Çiftçilerden sonra en çok sağlık çalışanları tehdit altında

24 Eylül 2012   |    1 Mart 2013   |   Kategori: Arşiv Print


24 Eylül 2012
Samsun’da doktor Mustafa Bilgiç’in KKKA hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmesi ile ilgili bir açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci  kenenin Türkiye’de çiftçilerden sonra sağlık çalışanlarını tehdit ettiğini ifade etti. 2006 yılından beri 5 sağlık çalışanının hastalardan bulaşan KKKA nedeniyle öldüğünü belirten Kahveci 2006 yılında Çorum’da Hemşire Nazlı Yazıcı, 2008 yılında da Bolu’da hemşire olarak görev yapan Arzu Öğren, 2009 yılında Samsun’da 18 yaşındaki sağlık teknisyeni Kübra Yanık ve son olarak yine Samsun’da doktor Mustafa Bilgiç hastalardan bulaşan KKKA hastalığı nedeniyle hayatlarını kaybettiler. Geçmiş yıllarda Diyarbakır’da ve Ankara’da da doktorlarımıza hastanede bu hastalık bulaştı. Hastanelerde mutlaka önlem alınması gerekiyor” dedi.

Kene Birimi Kurulmalı
KKKA konusunda etkin bir bilgilendirme yapılması gerektiğini ifade eden Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “Kırım Kongo hastalığına insandan insana bulaşma yoluyla sağlık çalışanları yakalanmaktadır. Özellikle hastanelerde gerekli önlemlerin alınmaması ve dikkatsizlik sonucu sağlık çalışanları bu hastalıklara yakalanmış, ölümler meydana gelmiştir. Daha önce sağlık çalışanları bu konuda bilgilendirilmesi ve eğitilmesi gerektiğine dikkat çekerek, kene vakalarının olduğu bölgelerdeki bazı hastanelerde kene birimi kurulmasını istemiştik. Bu talebimiz gerçekleşmesi bir zaruret haline gelmiştir” şeklinde konuştu.

Kahveci, çalışanların bu hastalıktan korunması için hastalıktan koruyacak gerekli tıbbi malzemeler yeteri kadar ve zamanında temin edilmesi ve çalışanların kişisel korunma hakkında bilgilendirilmesi gerektiğini ifade etti. Hastalığın yoğun olduğu bölgelerde bulunan büyük hastanelerde Kene birimi kurulması gerektiğine dikkat çeken Kahveci, tedavilerin daha yoğun ve etkili olması, ayrıca sağlık çalışanlarının hastalıktan korunması için bunun şart olduğunu kaydetti. Bu birimlerle sağlık çalışanlarını hastalığa yakalanma risklerinin azalacağını ifade eden  Önder Kahveci “ Aksi halde sağlık çalışanları arasında bu hastalıktan ölümler yaşanmaya devam edecektir” diye konuştu.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla