Kanser tedavisinde sıfır yan etkiye bir adım daha yaklaşıldı

Yazan Hatice Pala Kaya
16 Ekim 2017   |    21 Ekim 2017   |   Kategori: Sağlık Gündemi, Üye Yazıları Print

Kanser tedavisinde yan etkiyi azaltan ve hasta konforunu artıran yeni cihazlar hızla yaygınlaşıyor! Kanser tedavisinin en önemli yönlerinden biri olan yan etkilerin azaltılmasına yönelik çabalar sürüyor. Bu alanda geliştirilen yeni tekniklerle daha hassas tanı, daha kısa tedavi süresi ve daha az yan etki yönünde umut verici gelişmeler gözlendi. Medicana International Ankara Hastanesi, bu yönlerde hasta konforunu artırıcı teknolojik altyapısını yenilediğini duyurdu. Konu ile ilgili düzenlenen basın toplantısında yeni altyapı tanıtıldı. Toplantıda, ileri evre kanser hastaları da dahil olmak üzere hastaların tedavi süreçlerinde karşılaşabileceği yan etkileri en aza indirmek için yatırım yapıldığı vurgulandı.

Bu kapsamda, küçük lezyonları daha erken, daha yüksek güvenle, daha düşük doz ile görüntüleyebilen yeni görüntüleme, radyoterapi, ikincil kanser oluşum riskini en aza indirebilen tedaviye yönelik cihazların kullanılmaya başlandığı duyuruldu. Medicana International Ankara Hastanesi Genel Müdürü Op. Dr. Gülçin Türkmen Sarıyıldız, yeni teknolojileri takip etmeyi sürdüreceklerini vurgulayarak, kullanıma sunulan altyapı hakkında şu bilgileri verdi: “Ankara’da açıldığı günden bu yana multidisipliner tedavi yaklaşımı ve tıbbın tüm dallarında sahip olduğu güçlü hekim kadrosu ile teknolojiyi takip ederek hizmet veren hastanemiz kanser tedavisinde ön plana çıkmıştır.

Bugüne kadar yaklaşık 1 milyon 850 bin hastamıza sağlık hizmeti verdik. Yaklaşık 15 bin hastamıza kanser hücresini lokalize ederek tedavi planlaması sağlayan PET CT görüntüleme hizmeti sunduk. Yaklaşık 12 bin hastamız da hastanemizde radyoterapi (ışın) tedavisinden faydalandı. Bu hizmetleri verirken en yüksek teknoloji ile çalışmak en büyük arzumuz. 2008 yılından bu yana SGK ödemelerinde artış olmadığı halde hastalarımıza en iyi hizmeti verebilmek için yatırım yapmaya devam ediyoruz. Üstelik bu cihazlarla yapılan işlemlerde SGK kapsamında ilave ücret almaksızın hizmet veriyoruz.

Bugüne kadar Türkiye’nin kanser hastalığıyla mücadelesine destek olan Medicana Ankara Hastanesi, Discovery IQ PET /CT ve Versa HD cihazlarıyla etkin tanı ve tedavinin yanı sıra hasta konforu öncülüğünde hizmet vermeye devam ediyor olmaktan gurur duyuyor. Türkiye’nin sağlık teknolojilerindeki gelişimine katkı sunan yeni cihazlarımız, Grubumuzun sağlık alanındaki ihtiyaçlara daha hızlı ve etkili çözümler üretme hedefi doğrultusunda hayata geçirildi. Ankara ve çevresindeki illerden gelen hastalarımıza, sağlık turizmi hastalarımıza hem daha etkin hem de kaliteli bir tedavi imkanı sunabilmek, hepimiz için memnuniyet verici bir gelişme.”

Akıllı Radyoterapiyle sağlam organlar korunacak

Medicana International Ankara Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Kaan Oysul da açıklamasında, çok kısa sürelerle radyoterapi yapma imkanı veren cihazların, diğer organları korumakta daha etkin olduğunu belirtti. Oysul, radyoterapide doğru tedavi dozu, organlara zarar vermeme, isabetli uygulama, değişen konuma (örneğin tümörün nefes alma ile konumundan hareket etmesi) uyum sağlama olmak üzere temel kriterler olduğunu hatırlatarak şu bilgiyi verdi:  “VERSA HD teknolojisi, kanser radyoterapisinde, doğru, akıllı, isabetli ve uyumlu tedavi uygulayabilme özelliklerine sahip bir cihazdır.

ERSA HD, daha kısa sürede tedavi ve daha az sızıntı doz sayesinde sağlam organları koruyarak 15-20 yıl sonra ortaya çıkabilecek ikincil kanser oluşum riskini en aza indirme özelliğine sahip. Bu sayede meme, akciğer, prostat kanserleri ile jinekolojik, gastrointestinal ve baş-boyun tümörlerinde de yüksek başarılı tedavi mümkün” dedi.

Daha Az Radyasyonla Görüntüleme

Toplantıda PET/CT teknolojilerine yönelik bir sunum yapan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ünlü de “PET/CT teknolojisi, kanserli hücrelerin yerini saptayarak hastalığın yaygınlığı (evre), tedaviye yanıt verip vermediği ile bölgesel nüks ya da uzak yayılım olup olmadığını görüntülüyor. Bu teknolojideki yenilikler, artık çok daha küçük lezyonlarda daha yüksek doğrulukla görüntülemeyi mümkün kılıyor. Daha kısa sürede ve daha az radyoaktif madde kullanılarak görüntüleme yapılıyor. Bu da hastanın daha az radyasyon alması ve radyoterapi planlamasında sağlam organların korunması anlamına geliyor” bilgisini verdi.

Medicana International Ankara Hastanesi Nükleer Tıp Uzmanı Dr. Nalan Can da Medicana bünyesinde hizmete giren son teknoloji PET CT cihazını “Küçük lezyonları daha erken, daha yüksek güvenle ve daha düşük dozda görerek daha hızlı tarama yapan, daha verimli okuma sağlayan bir cihaz” olarak tanımladı. Can, cihazı en çok akciğer, lenf, meme ve kolon kanserlerinde kullandıklarını söyledi. Tedavi yanıtının çoğu zaman, diğer yöntemlere göre daha erken saptanabildiğini belirten Can, böylece hastanın daha yakından takip edildiğini ve başka tedavi şekillerine geçiş imkanı bulduklarını vurguladı.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla