9. Ulusal Obezite Kongresi, Kasım 2018, Ankara

Tarih:

22 Kas 2018 - 25 Kas 2018

Lokasyon:

Swissôtel - Ankara

Şehir:

Ankara

Web Sitesi:

www.obezitekongresi.org


Degerli Katılımcılarımız, Dokuzuncu “Ulusal Obezite Kongresi” 22-25 Kasım 2018 tarihinde Swissôtel Ankara’da yapılacaktır. Yirmibirinci yüzyılın en önemli epidemik hastalıklarından olan obezite ile mücadele büyük önem tasımaktadır. Halen küresel obezite salgını ile bas edilememektedir. Obezite ile mücadele egitim ve bilim ısıgında elde edilen bilgileri saglık otoritelerine ve karar mercilerine dogru ve zamanında aktarılarak basarılabilecektir. Tip2 Diabetes Melilitus basta olmak üzere kalp-damar, solunum, kas iskelet sistemi hastalıkları, kanser ve psikolojik sorunlara zemin hazırlayan obezite ile mücadelede; saglık otoriteleri, hekimler, diyetisyenler, sivil toplum kurulusları ve medya birlikte hareket edebilmelidir. 

Kongremizde “Hücreden Klinige” yaklasım ile obezitenin etyopatogenezini açıga kavusturmak için hiyerarsik bir inceleme tutumu benimsenecektir. Anne karnından baslamak üzere genetik, epigenetik ve moleküler mekanizmaları, istah kontrolünün hücresel düzeydeki fizyolojisini, gastrointestinal sistem ve miktrobiyota iliskisini, makro ve mikro besinler aritmetigini, kas kitlesinin önemini, temel tıptan degerli akademisyenlerden ve ilgili konularda doktora yapmıs degerli bilim insanlarından dinleyecegiz. Etiyopatogeneze yönelik tedavide multidisipliner yaklasımın önemi endokrinologlar, diyetisyenler, cerrahlar, spor hekimleri, genetik uzmanları ve psikiyatristler tarafından tartısılacaktır.

Endokrin ve Metabolizma hastalıkları günümüz dünyasında sadece hasta saglıgı ile sınırlı kalmayıp ulusların ekonomilerini ve özel sektörlerdeki idari ve operasyonel kapasiteleri de etkileyen dolaylı görünen dogrudan bir etkendir. Bu neden ile yukarıda belirttigimiz bütünleyici yaklasım toplantımızın temel yapı taslarından birini olusturmaktadır.

Hızla ilerleyen çagımızın getirdigi teknolojik gelismelerin neden oldugu sedanter yasam, olumsuz beslenme kosullarının; obezite ile mücadelede nasıl avantaja çevrilebilecegi ve farklı modern cihazlardan nasıl yararlanabilecegimiz konuları detaylı bir sekilde masaya yatırılacaktır.

Multidisipliner yaklasım ile tedavilerimizde özelestirilerimizi de yapabilmek, çözüm stratejilerini bütüncül bir yaklasım ile belirleyebilmek için obezite ile ilgili son gelismelerin detaylı olarak aktarılacagı, baskentimiz güzel Ankara’mızda ilk defa yapılacak kongremize sizlerin katkı ve katılımını beklemekteyiz. 

Araç çubuğuna atla