Kuş gribi paniği yaşayan Güney Kore’de 21,7 milyon hayvan itlaf edildi

26 Ocak 2021   |    28 Ocak 2021    |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

Kuş gribi paniği yaşayan Güney Kore’de virüsün vahşi kuşlara da yayılması nedeniyle salgınının kontrol altına alınması zorlaşıyor. Kasım 2020’den bu yana kuş gribine yol açan “H5N8” virüsünün görüldüğü vakaların 72’ye yükseldiğini açıklayan Tarım Gıda ve Kırsal İşler Bakanlığı, o tarihten bu yana 21,7 milyon kanatlının itlaf edildiği duyurdu. Güney Kore haber ajansı Yonhap’ın haberine göre, Tarım Gıda ve Kırsal İşler Bakanlığı, Kasım 2020’den bu yana kuş gribine yol açan bulaşıcı “H5N8” virüsünün görüldüğü vakaların 72’ye yükseldiğini açıkladı. Son vakanın başkent Seul’ün güneyindeki Hwaseong şehrindeki bir tavuk çiftliğinde tespit edildiği belirtildi.

Kuş gribinin ortaya çıktığı tavuk çiftlikleri ve çevresindeki kanatlıların tedbir olarak itlaf edilmesi nedeniyle Kasım 2020’den bu yana 21,7 milyon kanatlının yok edildiği kaydedildi.

Yumurta %25 Zamlandı

Virüsün vahşi kuşlara da yayılması nedeniyle salgınının kontrol altına alınması zorlaşıyor. Ülkede kanatlıların itlaf edilmesi nedeniyle tavuk ve ördek eti ile yumurta fiyatları da yükseldi. Yumurta fiyatı geçen yıla göre yüzde 24,8, tavuk eti fiyatı yüzde 14,9, ördek eti fiyatı ise yüzde 18,1 arttı. Güney Kore hükümeti, fiyat artışını önlemek için haziran sonuna kadar 50 bin ton yumurta ve yumurta ürününü gümrüksüz ithal etmeyi planlıyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla