7. Onkolojide Arayışlar Sempozyumu, Kasım 2018, İzmir

Tarih:

30 Kas 2018 - 02 Ara 2018

Lokasyon:

Wyndham Grand Otel - İzmir

Şehir:

İzmir

Web Sitesi:

www.onkolojidearayislar2018.com


Sayın Meslektaşım, 03 Temmuz 1992’de kurulan Dokuz Eylül Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü, kurulduğu tarihten itibaren multidisipliner çalışma anlayışına uygun şekilde çalışmalarını sürdürmüş, aynı zamanda kanser alanındaki hızlı gelişmeleri yakalama gayreti içinde olmuştur. Günümüzde kanserin her alanındaki gelişmeler geçmiş yıllara oranla çok daha hızlı bir biçimde gerçekleşmektedir. Bu anlamda son yıllarda kanserin oluşumunda rol alan spesifik moleküler anormalliklerin saptanması ve bunlara yönelik hedef ilaçların kullanılması ve yine yakın zamanda kanserin immünolojik mekanizmalarının daha iyi anlaşılması ve bu amaçla immunoterapilerin kullanılması onkoloji alanında çığır açan yaklaşımlar olmuştur.

Enstitümüz ilk olarak kuruluşunun 10. yılı olan 2002 yılında “1.Dokuz Eylül Onkoloji Günleri Sempozyumu” nu düzenlemiştir. O günden itibaren gelenekselleşen bu toplantılara, bu yıl da bir yenisini ekleyerek devam etmeyi planladık. Bu yılki sempozyumu, son yıllarda onkoloji alanındaki hızlı gelişmelerin önemli bir kısmını oluşturan kanserin moleküller temelleri ve bunlara yönelik tedaviler konusunda yapmayı amaçladık. Bilindiği üzere moleküler temelli tedavilerin planlanmasında moleküler testler büyük önem taşımaktadır. Enstitümüzde aynı zamanda temel onkoloji ve tranlasyonel onkoloji alanlarında yüksek lisans ve doktora programlarının varlığı bu konunun eğitim ve akademik boyutuna da ayrı bir anlam katmaktadır. Bu doğrultuda “Temelden Kliniğe Onkoloji” anlayışı ile hazırlanan programda bir yandan kanserin moleküler temelleri tartışılacak, diğer yandan da buna yönelik tedavi seçenekleri ve gelecekten beklentiler ele alınacaktır.

Bu sempozyumu Rektörümüz Prof.Dr. Sayın Nükhet HOTAR’ın himaye ve desteğinde, yakın zamanda kaybettiğimiz, Enstitümüzün kurucusu, Üniversitemizin ikinci Rektörü çok kıymetli hocamız merhum Prof. Dr. Namık ÇEVİK anısına düzenlemeyi planladık. Kendisi de aynı zamanda bir pediatrik onkolog olan hocamızın kurumumuza ve onkoloji camiasına kattığı çok güzel değerleri bir kez daha anmak istedik.

Bu yola gönül vermiş tüm meslektaşlarımızı aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Saygılarımızla

Araç çubuğuna atla