4. Uluslararası Katılımlı Pediatrik Bobath/Nörogelişimsel Tedavi Kongresi

Tarih:

31 Eki 2018 - 03 Kas 2018

Lokasyon:

Point Hotel Barbaros - İstanbul

Şehir:

İstanbul

Web Sitesi:

www.norogelisimselbobath2018.org


Değerli Katılımcılar; Sevgili Meslektaşlarımız, Sevgili Bobath Terapistleri, Sizleri 31 Ekim-3 Kasım 2018 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan “4. Uluslararası Katılımlı Pediatrik Bobath/Nörogelişimsel Tedavi Kongresi’ne “Nörogelişimsel Tedavi Terapistleri Derneği” olarak davet etmekten onur ve mutluluk duyuyoruz.

Değerli meslektaşlarımızı, akademisyen arkadaşlarımızı ve hocalarımızı, ülkemizden ve yurtdışından gelecek olan Pediatrik alanda çalışan Bobath Terapistlerini İstanbul’da ağırlayacağız.

Ülkemizde 1961 yılında başlayan fizyoterapistlik mesleği eğitimlerinde ilk günlerinden bu yana yerini alan Bobath/NDT yaklaşımı özellikle nöromotor problemler de hem yetişkinler hem de çocuklar için çok önemli çözümler sunmaktadır. Bu vesile ile ülkemizde Pediatrialanında Bobath eğitimini başlatan tüm hocalarımıza teşekkürlerimizi sunarız. Serebral palsi riski taşıyan bebekler, serebral palsili çocuk, ergenlerde fizyoterapist, ergoterapist ve dil ve konuşma terapistlerine interdisipliner çalışma, bir vakayı beraber değerlendirme ve birbirini etkileyen uygulamaları yapma becerisini kazandıran Bobath eğitimleri; lisans sonrası, Avrupa Bobath Eğitmenleri Derneği (EBTA) tarafından uzunca yıllardır yürütülmektedir. Konseptin kurucuları olan iki bilim insanı Bertha ve Karel Bobath’dan meşaleyi devir alarak tüm Avrupa’da Bobath konseptinin sertifikalı eğitimlerinin yanında bilimdeki gelişmelerin konsept içine alınarak modern gelişmelere uyum sağlamasını ve konseptin yaşayan-bilimsel-geniş uygulama alanlarına yayılmasını sağlayan EBTA eğitimleri ülkemizde 2005 yılında başlamıştır. İlk eğitimleri ekibi ile beraber düzenleyen ve ülkemize pediatrik alanda ilk Bobath terapistlerini kazandıran Almanya Bobath eğitmenleri Heidi Steinbeck ve Gabrilee Vogel’e minettarız.  Ülkemizde Pediatrik Bobath eğitimleri, İstanbul Üniversitesi Çocuk Nörolojisi Fizyoterapistleri önderliğinde düzenlenmeye başlanmış, daha sonra Çocuk Fizyoterapistleri Derneği çatısı altında meslektaşlarımızın büyük gayretleri ile gerçekleşmiştir.  2014 yılından buyana ise EBTA’ya bağlı olarak kurulan Nörogelişimsel Tedavi Terapistleri Derneği (NGTTD) tarafından Pediatrik Bobath eğitimlerine devam edilmektedir. Ülkemizde EBTA- Bobath eğitimlerini alan fizyoterapist sayısı 226’ya yükselmiştir. Ergoterapist ve dil-konuşma terapistleri lisansiyerlerinin de bu eğitimlere katılmasını beklemekteyiz.

Kongremizde konumuzu “bebek” olarak belirledik. Nöromotor problemler ve serebral palsi riski taşıyan bebeklerde Bobath uygulamaları son derece etkin olarak hem Avrupa hem de diğer ülkelerde kullanılmaktadır. Erken dönemde yapılan müdahaleler çocukların ileriki dönemde yaşam kalitesini artıran, günlük yaşamda bağımsızlığını artıran çok önemli bir faktördür.

Kongremizde bilimsel kurulumuz ve düzenleme kurulumuz ile hazırlanan geniş bir bilimsel programı bizlere yurtiçi ve yurtdışı akademisyen, Bobath eğitmenleri ve Bobath uygulayıcıları yansıtacaklar. Bu kapsamda kongrede, davetli konuşmacılar, davetli bildiriler, serbest bildiriler, poster sunumları, paneller, konferanslar ve kongre öncesi bebeklerde motor değerlendirme eğitimine yer verilecektir.

Değişik nedenlerle motor-duyu-kognitif ve solunum problemleri gibi medikal problemleri bir arada olan bebeklerin bütüncül yaklaşımında önemli çözümler sunan Bobath uygulamalarını, alandaki önemli diğer bilimsel gelişmelerle beraber ayrıntılı işleyeceğimiz kongremize sizleri davet ediyoruz.

İlgi alanımıza giren konularda re-habilitasyona yönelik güncel bilgilerimizi gözden geçirmek; bu alanda yaptığımız çalışmaları, yenilikleri ve deneyimlerimizi birbirimizle paylaşmak; sahada karşılaştığımız problemleri dile getirmek ve çözüm önerileri oluşturmak; tanışmak, özlem gidermek ve bir arada daha iyi bir gelecek planlamak için kongremizde buluşmayı arzu ediyoruz.

Uluslararası Katılımlı IV. Bobath / Nörogelişimsel Tedavi Kongresi

31 Ekim- 3 Kasım 2018
31 Ekim-1 Kasım: TIMP Kurs
2-3 Kasım: KONGRE

Kongre Merkezi
Point Hotel Barbaros, İstanbul

Kongre Web Sayfası 
www.norogelisimselbobath2018.org

Kongre Dili
Türkçe – İngilizce

Kurs
31 Ekim-1 Kasım: TIMP Kursu gerçekleştirilecektir. Kurs Ücretlidir ve 50 kişilik kontenjan ile sınırlıdır. Kontenjan ödeme önceliğine göre belirlenecektir. Devamını oku…

Davet Mektubu
Katılımcılara talep etmeleri durumunda davet mektubu gönderilecektir. Bu davet mektubu sadece katılımcıların bağlı bulunduğu kurumlardan izin alabilmesine yardımcı olmak amacı taşımakta olup, katılımcıya hiçbir maddi destek sağlamayacaktır.

Bildiriler
Kongreye sözel ve poster bildiriler kabul edilecektir. Sözel ve Poster bildirilere birinci, ikinci ve üçüncülük ödülleri verilecektir. Tüm ödüller kongre sırasında düzenlenecek ödül töreninde ilgililere takdim edilecektir.

Kayıt ve Danışma Masaları
08:30 – 17:00 saatleri arasında hizmet verecektir.

Sergi Alanı
Çeşitli firmaların stant ve sergileri kongre süresi boyunca ziyarete açık olacaktır.

Yaka Kartı
Kayıt ve danışma masasından kayıt işlemlerini tamamlayan tüm katılımcılara verilecek olan yaka kartlarının toplantılara ve sosyal etkinliklere katılım sırasında mutlaka takılması gerekmektedir.

Katılım Belgeleri
3 Kasım günü 15:00-18:00 saatleri arasında kayıt masasından dağıtılacaktır.

İptal Durumu
Katılımcıların kongreye katılmaktan vazgeçmeleri durumunda 30 Haziran 2018 tarihinden sonra kendilerine hiçbir geri ödeme yapılamaz. Bu tarihten önce yapılacak iptallerde ise banka ve kayıt masrafları nedeniyle katılım ücretinin %75´i geri ödenir.

Araç çubuğuna atla