7. Avrasya Acil Tıp Kongresi-EACEM 2020 ve 16. Türkiye Acil Tıp Kongresi-TATKON 2020

Tarih: 19 Kas 2020 -22 Kas 2020
Lokasyon: Kaya Palazzo Otel - Antalya, Türkiye
Şehir: Antalya, Türkiye


Değerli Meslektaşlarım, Sizleri 7. Avrasya Acil Tıp Kongresi (EACEM 2020), 16. Türkiye Acil Tıp Kongresi (TATKON 2020) ve 1. Uluslararası Acil Tıp Eğitim Konferansı’na (ICEM-E 2020) davet etmekten dolayı büyük bir heyecan içerisindeyiz. Acil Tıp Uzmanlığında Uluslararası alanda bilimsel içeriği ile kendini kanıtlamış, en prestijli kongre olan EACEM, Ulusal olarak ülkemizin en geleneksel ve köklü kongresi TATKON ve bu yıl ilk defa yapılacak olan Uluslararası Acil Tıp Eğitim Konferansı ile Acil Tıp Uzmanları ve Asistanlarını tek bir çatı altında bir araya getirmeyi hedefliyoruz.

Her yıl yaptığı kongrelerde bilimselliğe verdiği değer ile kendini kanıtlayan Türkiye Acil Tıp Derneği (TATD), bu yıl kongrelerin ivmesini değiştiriyor ve konusunda mentor isimleri Antalya Kaya Plazzo Kongre Merkezi’nde bir araya getiriyor. Acil Tıp ülkemizde 25 yılı aşkın süredir bir uzmanlık anadalı olarak kabul görmektedir. Her yıl, bir önceki yıla göre daha fazla Acil Tıp uzmanı sağlık sisteminde yerini almaktadır. Giderek büyüyen camiamız, Türkiye Acil Tıp Derneği’nin her seferinde daha iyisini yapmaya çalıştığı kongreler için en önemli motivasyon kaynağıdır. Bu sürecin başından bugüne kadar, Türkiye Acil Tıp Derneği, acil tıp uzmanları ve sağlık çalışanlarının en büyük destekçisi olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Derneğimizin yayınları ve sürekli tıp eğitimini destekleyici olarak düzenlediği bilimsel ve eğitici aktiviteleri acil tıp eğitimi veren kurum ve kuruluşlar ile acil tıp uzmanları, hekimler ve tıpta uzmanlık öğrencileri için her zaman başvuru kaynağı olmuştur. Eğitim; geleceğimize bir hediyedir. Acil Tıp, günümüzde tıp eğitiminde de önemli bir yere sahiptir. Gerek mezuniyet öncesi gerekse de tıpta uzmanlık eğitiminde birçok güncel yöntemi takip etmekte ve uygulamaktadır.

Bu yıl kongrelerimizin mottosunu “Acil Tıp: Tıp Eğitiminde Öncü ve Ötesinde / Emergency Medicine: Leading the Way in Medical Education and Beyond” olarak belirledik. Bu tema altında eğitim materyallerinin de herkesi kuşatacak bir içeriğe sahip olması ve günümüze göre yeniden şekillenmesi gereklidir. Günümüzde bilginin sürekli değiştiğini görüyoruz. Her yıl bizlerin de bu değişiklikleri yakalaması çok önemlidir. Eğitimin sağladığı imkânlarla başkalarına bağlı olmadan, kendi kendine yetecek özgüven ve beceriye sahip hekimlerin ve uzmanların yetişmesi için hem nitelikli eğitime erişim kolaylaştırılmalı hem de mezun yetkinlik ve yeterlikleri arasındaki farklılıkları en aza indirilebilmelidir. EACEM 2020, TATKON 2020 ve ICEM-E 2020 programları ile standart kongre formatlarının dışında farklı eğitici ve katılımcı teması ile iletişim ortamı bulacağımız bir kongre düzenliyoruz. Deneyimli ve tecrübeli akademisyenler ile konusunda ulusal ve uluslararası çalışmalarda kendini kanıtlamış meslektaşlarımızın küçük grup çalışmalarında bir araya geleceği bir kongre oluşturacağız. Ülkemizde ilk defa TATD tarafından gerçekleştirilen, gelecekte vizyonumuzu değiştirecek “INNOVEM”, “5 Dakika Konuşalım” gibi birçok konuda güncel ve tartışma şansı yakaladığımız güçlü platformların oluşturulduğu sosyal alanları geliştirerek sizlerin beğenisine sunacağız. Yenilikler olacak mı? Tabi ki.

TATD olarak ilkleri ve yenilikleri sizlerin beğenisine sunmaya devam edeceğiz. EACEM 2020; dünyaca ünlü Acil Tıp uzmanları ile günlük pratiğimizi değiştirecek kılavuzları ve çalışmaları konuşurken, geleceğe yön verecek adımları beraber atacağız. TATKON 2020 ile ulusal sağlık sorunlarını topluma yönelik hekimlik felsefesi ile tartışırken, ülkemizdeki acil servislerinin sorunlarına çözüm odaklı yöntemler bulacağız. ICEM-E 2020 ile acil tıp uzmanlık alanında tüm dünyada verilen eğitim için standartları geliştireceğiz, tartışacağız ve gündemi değiştireceğiz. Sonuç olarak sizleri zengin bir bilimsel içerik, keyifli bir sosyal ortam ve kendinizi evinizde hissedebileceğiniz rahat ve sıcak bir bilimsel etkinliğe davet ediyoruz. Katılımınız ve desteğiniz Acil Tıp Uzmanlığının gücü olacaktır.

Saygılarımla, Prof. Dr. Süleyman Türedi’, Türkiye Acil Tıp Derneği’, Yönetim Kurulu Başkanı

Araç çubuğuna atla