YDÜ Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi törenle açıldı

15 Temmuz 2010   |    28 Mart 2013   |   Kategori: Güncel / Literatür Print

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi törenle hizmet vermeye başladı. Törene YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat İrfan Günsel, YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı İrfan Suat Günsel, YDÜ ve Hacettepe Üniversitesi Rektörleri, Tıp Fakültesi Dekanları,  çok sayıda davetli ve basın mensupları katıldı.

Törende bir konuşma yapan, YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Günsel, “Tıp Fakültesi öğrencilerini geniş kapsamlı olanaklar çerçevesinde yetiştirebilecek ve özellikle Kuzey Kıbrıs’ta kalp ve kanser vakalarında yaşanan artış nedeni ile Kıbrıslıları dışa bağımlılıktan kurtarmak amacıyla Mart 2008 tarihinde yapımına başlanan hastanemiz, Yakın Doğulu mimar ve mühendisler tarafından yüksek düzeyde bir konsepte sahip olacak şekilde planlandı” diye konuştu.

Uluslararası Standartlar ve “Joint Commission International” (JCI) akreditasyon kriterleri gözönünde tutularak inşa edilen hastanede, hastaların gerek medikal gerekse insani ihtiyaçları yüksek kalitede karşılanıyor. Lefkoşa’da YDÜ Kampusu içinde 55,000 metrekare kapalı alana sahip hastanenin kısa süre içinde diğer servisleri de hizmet vermeye başlayacayacak.

22’si VIP olmak üzere 209 tek kişilik hasta odası, 8 ameliyathane, 24 yoğun bakım ile 17 yeni doğan yoğun bakım ünitesi bulunan hastane estetik bir mimariye sahip. Sağlıkla ilgili bütün testlerin yapılabileceği laboratuvarlara, gelişmiş bir Radyoloji merkezine, Nükleer Tıp ve Radyoterapi servislerine sahip hastane, tamamen dijitalize 84 adet doktor muayene odası ile poliklinik hizmetlerini en üst düzeye çekmeye hazırlanıyor.

Hasta güvenliği ve hasta haklarının ön planda tutulduğu bir sisteme sahip olan Yakın Doğu Hastanesi, başta Kıbrıs ve Türkiye olmak üzere İngiltere ve dünyanın çeşitli yerlerinden uluslararası hastaların ihtiyaçlarına cevap verecek medikal altyapı ve teknolojik yetkinliğe sahip şekilde planlandı. Laboratuvar sonuçlarını, görüntüleme imajlarını ve doktor raporlarını içeren hasta dosyalarının tamamen elektronik ortamda tutulacağı ve yetkilendirilmiş doktorların dünyanın her yerinden erişilebilmesini sağlayacak Laboratuvar İşletim Sistemi (LIS) ile entegre Hastane İşletim Sistemine (HIS) sahip olan hastane kendi alanın öncüsü olmayı hedefliyor.

Yakın Doğu Hastanesi’nin hasta kabulüne başlamasının ardından kısa bir süre içinde Uluslararası Akreditasyon Kuruluşu JCI tarafından akredite olacağı dolayısı ile Dünyanın tanıdığı hastaneler listesine gireceği belirtiliyor.

 

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla