Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği 52. Ulusal Kongresi, Kasım 2018, Antalya

Tarih:

07 Kas 2018 - 11 Kas 2018

Lokasyon:

Sueno Deluxe Otel ve Calista Luxury Otel - Antalya

Şehir:

Antalya

Web Sitesi:

www.tark2018.org


Değerli Meslektaşlarım, Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneğimizin 52. Ulusal Kongresi 7-11 Kasım 2018  tarihleri arasında, Antalya Belek’te bulunan  Sueno Deluxe Otel ve Calista Luxury Otel’de gerçekleştirilecektir. Herşeyden önce Cumhuriyetin ilkelerini özümsemiş bireyler olarak amacımız ülkemize ve insanlığa hizmet etmenin yanısıra, kendi alanımızda bilime katkıda bulunmak ve bu bilgiyi paylaşmaktır. Ancak son yüzyılda bilim ve teknolojideki muazzam gelişmeler ve bilgiye ulaşma hızımızdaki artışla birlikte, maalesef yaşlı dünyamızın kısıtlı kaynaklarının tüketilme hızı da artmıştır.

Acaba “Dünya mirası kaynaklarımızı daha etkin kullanarak, kendi alanımızdaki üretimimizi en iyi şekilde planlamamız mümkün olabilir mi?” sorusuna yanıt arayışıyla birlikte,Sürdürülebilirlik” kavramı sanayi toplumlarının merkezine oturmuştur.

“Bir sistemin kendini devam ettirmek için, uzun vadeli yeniden üretimini kapsayan tüm işlemler” olarak tanımlanabilen bu kavram; modern toplumun tüketim alışkanlığını bir miktar da olsa durdurmaya yönelik bir akım olarak, tüm kurum ve kuruluşlar tarafından giderek daha çok desteklenmektedir.

Bu nedenle; 52. Ulusal kongremizin; Anesteziyoloji ve Reanimasyon bilim dalında “Doğayı ve insanoğlunun geleceğini korumaya yönelik önlemleri belirleyerek, kendi çalışma alanımıza uygulama” ve “Geleceğimizi tüketmeden, günümüz gereksinimlerini karşılama” yollarını hep birlikte tartışacağımız bir platform olmasını planlamaktayız. Bu felsefeden yola çıkarak kongre temamız ‘Daha yaşanabilir bir dünya için, Sürdürülebilir Anestezi” olarak belirlenmiştir. Siz değerli katılımcılarla birlikte TARK 2018’in; kongre temamızı ve diğer konu başlıklarını paylaşacağımız ortak bir tartışma platformu olmasını önemsiyor ve  meslektaşlarımın kongremize katkıda bulunmasını ümit ediyorum.

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon ailesi, köklü geleneği olan büyük bir ailedir. Yurdumuzun dört bir köşesinde gece gündüz zorlu koşullarda çalışan Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanlarımız ile teknisyen/teknikerlerimizin ülkemize sağladığı katkı son derece önemlidir. Yönetim kurulu olarak aldığımız karar doğrultusunda; “eğitim hastanelerimiz dışında sahada son derece zorlu koşullarda emek harcayan 50 uzmanımızın, 225 uzmanlık öğrencisi asistanımızın ve 25 anestezi teknisyen/teknikerimizin” TARK 2018’e katılımlarının, derneğimizin finansal desteği ile  sağlanacağını duyurmaktan mutluluk duyarım.

Kongre bilimsel programında Uluslararası ve Ulusal platformda kendi alanında usta ve saygın pek çok bilim insanının katılımlarıyla bilgi dağarcığımızı zenginleştirmenin yanı sıra, zengin bir sosyal programla moral bulup, enerji depolayacağımız öngörüsündeyim. TARK 2018’in bilimsel ve sosyal program hazırlıkları titizlikle devam etmekte olup, ayrıntılı bilgi kongre sayfamızda ilerleyen zamanlarda yer alacaktır.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon ailesinin bireyleri olarak; hep birlikte “10 Kasımda Ulu Önder Atatürk’ü anmak” ve mensubu olduğumuz bilim dalımızda dünyamızı korurken, mesleğimizi daha ileri seviyelere çıkarmanın yollarını aramak üzere hepimizin özlediği paylaşım ve etkileşim ortamını kongremizde yaşamak için; sizleri  7-11 Kasım 2018  tarihleri arasında, Antalya’ya davet ediyorum.

“Daha yaşanabilir bir dünya için….

Birlikte, Sevgiyle ve Saygıyla…

Araç çubuğuna atla