronz) ödülüne layık görüldüğünü kaydetti.

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla