12. Ulusal Geriatrik Hematoloji Kongresi

Tarih: 22 Eyl 2023 -24 Eyl 2023
Lokasyon: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası - Hibrit - Ankara
Şehir: Ankara


Değerli Meslektaşlarım;
Geriatrik hematoloji Derneği bu yıl 12. Ulusal kongresini düzenleyecektir. Türkiyemizde sekiz milyon vatandaşımız 65 yaş üzerindedir. Bu yıl içerisinde yaşlı yeni tanı hematolojik malignite sayısının 20.000 civarında olması beklemekteyiz. Hak ettiği tedaviyi almasını düşündüğümüz bu yaşlı hastalar için farkındalık programları yapmaktayız.

Özellikle NCCN geliştirdiği ilaç tedavi algoritmalarını yakından takip ederek gelişmeleri ilaç endüstrisi ve meslektaşlarımızla paylaşmaktayız.

Covid-19 pandemisi dünyada 3 milyondan fazla kişinin ölümüne yol açtığı bilinmektedir. Özellikle yaşlı ve hematolojik malignite olanlarda ölüm oranı çok yüksektir. Ayrıca Covid-19 pandemisi nedeni ile hastalarımız gelmemekte ya da kontrollerini yaptırmamaktadırlar. Yine bu hastalarda Covid-19 aşısının yeterli bağışıklık sağlamadığı bilinmektedir. Bu nedenle kongremizde konunun uzmanlarından gelişmeleri izleyeceğiz.

Kongremiz olgu tartışmaları temelli oturumlarla devam edecektir. Bu sayede konunun uzmanlarının görüşleri interaktif olarak genç meslektaşlarımız öğrenebileceklerdir. Özellikle hızlı yaşlanan ülkemizdeki “Gümüş Saçlı Tsunami” karşı hazırlık yapmak palyatif bakım evde bakım konularını işlemek arzusundayız.

Dünya Geriatrik Onkoloji Birliği ( SIOG ) ‘ne üye olan derneğimiz ortak toplantı düzenleyecektir. Buradaki amacımız Türk hematolojisindeki başarılarımızı uluslararası platformlara taşımaktır. Toplantıda Avrupa Hematoloji Birliği Geriatrik Hematoloji komite başkanı Raul Cordoba görev alacaktır.

Her zaman göstermiş olduğunuz desteğin devam etmesini temenni ediyoruz.

Kongre sonunda gelişmeleri özetleyen raporları sağlık otoritesine sunacağız ve sağlık turizmine hazırlık çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Hibrit düzenlenecek kongremize katılmanız en büyük isteğimizdir.

Sevgi ve Saygılarımla;

Başkan
Prof. Dr. Osman İLHAN

Araç çubuğuna atla