HIMSS18 Eurasia Sağlık Bilişimi Fuarı ve EMRAM Eğitim Konferansı

Tarih:

25 Eki 2018 - 27 Eki 2018

Lokasyon:

HALİÇ KONGRE MERKEZİ - İSTANBUL /TÜRKİYE

Şehir:

İSTANBUL /TÜRKİYE

Web Sitesi:

himsseurasia.com


Etkinlik sadece Türkiye’nin değil, bölgenin en büyük etkinliklerinden birisi olma niteliği taşımaktadır. Sağlık bilişimi ile ilgili tüm sektör temsilcilerinin buluştuğu etkinlik, Türkiye’nin sağlık bilişim üssü olma yolunda yapılan çalışmalar ile ilgili önemli bir mihenk taşı olarak görülmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı ve HIMSS tarafından organize edilen etkinlik Türkiye’deki sağlık sektörünü dönüştüren niteliktedir.

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan

Sağlık sisteminin dijital hale gelmesi daha fonksiyonel, hızlı ve kaliteli hizmet anlayışını da beraberinde getirmektedir.  2013 yılında Sağlık Bakanlığı ve HIMSS ile başlayan sağlıkta dijitalleşme sürecinde Türkiye kısa zamanda önemli başarılar elde etmiş ve sağlıkta dijital dönüşüm anlamında farkını ortaya koymuştur.

Hastanelerin dijitalleşmesi tüm sağlık kuruluşlarının bilgiyi güvenli bir şekilde paylaşabilmeleri açısından son derece önemlidir. Tüm vatandaşlarımızın bir dijital dosyası olması ve her gittiği hastanede o dosyanın açılabilmesi her anlamda işleri kolaylaştırmakta ve vatandaşın sağlık hikayesine ulaşarak kendisine hızlı bir şekilde doğru teşhis ve tedaviyi sunabilmeye olanak sağlamaktadır. Bu nedenle sadece kamu hastanelerinin değil, Türkiye’de hizmet veren tüm hastanelerin bu dijital entegrasyon sürecinde yerini alması gerekmektedir.

Sağlıkta dönüşüm süreçlerinde Türkiye’nin geliştirdiği sistemlerin ve kat ettiği mesafenin diğer ülkeler tarafından örnek alındığını gururla söyleyebilirim. Sizin de bildiğiniz gibi İzmir Tire Devlet Hastanesi, EMRAM 7 derecesi ile Avrupa’da bu seviyeye ulaşmış ikinci hastane olmuştur. Avrupa’nın ilk 10 ülkesi arasında Türkiye, 1 adet seviye 7, 16 adet seviye 6 hastanesi ile bu alanda en başarılı ülke konumundadır. Türkiye’nin bu başarılarını sürdürmesi ve bölge coğrafyalarda da lider konumunu koruması hepimizin arzusudur.

Türkiye’nin sağlık bilişim üssü olması ve bu tecrübesi ile bölgesine rehberlik etmesinde HIMSS Eurasia’nın büyük ölçüde destek olacağına inanıyorum.

Sağlık Bakanı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş

Ülkemizde sağlık hizmetlerinde ve vatandaşa sağlık hizmeti götürmede nasıl önemli başarılara ulaştıysak dijitalleşme konusunda da gelişmiş ülkelerle güçlü bir şekilde rekabet edebilecek noktaya gelmiş bulunmaktayız.

Sağlık Bakanlığı ve sağlık hizmet sunucuları olarak hepimizin ortak hedefi, hasta güvenliğini merkeze alan bir yaklaşımla elektronik tabanlı klinik iş süreçlerini yönetmektir. Sağlık Bakanlığı olarak tüm sağlık tesislerinde dijital mükemmeliyeti yakalamak için HIMSS ile yaptığımız işbirliğinin 4.yılını tamamlamaktayız. Dijitalleşme katsayımız arttıkça hem koruyucu sağlıkta hem de teşhis ve tedavi süreçlerinde etkinliğimiz armış, hizmet kalitemiz belirlenen hedeflere doğru hızla ilerlemiştir.

Araç çubuğuna atla