Kayıp Alzheimer hastaları artık ‘parmak izi’ ile bulunacak

20 Eylül 2013   |    21 Eylül 2013   |   Kategori: Alzheimer, Medyada Sağlık Haberleri Print

alzheimer-parmakiziTürkiye Alzheimer Derneği tarafından hayata geçirilen yeni bir projeyle artık kaybolan Alzheimer hastaları önceden alınacak olan parmak izleriyle bulunacaklar. 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü nedeniyle Türkiye Alzheimer Derneği tarafından yapılan basın toplantısında tanıtılan proje ile kaybolan Alzheimer hastalarının kimlik tespiti ve takibini kolaylaştırılması amaçlanıyor. Tamamen gönüllülük esasına dayanan proje ile kaybolan Alzheimer hastalarının kayıtlı parmak izinden kolayca kimlik tespitlerinin yapılarak yakınlarına ulaşılması hedefleniyor.

Toplantıda, bir konuşma yapan Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Emre, dünya çapında ortalama yaşam süresinin artmasına bağlı olarak yaşlanan toplumlarla birikte alzheimerlı hasta sayısınında hızla arttığını belirtti. Bugün dünyada yaklaşık 38 milyon, Türkiye’de ise 350-400 bin Alzheimer hastası olduğu dile getiren Prof. Dr. Emre, “Yaşlı nüfusun artış hızı göz önüne alındığında, önümüzdeki 40 yıl içinde dünya çapında 115 milyon demans hastası olması bekleniyor. Türkiye 2050 yılında 65 yaş üstü nüfusun normal nüfusa oranla daha kalabalık olması beklenen dört ülkeden biridir” dedi.

Alzheimer en maliyetli üçüncü hastalık!
alzheimer_murat_emreTürkiye’de nüfusun yaşlanması ile birlikte Alzheimer hastalığına verilecek önemi arttırmaktadır diyen Prof. Dr. Emre, sözlerini şöyle sürdürdü: “Alzheimer hastalığı kalp hastalığı ve kanserden sonra topluma mali yükü en fazla olan üçüncü hastalıktır. Hastalığın zamanında ve doğru teşhis edilmesi hastaya verilecek tıbbi ve sosyal yardımın bir an önce sağlanması bakımından çok önemlidir. Erken tedavi ile hastalığın ilerleme hızında az da olsa bir yavaşlama sağlanır, hastanın yaşam kalitesi artırılabilir, hastalığın hasta yakınları üzerindeki yükü azaltılabilir. Halkımızın bu konuda daha fazla bilinçlenmesi ve bu alandaki gelişmelerin duyurulması gereklidir. Bu nedenle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Alzheimer hastaları için ihtisas bakım evleri kurma projesine tam destek veriyor, bu projenin en kısa zamanda hayata geçmesini umuyoruz. Hastalığa dikkat çekmek amacıyla şimdiye kadar pek çok projeye imza atan Türkiye Alzheimer Derneği olarak Gündüz Bakımevi’ni Alzheimer hastalarının sosyalleşerek, kaliteli zaman geçirmelerini sağlamak ve hasta yakınlarına hasta bakımında destek olmak, işlerini yapabilmeleri ve kendilerine zaman ayırabilmelerini de sağlamak amacıyla hizmete açtık. Derneğimizin ilk kurulduğu günden bu yana Alzheimer hastalarının yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlıyoruz.”

Tek başına Alzheimer’dan korunmayı sağlayacak belirli bir madde veya diyet olmadığını da ifade eden Prof. Dr. Murat Emre hastalıktan korunmak için alınabilecek önlemleri şöyle sıraladı:
1.    Her gün egzersiz yapın.
2.    Sosyal olun.
3.    Zihninizi aktif tutun.
4.    Akdeniz diyetini benimseyin, tahıldan, balıktan, yeşil sebzeden, meyveden, zeytinyağından zengin beslenme tarzına geçin.
5.    Katı yağlardan kaçının.
6.    Kilonuzu normal değerlere indirin.
7.    Yüksek tansiyonunuzu, yüksek kolesterolünüzü normal değerlere indirin.

Her hasta için en az 4 aile bireyi yaşam şeklini değiştirmek zorunda

Prof. Dr. Murat Emre ve Dr. Başar Bilgiç

Prof. Dr. Murat Emre ve Dr. Başar Bilgiç

Türkiye Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Başar Bilgiç belirli bir yaş üzerindeki kişiler için unutkanlığın normal karşılandığını, bunun da Alzheimer erken tanı ve tedavisinin karşısındaki en önemli engel olduğunu, unutkanlığın hayatın hiçbir evresinde normal bir davranış olmadığını vurguladı. “Değişen yaşam şekilleri yaşlıları olumsuz etkiliyor. Yaşlılar artık evlerinde ve yalnız yaşıyorlar. Bu kişilerin sosyalliklerinin azalması yaşlanmayı hızlandırmaktadır” diyerek Alzheimer hastalığından korunmak için yapılabilecek pek çok şey olduğunu belirtti: “Kalp-damar sağlığı için önerilen yaşam şekli ve beslenme önerilerine uymak, sosyal açıdan aktif olmak ve düzenli sağlık kontrolleri yaptırmak alınabilecek önlemlerden bazılarıdır. Eğitimin yüksek olması, zihinsel egzersizlerin daha fazla yapılması hastalığa karşı koruyucu faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra dans gibi fiziksel aktiviteleri sık yapanların, bekarlara kıyasla evli olanların, beslenme tarzında Akdeniz diyeti tercih edenlerin Alzheimer konusunda daha avantajlı olduğu görülmektedir. Alzheimer hastalığı başka hiçbir hastalıkta olmadığı kadar kendinden çok başkalarını etkileyen bir hastalıktır. Her hasta için en az 4 aile bireyi yaşam şeklini değiştirmek zorunda kalmaktadır. Alzheimer söz konusu olduğunda yalnız hastaların değil hasta yakınlarının da psikolojik destek sağlanmasına ihtiyaçları vardır. Alzheimer Derneği de bilgi broşürleri hazırlayarak, aileler için hasta çay saatleri, moral ve destek toplantıları düzenleyerek, gündüz yaşam evi hizmeti vererek ve hasta yakını ve personel eğitimi yaparak yardımcı olma çabası içindedir” dedi.

Alzheimer hastalarının parmak izleri alındı
Toplantıda İstanbul Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yaşadıkları ileri derecede hafıza kaybı nedeniyle sıkça kaybolma riski taşıyan Alzheimer hastalarına yönelik “gönüllü parmak izi verisi toplama” uygulaması da gerçekleştirildi. Kaybolan Alzheimer hastalarının kimlik tespiti ve takibini kolaylaştırmayı amaçlayan parmak izi takibi pilot projesi ve Parmak İzi Takip Sistemi anlatılarak hastaların parmak izleri alındı. Tamamen gönüllülük esasına dayanan proje ile kaybolan Alzheimer hastalarının kayıtlı parmak izinden kolayca kimlik tespitlerinin yapılarak yakınlarına ulaşılması hedefleniyor.

Alzheimer Hastalığı nedir?
alzheimer-kolesterolAlzheimer Hastalığı: Alzheimer hastalığı bazı beyin hücrelerinin ölümüyle karakterize, kesin nedeni bilinmeyen ve bunamaya sebep olan bir beyin hastalığıdır. Halk arasında unutkanlığın eşlik ettiği hastalıklar için genellikle bunama (demans) terimi kullanılır. Bunama yaşlılığın doğal bir sonucu değildir.  Bu nedenle her yaşlanan kişi bunamaz. Bu duruma en sık yol açan hastalık olan Alzheimer hastalığının belirtileri şunlardır:
•    Kişinin günlük yaşamını etkileyecek düzeyde unutkanlık, tanıdığı kişileri, eşyaların yerini hatırlayamama, kelime bulmada güçlük, para hesabında zorlanma, bildiği yolları karıştırma, her zaman yaptığı işlerin unutkanlık nedeniyle aksaması, dikkatin dağınık olması
Yukarıdaki belirtiler kişinin sosyal ve mesleki yaşamında hastalık öncesine göre belirgin bozulmaya neden olur. 85 yaşın üstündeki nüfusun % 25-30unda Alzheimer hastalığının ortaya çıkması beklenir. Alzheimer vakalarının küçük bir kısmının genetik geçişle ilişkili olduğu ortaya konulmuştur.
Hastalığın ilerlemesi 5 ile 20 yıl (ortalama süre 7-8 yıl) sürebilir. Hastalığın en ileri evresinde Alzheimer hastasının 24 saat bakıma ihtiyacı vardır.  Beslenme, temizlik, tuvalet ihtiyacı ancak bir bakıcı tarafından sağlanabilir.
Hastanın üzerindeki etkisi bu derece büyük olan hastalığın hasta yakınları ve bakıcılarına da etkisi çok büyüktür.

Türkiye Alzheimer Derneği Hakkında:
alzheimer-dernekTürkiye Alzheimer Derneği, Alzheimer hastalığı ve diğer demans sendromlarıyla ilgilenen sağlık personeli, hastalar, hasta yakınları ve gönüllüler tarafından 1997 yılında kurulmuştur. Hastalık bilincinin geliştirilmesi, hastalığın toplumda tanınmasının sağlanması, hastaların ve yakınlarının desteklenmesi, kendi kendilerine yardım için zemin hazırlanması, daha iyi bilgilenme ve bakım sağlanması, bu konudaki bilimsel çalışmaların arttırılması ve desteklenmesi amacını gütmektedir. Alzheimer hastalığı gibi kesin tedavi olanakları olmayan, toplumun önemli bir kesimini etkileyen, hastayla birlikte tüm bir ailenin de yaşamını somut olarak değiştiren ve uzun yıllar süren bir hastalıkta toplumsal destek çok önemlidir. Aktif yaşayan ve üreten bir yetişkinin giderek çocuklaşması, geçmişte edindiği becerileri birer birer yitirmesi ve tamamen bakıma muhtaç hale gelmesi, bu konuyu sıradan bir sağlık sorunu olmaktan çıkarmaktadır. Aileler için tedavi yöntemleri aranması gereken bir hastalık olmasının ötesinde Alzheimer hastalığı, yeni bir yaşam biçimi anlamına da gelmektedir. Derneğin önemli amaçlarından biri bu hastalığın tanınmasını sağlamaktır.

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla