12. Akupunktur ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi

Tarih: 15 Eyl 2023 -17 Eyl 2023
Lokasyon: Kocaeli Kongre Merkezi - Kocaeli
Şehir: Kocaeli


Değerli Meslektaşlarım;
Bu sene 12’ cisi düzenlenecek “Akupunktur ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi” duyuru ve davetini Akupunktur Derneği Yönetim Kurulu olarak bu platformda duyurmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Kongremizin Cumhuriyet’in 100. yılını kutlamanın verdiği gurur ve coşkuyla çok daha farklı ve güzel bir duygu yüküyle geçeceğine inanıyorum. Çoğumuzun yaşı yetmeyecek bile olsa bu kongrenin de cumhuriyetimiz gibi uzun ve sağlıklı temellere dayanarak devam etmesini diliyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize vasiyet ettiği gibi bilim ve irfan yolunda eğitim, kongre ve sempozyumlarla yaptığımız işi doğuyla batıyı bir araya getirerek geliştireceğiz.

Akupunktur Derneği, İstanbul Akupunktur ve Tamamlayıcı Tıp Derneği ve Ankara  Akupunktur ve Tamamlayıcı Tıp Derneği olmak üzere ülkemizin en eski ve ICMART , WFAS gibi uluslararası kuruluşlara akreditasyonu olan derneklerinin gelenekselleşen kongresini bu yıl Akupunktur Derneği öncülüğünde Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştireceğiz. Bu vesileyle bizlere kapılarını açan ve desteklerini eksik etmeyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Tahir Büyükakın’a ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne şükranlarımızı sunuyoruz.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan mevzuat çalışmaları nedeniyle eğitimlerin geçici bir süreyle durdurulmasından itibaren pek çok meslektaşımız öğrenmeyi çok arzuladığı geleneksel ve tamamlayıcı tıp eğitimlerinden mahrum kalmış durumdadır. Bu sürecin mümkün olan en kısa süre içerisinde bitmesi ve geleneksel ve tamamlayıcı tıp eğitimlerinin başlaması en büyük arzumuzdur. Bu süreç içerisinde oluşan talep ve bilgi açlığını gidermek için yetkinlik ve kalitesinden emin olamadığımız pek çok eğitim ve toplantı düzenlenmiştir. Bu konu maalesef geleneksel ve tamamlayıcı tıbba gönül vermiş, bu konuda özveriyle çalışan meslektaşlarımızı olumsuz yönde etkilemiştir. Toplantı ve eğitim kalitesinin en üst düzeyde olabilmesi için hepimize görevler düşmektedir. Yapacağımız  tercihlerde eğitimlere ve eğitimcilerin kalitesine olabilecek en üst düzeyde dikkat etmenin önemli bir sorumluluk olduğunu düşünmekteyiz. Bu süreç içerisinde mucizevi, olağanüstü, benzeri olmayan, her hastalığa çare olduğu söylenen metot ve eğitimciler ortaya çıkmıştır. Aklıselimle çalışan tüm meslektaşlarımızın bildiği gibi, bu işin mucizevi hiçbir tarafı yoktur. Bir eğitim alıyorsak, uygulamaya başlayıp sonuç alabiliyorsak, sonra bir başkasına öğretebiliyorsak, o da uygulayıp sonuç alabiliyorsa bu işin mucizevi bir tarafı kalmamıştır. Bizim uyguladığımız metotlar da tam olarak bu şekilde çalışmaktadır. Ne mucizevi bir tarafı vardır ne de her hastalığa iyi gelmektedir. Kişiye bütüncül bakabilmek, triajı doğru yapabilmek ve o hasta için o gün en uygun metodu seçerek uygulamak ve beklentilerde gerçekçi davranmak bu işin düsturudur.

Bu bakış açısıyla konusunda en iyi olan kişilerin özveriyle bu alandaki en son verileri, deneyimleri, akademik bilgileri uygulama örnekleriyle beraber sizlerle paylaşıyor olacağız. Ayrıca, yaptığımız işe destek olan, bize en kaliteli malzemeleri sağlayan, hastalar için en uygun çözümler için risk alan sektör temsilcileri de bu kongrede bizimle beraber olacaklar, destek olacaklar ve sizinle tanışmak için sabırsızlanıyorlar.

Hepinizi ülkemizin akupunktur ve tamamlayıcı tıp alanındaki tarihi hafızasını barındıran derneklerimizin işbirliği ile hazırladığımız kongremize bekliyor, sevgi ve hürmetle kucaklıyoruz.

Araç çubuğuna atla