Küresel İnme Beyannamesi ilk kez İstanbul’da açıklandı

Kategori: Kardiyoloji Print

dunya-inme-gunuHer 2 saniyede 1 kişi inme geçiriyor!
Yetişkinler arasında dünya genelinde önde gelen bir engellilik nedeni olan inme (felç), her  6 saniyede 1 can alıyor. İstatistikler dünya genelinde her 6 kişiden 1’inin hayatlarının bir döneminde inme geçireceğini ortaya koyuyor. Halen pek çok ülkede ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alan sessiz salgın inmeye karşı acil eylem çağrısında bulunan Dünya İnme Örgütü (WSO), Dünya İnme Günü’nde “İnmeyi Durdurmak İçin Derhal Harekete Geç” mesajı verirken Küresel İnme Beyannamesi de ilk kez İstanbul’da yapılan toplantının ardından açıklandı.

Her yıl yaklaşık 17 milyon kişi inme geçiriyor ve bu kişilerden 6 milyonu hayatını kaybediyor. WSO, yürüttüğü Dünya İnme Kampanyası ile tüm dünyada bugüne dek yaklaşık 33 milyon kişiyi etkileyen inmenin halen ikinci ölüm nedeni ve en önemli engellilik sebebi olduğunu hatırlatıyor. Dünya İnme Günü kapsamında, 27 Ekim’de İstanbul Tıp Fakültesi Kemal Atay Amfisi’nde düzenlenen halk panelinde “Küresel İnme Beyannamesi” ilk kez açıklandı. İnme geçirmiş bir kişinin sahip olduğu hakların tanımlandığı “Küresel İnme Beyannamesi” tüm dünyada inmeden etkilenmiş insanlar için bir kılavuz niteliği taşıyor.

kursat-kutlukPanelde konuşan Türk Beyin Damar Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Kürşad Kutluk, “Türkiye’de inme ve öncelikler” başlıklı konuşmasında inmeyle ilgili çarpıcı verileri paylaştı. Her 2 saniyede 1 kişinin inme geçirirken, her 6 saniyede 1 kişinin hayatını kaybettiğini belirten, Prof. Dr. Kürşad Kutluk konuşmasında Türk toplumunun risk faktörleri, ülkemizde inme tedavisinin bugünkü durumu ve geleceğe yönelik projelerden bahsetti. Türkiye’de inme merkezi tedavisi yapan donanımlı merkezler bulunduğu halde, dağılımın homojen olmadığını,  bu merkezlerin planlı bir şekilde artması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Kutluk, 2006 yılından beri ülke genelinde yaygınlaştırılmaya çalışılan, ilk saatlerdeki trombolitik (pıhtı çözücü) tedavinin de henüz arzu edilen düzeye ulaşmadığını sözlerine ekledi.

Dünya İnme Örgütü (WSO) Başkanı Prof. Dr. Stephen Davis ise tüm dünyada WSO’nun yürüttüğü “Ben Kadınım – İnme Beni Etkiler” projesini anlattı. İnmenin kadınları daha fazla etkilediğini vurgulayan Prof. Dr. Davis, inmenin uyarı işaretleri olarak bilinen FAST testi hakkında şu bilgileri verdi:

İnmenin Uyarı İşaretleri
“FAST testi herkesin inme işaretlerini hatırlaması ve tanımasının kolay bir yoludur. FAST,  Face (Yüz), Arms (Kollar), Speech (Konuşma) ve Time to act (Harekete geçme zamanı) anlamına gelmektedir.
– Yüz (Face) – Yüzlerini kontrol edin, ağızları eğilmiş mi?
– Kollar (Arms) – Her iki kollarını da kaldırabiliyorlar mı?
– Konuşma (Speech) – Geveleyerek mi konuşuyorlar? Sizi anlıyorlar mı?
– Zaman (Time) – Kritik öneme sahiptir.

Bu uyarı işaretlerinden herhangi birini fark ederseniz hızlıca harekete geçin. Derhal acil sağlık hizmetlerini arayın ya da en yakın hastaneye gidin.”

Panelde “Türkiye’de kadın olmak ve inme riski” başlıklı bir konuşma yapan Türkiye İnme Destek Organizasyonu Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk ise Türkiye’de inmenin en başta gelen ikinci ölüm nedeni olduğunu hatırlattı. Prof. Dr. Öztürk, “Her 5 kadından biri inme riskiyle karşı karşıyadır ve kadınların inmeye bağlı ölüm oranları erkeklerden daha yüksektir. İnmeye bağlı her 10 ölümden 6’sı kadınlarda meydana gelmektedir. Türk halkı inme konusunda yeterli farkındalığa sahip değil. İnmede en etkili tedavi, ilk 3 saatte gerçekleştiriliyor ancak ne yazık ki insanların büyük çoğunluğu inme semptomları başladıktan 24 saat sonra hastaneye başvuruyor” dedi.

Küresel İnme Beyannamesi’nin tam metnine bu linkten ulaşabilirsiniz >>>
inme-gunu-felc
Dünya İnme Günü Hakkında:
Dünya İnme Günü, dünyada her yıl 29 Ekim tarihinde kutlanmaktadır. 2006 yılından bu yana Dünya İnme Organizasyonu tarafından kutlanan Dünya İnme Günü, yüksek inme riskine dikkat çekmeyi ve kamuoyunda bu konuda farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla